Споживачі енергії на Вінниччині не повинні постраждати від “газової кризи”, яка розпочалася сьогодні вранці в Україні.
Про це сьогодні, 2 березня на спеціальному брифінгу в ОДА розповів перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко.
– У зв’язку з черговим шантажем Кремля та “Газпрому” зокрема, ситуація в українській ГТС близько до критичної. Після програшу в Стокгольмському арбітражі, Росія вдалася до провокації та вирішила знизити тиск газу в системі, аби нашкодити Україні та шантажувати європейських споживачів газу, – пояснив журналістам Андрій Гижко.
З його слів, це було зроблено зокрема з метою завадити безперебійному транзиту російського газу через Україну європейським споживачам. Попри це, Україна змогла зберегти транзитні потужності, але у звязку зі зменшенням тиску в ГТС і морозній погоді, а також технічним особливостям ГТС, яка має ліміт на добовий відбір газу зі сховищ, наразі складнощі може відчути передусім промисловість.
– Українські споживачі – мається на увазі населення, бюджетні установи тощо справді не використовують російський газ взагалі. Однак його досі споживає частина промисловості: доля російського блакитного палива для неї зараз складає близько 15%. Тож у нас був вибір: або зупинити промисловість, або ввести обмеження для бюджетних установ. Зрозуміло, що ми не могли зупинити, до прикладу, хлібзаводи, ферми і так далі, аби країна була забезпечена продуктами першої необхідності. Однак ми вже звертаємося до підприємств, які не виробляють стратегічну продукцію, аби вони також зменшили споживання газу, – пояснює чиновник.
Щодня у вінницькій області спалюється близько 5 млн кубометрів газу. З них близько 3 мільйонів – для опалення шкіл, лікарень, садочків, решти бюджетних установ та багатоповерхівок. 1,5 мільйонів споживає населення, а 0,5: млн – промисловість.
За словами Гижка, Президент України не випадково звернулися до населення з проханням “прикрутити” тепло хоча би на 1-2%. Адже в масштабах всієї країни це дозволить зекономити близько 10% газу. А саме такої кількості не вистачає, аби врегулювати кризу. А вже з наступного тижня, коли денна температура буде навіть плюсова, наслідки газового шантажу Росії чиновники обіцяють подолати.
У зв’язку з тим, що українці в ці дні будуть більше користуватися електроприладами для обігріву, збільшать свої потужності й електростанцї. За словами Гижка, зараз по всій країні підвищать потужності атомні станції, а ТЕС, які використовували газ, перейдуть на спалювання мазуту.
– Це не популярне рішення, тому що це більш шкідливо для екології. Однак що стосується, наприклад, Ладижинської ТЕС, то треба пам’ятати, що вона використовує вугілля.
Представники влади знайшли у “газовій кризі” і позитив: так, зі слів чиновника ОДА, вже зараз ведуться перемовини з європейськими постачальниками газу, які в реверсному режимі постачатимуть Україні газ по нашій ГТС. Таким чином обсяг російського газу, який досі використовується деякими українськими підприємствами, буде ще зменшено.
Андрій Гижко нагадав, що в ці дні буде призупинено навчання в школах, ПТУ та університетах. Водночас робота дитячих садків буде відновлена в понеділок, так само наявний температурний режим збережеться в лікарнях.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.