Як перемогти “сміттєву” традицію обкладати пластиком могили? Опитування вінничан напередодні поминок

15:23
Автор: Юлія Великотрав
Become a Patron!

Штучні квіти на могилі: сміття чи довготривала краса?

Впродовж тижня після Великодня вінничани вшановують померлих родичів. Згадують у молитвах, відвідують цвинтар і на знак пошани прикрашають… непотребом.

Щороку в поминальні дні кладовища перетворюються на такий собі  пункт прийому пластмаси. Вінки, букети, композиції із пластикових квітів можна побачити на будь-якому цвинтарі. Популярність «штучної краси» важко переоцінити – так само, як і шкоду. Аби з’ясувати, чому штучні квіти користуються шаленим попитом – ми відправилися на Центральний ринок. Шукати ятки з такою продукцією довго не довелося. Одразу при вході  налічили майже 2 десятки.

Асортимент пластмасових квітів – на будь-який смак і гаманець. В середньому, пластикова квітка коштує -7 грн, 250 грн просять за “букет”. Самі ж продавці кажуть, що найбільше купують селяни. В основному, через те, що це дешево і зручно при транспортуванні.

Катерина, продавчиня штучних квітів: «Продаю, бо є попит. У моїй юності, ми на кладовище носили лише смаколики, щоб пом’янути. Ніяких пластмасових квітів не було. Я думаю, колись хтось захотів заробити на людському горі, придумав в такий спосіб висловлювати шану померлим. А в народі- прижилося».

Валентина, покупець: «Хотіла принести на могилу живі квіти. Мене відмовили родичі. Сказали, що нема кому там за ними доглядати. Порадили бути «як всі». Погодилася, бо дійсно, хто їх прибере, коли зав’януть?!»

 

Олена, покупець: «Знаєте,передусім я думаю про близьких. Я хочу їх вшанувати.  А екологією перейматися – мені ніколи. Гадаю, таких як я багато».

Натомість проблеми довкілля непокоять церковників Вони вкотре закликали вірян відмовитися від штучних квітів на кладовищах. Наголосили на екологічній катастрофі, а також на тому, що вшанування померлого штучними квітами – є неетичним. У окремих українських містах їх підтримала влада. На Вінниччині є поодинокі випадки. Але це більше ініціатива керівників окремих територіальних громад. До ймовірних обмежень ставляться не однозначно і продавці, і покупці.

Галина, покупець: «От коли заборонять офіційно- тоді  будемо купувати живі. Ми всі відповідальні за навколишнє середовище. Це наше здоров’я. Нехай вирішують там, на верхах».

 

Ірина, продавчиня: «Та нам все шкодить! Не одними квітами вбили екологію. Це найменше із зол».

 

Валентина, продавчиня: «Все із ними зрозуміло! Хочуть заборонити,бо утилізовувати не можуть. А кажуть, що сміття переробляють?! У нас люди не багаті. Не можуть собі дозволити живі квіти. Штучні і коштують, менше і стоять довше. Якби всі ці ініціатори запитали думку вінничан – у них очі б відкрилися!»

Експер в питанні екології, громадська діячка Леся Найчук, каже, що сміттєпереробні заводи проблемі не зарадять.

Леся Найчук, громадська діячка:

 – Пластикові вінки неможливо переробляти. Кожна квіточка складається із кількох деталей, які виготовляються з різного виду пластику. Він, зазвичай, не маркований. Через це його неможливо розсортувати для переробки. Тому і виходить, що коли у таких квітів закінчується строк придатності – їх збирають в одну купу з іншим сміттям, в найгіршому випадку, спалюють. Ці продукти згоряння небезпечні для людини, до того ж,  викликають парниковий ефект. На відкритому просторі палити пластмасу категорично не можна.

Ще одним вагомим мінусом такої продукції є невиправдане використання природних ресурсів. Пластик- це нафтопродукт. Пластмасові квіти не несуть практичної користі, отже,на думку експерта, їх масове виробництво не має права на існування.

Покладати штучні квіти на могили практикують лише в країнах СНД. У Європі шанувати померлих пластиковими квітами -дурний смак, що межує з неповагою. Чи переможе прогресивна свідомість “сміттєву” традицію завалювати могили родичів пластиком – побачимо вже цими вихідними.

Фото Андрія Завертаного