Публікації за датами

  • 07 Лютого/ 09:30

    Vinnytsia

    Публікація07.02.1809:30

    Автор:admin

    Гробниця Пірогова: яка доля очікує головну мумію країни?

Після нещодавньої резонансної заяви очільниці МОЗ Уляни Супрун про доцільність – або не доцільність – ребальзамування муміфікованого тіла Миколи Пірогова у Вінниці, вся країна згадала про наявність у нас справжньої мумії відомого науковця.

Забальзамоване ще позаминулого століття, тіло видатного вченого пережило комуністів та нацистів, над саркофагом здійснювали наругу грабіжники, однак мертвий  Пірогов пролежав в костюмі в скляній домовині до наших днів. Він став одним з трьох “вічноживих”, створених свого часу науковцями: поруч з Леніним і Хо Ши Міном. Однак якщо раніше його ребальзамували або в Москві, або московські фахівці у Вінниці, то цьогоріч це виявилося неможливим.

Зважаючи на ці умови, а також і те, що повторна ребальзамація коштує близько 200 тисяч гривень, міністерка охорони здоров’я України Уляна Супрун публічно попросила поради: чи виділяти ці кошти для підтримки тіла в наявному стані, а чи витрати їх, скажімо, на боротьбу з раком для хворих українців.

Українці переважно підтримали варіант “Лікування”, однак були й такі, котрі звинуватили п. Уляну в маніпуляції та “неповазі до видатного науковця”: від пересічних фейсбук-користувачів, до мера Вінниці та очільника області. З цього моменту скандал набув національного масштабу.

 

Гройсман дізнався про ініціативу Супрун із новин?

Вже надвечір того дня спочатку вінницький міський голова Сергій Моргунов, а за тим і сама Супрун ще раз торкнулися теми тіла Пірогова: перший пообіцяв самотужки знайти кошти на ребальзамацію і забрати музей в міську власність, друга – радо підтримала ідею.

За тим до думки Моргунова приєднався ще й голова ОДА Валерій Коровій, а суть її полягала в наступному: місто та область знаходить кошти на ребальзамацію, але натомість садиба-музей переходить з балансу МОЗ у спільну власність Вінницької області. Як пояснив Коровій – цей музей є не лише цінним, але й інвестиційно-привабливим туристичним об’єктом.

 – Музей-сaдибa Пироговa нaдзвичaйно інвестиційно привaбливa. Якщо говорити відверто, ми вже дaвно прaгнули взяти цей об’єкт в облaсну комунaльні чи міську влaсність і зробити його привaбливим для туристів. Aле він мaє знaчення нaціонaльного і це нaс стримувaло, – розповів Валерій Коровій.

Моргунова ж, вочевидь як історика, більше хвилювало питання збереження саме тіла як об’єкту унікального наукового експерименту. За словами обох чиновників, в таких ініціативах їх також підтримує глава уряду Володимир Гройсман:

  • Я мав телефонну розмову з Володимиром Борисовичем минулої п’ятниці, і він сам зачепив цю тему. І запевнив, що обов’язково підтримає збереження музею, адже сам був схвильований цією інформацією пані Супрун, про яку дізнався, до речі, із новин, – сказав Моргунов в одно з коментарів.

 

Музей “в шоці” від Супрун, але виходити з-під МОЗ – не хоче

Водночас у музеї-садибі Пірогова, де і зберігається тіло вченого, кажуть, що не в захваті від ідеї перейти в комунальне управління:

  • Я вірю нинішній владі, меру і губернатору. Втім, я боюся, що ті люди, які прийдуть завтра, або приватизують, або розділять землю… – говорить директор музею Петро Гунько. За його словами, рішення про передачу установи в комунальну власність може бути прийнято тільки згідно з указом Президента.

Що ж стосується землі музею-садиби, то в Мережі вже не перший рік спливають чутки про те, нібито частину його території вже намагалися “прихватизувати”. Принаймні, тут також розташована російська церква, яка, до речі, виступає за ребальзамацію тіла вченого – навіть попри християнську традицію.

  • Ми підтримуємо, звичайно, ідею перепоховання, але не сьогодні і не в такий спосіб, як сьогодні пропонується. Вся громада і всі віруючі люди об’єднані думкою, що музей і усипальниця мають залишатися в такому вигляді, як воно є, – сказав речник місцевої єпархії УПЦ МП Владислав Демченко.

 

Хто бальзамуватиме тіло?

Дотепер ребальзамацією мумії Пірогова – так само як і тіл Леніна та Хо Ши Міна – займалися вчені з Росії. Цього разу у зв’язку з агресією Москви, це питання зависло в повітрі.

Водночас у ЗМІ з’явилась інформація про нібито готовність московських науковців таки приїхати до Вінниці та ребальзамувати тіло, однак ціна, яку вони називали, виявилася неадкватною: порядку трьох-п’яти мільйонів гривень. Водночас директор музею Петро Гунько заявив: взятися за цю роботу зможуть найкращі українські вчені, зокрема патологоанатоми з різних міст держави. При тому, за словами директора, виконати всю роботу вони готові абсолютно безкоштовно.

Так чи інакше, Вінницька міська рада, так само, як і обласна, вже нібито готові провести позачергову сесію, аби вирішити питання музею і тіла в ньому. З огляду на те, що садиба може перейти у комунальну власність, можна очікувати, що рух в бік перетворення її на справді привабливий туристичний об’єкт, може пожвавитися.

Микола Пірогов

У самому ж музеї вже приготували ванни для ребальзамації та чекають, коли українські фахівці вперше витягнуть мумію зі скляного саркофагу та спробують дати їй… чергове життя. Обіцяють, що статися це повинно вже цього року.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
admin
Технічний адміністратор сайту

Дякуємо!

Тепер редактори знають.