Оновлено: 1 Червня 2021, в 10:26
Сьогодні, 27 квітня, у Вінниці відбулося урочисте відкриття єдиного в Україні музею колекції міні-моделей транспорту. Новий заклад одразу став рекордсменом за кількістю експонатів в ньому 5 тисяч 37 моделей.
Йдеться про автомобілі, літаки, військову техніка, трактори, пожежні автівки, поліцейські автомобілі різних країн, карети швидкої допомоги, мотоцикли та інше. Оцінюється колекція приблизно в 150 тисяч доларів США.
Колекціонер та засновник музею Олександр Вдовиченко на відкриття (приміщення «Будинку побуту» по вулиці Соборній, 64) запросив представників влади, дилерів автокомпаній, колекціонерів, а також джазовий оркестр «ВінБенд», який створював святкову атмосферу.
Міському голові Вінниці Сергію Моргунову було вручено музейний членський квиток під почесним номером 1. Олександр Вдовиченко пояснив, що це зокрема й тому, що свого часу саме міська рада підтримала музей та надала приміщення, котре займає фактично весь поверх і має загальну площу 180 квадратних метрів.
Після урочистостей та вітань від місцевої влади, слово взяв представник Книги Рекордів України.
– Цей музей є не першим визначним досягненням Вінниці, але й подіваємось не останнім, – говорить Ігор Підчібій. – Нам надзвичайно приємно зафіксувати цей рекорд, адже такого закладу не те що в Україні більше ніде немає, але й певно в усій Європі. Музей стане ще однією «родзинкою» Вінниці.
Після цього Ігор Підчібій передав міському голові Диплом, що свідчить про реєстрацію рекорду в категорії «Колекціювання» – найбільша колекція моделей транспорту, зібрана в музеї в Україні.
– Я навіть не думав, що всього з однієї моделі, придбаної 1973 року буде цілий музей, – Олександр Вдовиченко. – Окрім того, що я назбирав за 45 років, Барський коледж автомобілебудування подарував нам кілька моделей двигунів, відтак це буде не тільки музей та бібліотека (адже вже є понад 3 тисячі примірників літератури), а й база для вивчення усіма охочими тонкощів транспортної справи.
Після цього Олександр Вдовиченко, Сергій Моргунов та Олександр Федоришен офіційно відрили музей-рекордсмен: натиснули на спеціально встановлену червону кнопку, пролунав автомобільний сигнал та рев мотору – і врешті усіх гостей церемонії було запрошено всередину музею.
Колекціонер провів першу в історії музею екскурсію для Сергія Моргунова, секретаря міськради Павла Яблонського та кількох інших представників влади.
Серед унікальних експонатів – ціла колеція паперових кораблів. Їх змайстрував вінничанин Олександр Ковальов. Він розповів, що на створення одного корабля витрачає щонайменше 4 місяці, а найбільше – понад рік.
– Все залежить від складності роботи, – пояснює майстер. – А ще – від деталей. Наприклад, ось на цьому американському авіаносці найменша деталька – це кулемет, зменшений у 350 разів. Тобто це всього кілька міліметрів.
Інший унікальний експонат – є також одним із найстаріший. Цій моделі вантажівки – понад 50 років. Колекціонер каже, що фактично ця автівка була придбана ще тоді, коли він грався у пісочниці.
Окрему увагу колекціонер приділив стенду, де розміщено усі моделі транспорту Вінниці – від найстаріших до найновіших. В майбутньому до речі, Вдовиченко планує влаштування моделі цілого відрізку вулиці із моделями транспорту на ній – йдеться про ділянку від Універмагу та до Центрального мосту.
Також колекціонер розповів про унікальну колекцію байків, яку він зміг викупити випадково. Олександр Вдовиченко просто шукав в інтернеті модель “Кадилаку”, якого тоді у нього вкрали, а натрапив на справжню знахідку для колекціонера – серію байків різних років виробництва, форм та видів.
Також у музеї – окремі стелажі із міні-експонатами німецького, французького, японського, американського та інших автопромів. Вартість однієї моделі – від 200 гривень до 2000 тисяч гривень.
Особливо вартісними вважаються наприклад виготовлені вручну моделі підйомних кранів, де усі елементи машини виконані надзвичайно детально та є рухомими. Планується також, що у музеї будуть «курси» по моделюванню автівок, також «студенти» зможуть вивчати наприклад двигуни – для цього у музеї зберігатимуться вже згадані моделі моторів, коробок передач тощо.
– А ось це – точна передача того часу, коли в Америці був сухий закон – 1925 рік, – розповідає колекціонер. – А ось Саратівська колеція – тут 30 автівок, є ще навіть екземпляри тогочасних авто «гаїшників» – точні копії.
До речі, міський голова Сергій Моргунов розповів, що також має власну колекцію міні-моделей транспорту. Переважно це – престижні автівки: Бугатті, Мазераті тощо.
- Я захоплююсь цим музеєм, колекцією та тим, що для вінничан це стане ще однією міською цікавинкою, – сказав мер.
Також колекціонер повідомив, що найближчими днями до музею завітають гості з кількох міст України, щоб на власні очі побачити унікальну колекцію. А нині – двері закладу вже відкриті для усіх, хто цікавиться транспортом.
Вартість входу до музею становитиме 10 (для школярів, студентів та пенсіонерів) та 20 гривень. Графік роботи заклади нині ще не затверджено, але за словами Олександра Вдовиченка, музей можна буде відвідати орієнтовно із 11 ранку до 21 години вечора.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.