Навколишній світ – як арт-об’єкт. Митці з Литви, до яких щорічно приєднуються художники з різних країн, перетворюють Ботанічний сад у Вільнюсі на казковий світ, де дерева, земля, вода та трава отримують нові форми та смисли.
Сьогодні, 22 березня, у “Галереї ХХІ”, презентували литовський проект «Nature and Art», який реалізується у Вільнюсі вже понад 10 років. На світлинах, які розмістили у галереї, представлені роботи, створені у 2016 році, та об’єднані однією темою – «Laikas» (що перекладається з литовської як «час»).
Вибір робіт саме цього року пояснюється просто – два роки тому перетворювати природу на мистецтво до Литви поїхали двоє художників із Вінниці – Олександр Нікітюк та Володимир Ходак. Тепер вони привезли до Вінниці не лише світлини неймовірних робіт, а й самих ініціаторів проекту з Литви.
На виставці представлено близько 16 арт-об’єктів, і кожен із них фотографували у різні пори року.
Власне, саме у цьому і суть проекту – показати та побачити, як змінюється сам об’єкт і які нові смисли отримує навколишнє середовище у різні пори року.
– Ми вже давно переймаємося темою ленд-арту, у Вінниці ми щорічно організовуємо фестиваль зимового ленд-арту – Міфогенез. Ми знали, що у Литві відбувається дуже цікавий симпозіум, який має назву «Nature and Art» і ми запропонували співпрацювати. Спершу литовська сторона запросила мене та Володимира Ходака приєднатися та взяти участь у 2016-му році. Тоді у нас всіх була тема “час” і в цьому проекті художники мали візуалізувати саме філософське поняття часу.
Читайте також: Екстремальне мистецтво на Великих валах: під Немировом відбувся “Міфогенез”-2018. ФОТОРЕПОРТАЖ
– Нам також було цікаво дізнатися, чим литовський ленд-арт відрізняється від українського і виявилось, що ті об’єкти у Ботанічному саду створюють не на декілька днів, щоб їх лише встигли сфотографувати, але у них практично дослідження існування об’єктів в часі: створюються восени, потім потрапляють у зиму, слідом – весна і потім літо. Таким чином об’єкти проживають певний час і у кожну пору року фіксуються фотокамерами.
Завдяки цьому вдається побачити зміну як самого арт-об’єкта, так і зміну контексту та навколишнього середовища. Щоправда, деякі роботи викликають чимало запитань і з першого погляду важко зрозуміти, що саме зобразив і хотів сказати митець. Часто відповіді не з’являлись і після другого погляду, але таким чином кожен зможе побачити щось для себе та точно не залишиться байдужим.
Часом навіть самі митці ставали “єдиним цілим” зі своїми роботами.
А дехто вдавався до складніших завдань. Наприклад, на частині поля створили портрет колишнього міністра культури Литви, щоправда побачити його можна лише з повітря.
Як зазначив вінницький художник Володимир Ходак, який також брав участь у проекті, “Nature and Art” – це великий потужний фестиваль і завдяки цьому відбувається обмін досвідом та творчим баченням між художниками різних країн.
Свій великий проект представила вінничанам й сама засновниця – Інга Раубайте. Вона розповіла, що фестиваль ленд-арту виник досить випадково.
– Ми спершу навіть не думали, що створюватимемо ленд-арт. Я прийшла працювати у Ботанічний сад, а директор знав, що я художниця і попросив створити якусь виставку до одного свята. Я ж покликала своїх друзів художників і ми вирішили створити щось, що б було пов’язано з природою. І так виникла перша робота з назвою “Поділ землі”.
Після цього вирішили створювати побідні арт-об’єкти кожної осені і з часом до проекту долучались все більше та більше митців і доить швидко проект став міжнародним.
До речі, чимало з них існують вже протягом багатьох років. Секрет того, що об’єкти у Литві існують протягом довгого часу простий – вхід на територію Ботанічного саду платний і коштує сім євро. Вірогідно, саме це заважає відвідувачам руйнувати арт-об’єкти.
Виставка під назвою “Laikas” триватиме у “Галереї ХХІ” (вул. Архітектора Артинова,12а) до 1 квітня. Вхід – вільний.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.