Проекти для всіх: як працюють публічні консультації?

19:44
Автор: Олена Данілова
Become a Patron!

У 2017 році громадська організація «Центр UA» провела 160 публічних консультацій у 63 містах України. Завдяки обговоренням були напрацьовані важливі рішення для розробки та втілення реформ національного рівня, участь в яких взяли тисячі лікарів, освітян, чиновників, активістів та журналісті, в тому числі й громади Вінниччини.

Публічні консультації у форматі відкритого діалогу надали можливість органам прийняття рішень отримати пропозиції від громадян щодо дискусійних питань, які зачіпають їхні економічні, соціальні чи політичні інтереси, а громадянам – взяти участь у демократичному управлінні державою. Продовження практики проведення публічних консультацій у Вінниці може сприяти вирішенню важливих проблем для нашої громади.

До прикладу, ситуація з міським положенням «Про конкурс грантів для інститутів громадянського суспільства». На конкурс від міськради, який забезпечує соціально-культурні проекти фінансування з місцевого бюджету, щороку подається всього близько 20 громадських організацій. У той же час, проведений минулого року пітчинг проектів зібрав 159 заявок від активних вінничан та вінничанок на реалізацію ідей у Вінниці у сфері освітнього простору, культурно-мистецького середовища та екологічної свідомості, що в 8 разів перевищує конкурсні показники міськради.

Читайте також: Додайте місту смаку: у Вінниці – перший конкурс пітчінг-проектів

Конкурс грантів мав би стати майданчиком для втілення найкращих проектів для міста, але через декілька норм положення нині блокує доступ частини громадян до втілення затребуваних проектів. Серед бар’єрів – 25% власного внеску, відсутність досвіду роботи з казначейством та відсутність можливості для організацій, яким менше 2 років, брати участь у конкурсі. Таким чином, звужується простір для конкуренції серед проектів та розвитку молодих ГО, що в свою чергу призводить до зменшення ініціативності зі сторони громадських активістів та нереалізованості важливих ініціатив у життя.

Саме для того, щоб виділені бюджетні кошти були ефективніше і конкурентніше розподілені на реалізацію важливих для громади проектів, представники влади, КП «Інститут розвитку міст», представники громадянського суспільства, молодих організацій та ініціативних груп, представники ЗМІ зберуться разом для обговорення перспектив вдосконалення чинного положенням «Про конкурс грантів для інститутів громадянського суспільства» 28 лютого о 16:00 в Хаб-Вінниця.

Зустріч відбудеться у форматі публічної консультації – діалогу між владою та зацікавленими сторонами, під час якого міська рада представить власне бачення проблеми та способів її вирішення, а учасники консультації зможуть запропонувати власні альтернативні рішення й аргументувати їх доцільність.

Зауважу, що всі зацікавлені сторони зможуть взяти участь у розробці та виробленні місцевої політики стосовно доопрацювання конкурсу грантів для ГО. Адже без залучення до формування місцевої політики тих, на кого впливає зміна, напрацьовані владою рішення ризикують бути менш успішними і зрозумілими.

Олена Данілова,

Координаторка ГО “Центр UA” у Вінницькій області