“Будемо жити в міськраді!”: переселенці з Донбасу вимагали у Вінниці дешевого житла. ФОТО

14:14
Автор: admin
Become a Patron!

Оновлено: 25 Травня 2018, в 12:38

Об 11:00 3 травня біля стін Вінницької міської ради зібралися кілька десятків внутрішньо-переміщених осіб, які постраждали від російської агресії та змушені були покинути свої домівки на Донбасі. 

Головна їхня вимога сьогодні від міської ради Вінниці – надати переселенцям дешеве житло, а дехто вимагав безкоштовних квартир хоча би тимчасово. До вимог мітингу, організованого ГО “Спільна справа”  приєдналися також активісти “Національного корпусу” та “АвтоЄвроСили”.

Активісти обурювалися, що вінницька влада не виділяє їм землю під будівництво багатоквартирного будинку, хоча хто і за які кошти має спорудити там житло – поки не знають і самі протестувальники.

“Мы собрались попросить, а может и потребовать!”

– Мы уже тоже винничане и тоже платим налоги! Мы нужны этой власти только для того, чтобы с нас собирались налоги!, – емоційно виступає чоловік на мітингу, вдягнутий в чорну футболку “АвтоЄвроСили”. За словами його однодумців, у Вінниці переселенцям жодного разу не пропонували пільгового житла.

 – Я знаю, что есть свободная квартира государственная: она пустая! Я несколько раз просила местную власть: отдайте мне эту квартиру, я поживу в ней несколько лет, пока смогу накопить денег на лечение ребенка в Израиле. Нужно 10 тысяч доларов, – так само емоційно та гучно говорить в мікрофон молода жінка, тримаючи в руках документи.

Поруч на мітингу справді стоять малолітні діти з плакатами. Переселенці в масі своїй вважають, що влада не приділяє їм достатньо уваги.

Один з організаторів мітингу стверджує, що на території Вінницької області сьогодні перебуває понад 12 тисяч внутрішньопереміщених осіб, але в 2014 році їх було на п’ять тисяч більше: решта або повернулася на окуповані території або виїхала в інші області. Цей же чоловік заявляє, що всі ці люди сплачують до бюджету 26 мільйонів гривень на рік податків, що рівняється вартості половини дев’ятиповерхового будинку.

“Нас без очереди пускают в поликлиники, детей – без очереди берут в садик, но этого мало!”

Мітингувальники визнають, що місцева влада справді надає допомогу для переселенців, зокрема що стосується медичного обслуговування та в питаннях влаштування дітей до дитсадків, однак цього вони вважають недостатнім. По цій же причині переселенці відмовляються брати участь в програмі “Муніципальне житло”, вимагаючи для себе особливих умов:

 – Так, ми знаємо про цю програму, але для нас вона не підходить. Перший внесок в 30% для отримання такого житла – надто висока ціна для нас. Ми вимагаємо, аби для нас зменшили перший внесок та продовжили терміни виплат, – говорить організатор мітингу. Чоловік додає, що сьогоднішня акція у Вінниці – перша, а далі вони планують поширити свої вимоги на всеукраїнський рівень. Для цього підготували резолюцію, яку направлять до Вінницької ОДА та Кабміну – її підписували тут же на мітингу.

За тим виступаючі почали вимагати вийти до них представників влади.

Колишні мешканці Донбасу: “Банду геть!”

З другої частини мітингу вимоги протестувальників переросли із соціальних у політичні. Так, окремі мітингувальники все частіше почали використовувати образливі гасла на адресу міської влади, а також закликали готуватися до наступних президентських та парламентських виборів. Зрештою, на площі почалися скандування “Банду геть!”, а за тим мітингарі зайшли всередину будівлі міської ради.

Кілька чоловіків відразу в холі постелили каремати та заявили, що “будуть жити тут”, доки їхні вимоги не будуть виконані. Інша частина протестувальників спробували прорватися через турнікет з лівого крила будівлі, однак там їх зупинила муніципальна поліція.

Зрештою, мітингувальники домовилися сформувати ініціативну групу, аби прямо зараз зустрітися із заступницею міського голови Галиною Якубович.

“У всіх рівні права: в очікуванні житла перебуває 2,5 тисяч ветеранів війни”

Розмова в кабінеті пані Якубович почалася на підвищених тонах: чоловік з боку протестувальників, тримаючи в руці айфон з останніх моделей, майже криком переконував чиновницю, що в переселенців –  особлива ситуація:

– Несколько лет вы нам обещаете выделит землю под строительство, но воз и ныне там! Мы не можем себе позволить платить в программе “Муніципальне житло” как все!, – майже кричав чоловік.

На це Якубович відповіла, що міська влада не має наміру провокувати суспільну напругу і надавати преференції окремим категоріям населення перед іншими. “Всі вінничани – рівні, всі ми маємо однакові права”, – сказала чиновниця.

А за тим нагадала, що міська рада неодноразово надавала гарантійні листи організаціям переселенців про те, що ВМР виділить землю під забудову, якщо з боку переселенців будуть гарантії, що будинок буде споруджений. “Місто не може собі дозволити ситуацію, коли ми виділимо землю, отримаємо недобудову, а потім ви знову виведете людей на вулицю щось від нас вимагати”, – сказала заступниця мера. А також нагадала, що міська рада пропонувала переселенцям тимчасову житло у вигляді перебудованих нежитлових приміщень, однак протестувальники відмовилися від цієї ініціативи. Однак порозуміння знайти не вдалося: учасники ініціативної групи знову почали нагадувати про “порожні квартири”, які нібито є в міста.

– Послухайте, ми маємо у Вінниці дві з половиною тисячі АТОвців, які також стоять в черзі на житло. А ще є “чорнобильці”, “афганці”, багатодітні родини. Чому ми маємо ставити їх в гірші умови? – риторично питається Якубович.

Зрештою, учасники протесту досягли згоди з представниками мерії про те, що ВМР надасть ще один гарантійний лист, яким зобов’яжеться виділити землю під спорудження житла для переселенців за умови, що ті знайдуть підрядника, який гарантуватиме повну добудову будинку.

Фото Андрія Завертаного