Сьогодні, 31 січня, у готелі «Франція» обговорюють досвід застосування практик рівності між чоловіками та жінками на місцевому рівні. Цікаво, що серед учасників більшість представниць «прекрасної статі» і лише кілька – «сильної», хоча від таких стереотипних порівнянь за кілька років може не залишитись і сліду. Це один із компонентів пріоритетних напрямків впровадження прийнятих в минулому році у Вінниці програм і директив рівності.
Як розповіла організаторка конференції «Партнерство за рівність», експертка з ґендерних питань, очільниця Інституту місцевої демократії «Відкрите суспільство» Світлана Ходакова, мета такої конференції – поширення інформації про досвід міста Вінниці у приєднанні до «Європейської Хартії рівності жінок та чоловіків на місцевому рівні», а також обговорення пріоритетів плану дій по імплементації Хартії на місцевому рівні.
Відзначимо, що в міжрегіональній конференції «Партнерство за рівність» взяли участь представники громадських організацій, місцевого самоврядування не лише Вінниччини, а й з інших областей.
- Сьогодні буде дуже практична конференція, що більше нагадує воркшоп. Ми проінформуємо учасників про алгоритм дій, проговоримо за цими столами у форматі «світового кафе» кожен з пріоритетів та можливі шляхи виконання.
- Формат “світового кафе” передбачає, що за кожним столиком буде одна людина, яка буде господинею/ господарем столу, а всі інші рухатимуться від одного столу до іншого. Таким чином всі учасники конференції пропрацюють орієнтовно пріоритети плану дій.
Нагадаємо, що минулого року Вінниця першою в країні приєдналося до «Європейської Хартії рівності жінок та чоловіків на місцевому рівні». Була також розроблена концепція програми “Місто за рівність”. Хоча у міжнародному праві хартія носить рекомендаційний характер, однак є своєрідним підсилювачем дії Закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Так заступниця міського голови Галина Якубович, до речі єдина жінка серед заступників мера, розповіла про представництво жіночого корпусу в міській раді.
- У вінницькій міській раді близько 19% жінок. Це замало, адже за законодавством має бути 30%. Але, якщо говорити про виконавчий комітет міської ради, директорів департаментів, їх заступників, то серед останніх більшість жінок, напевно, 80%, серед директорів департаментів – близько 40%, – каже пані Якубович.
Серед нечисленної кількості представництва чоловіків на конференції, депутат Вінницької міської ради Олег Ткаченко зауважив, що в міськраді дійсно є порушення ґендерної рівності:
- Однак ми зробимо все можливе, щоб дійти до тієї цифри – 30%, – пообіцяв депутат.
До речі, під час обговорення в одній із груп в напрямку підвищення рівня обізнаності представників органів місцевого самоврядування з ґендерної рівності одна із учасниць від громадських організацій Світлана Дубина запропонувала провести флешмоб під час однієї із сесій міської ради, коли до всіх зверталися б у жіночому роді. Адже, за її словами, наразі там лунають звернення лише у чоловічому роді.
Так учасники конференції у п’яти «світових кафе» обговорювали як:
- Передбачити ґендерну перспективу в проектах і програмах місцевих органах самоврядування.
- Підвищити рівень обізнаності представників органів місцевого самоврядування з ґендерної рівності.
- Забезпечити представництво обох статей у виробленні місцевої політики на рівні не менше 30% та забезпечити рівноправну участь жінок і чоловіків у прийнятті рішень при виробленні місцевої політики та стратегій розвитку.
- Сприяти підвищенню ґендерної свідомості і ґендерно-чутливої моделі поведінки (вільних від стереотипів образів жінок та чоловіків) різних цільових груп.
- Підвищити рівень попередження та протидії ґендерно-зумовленому та домашньому насильству.
По суті це і є пріоритетні напрямки втілення програми «Місто за рівність» та Хартії рівності у Вінниці на найближчі п’ять років. До речі, за словами заступниці директора департаменту соціальної політики міськради Ірини Малачевської, після розробки плану дій проекту програми «Місто за рівність» його винесуть на розгляд громадськості міста.
А от у цій самій концепції Програми є результати моніторингу невідповідності рівності між чоловіками та жінками. Наприклад, серед депутатів міськради жінки становлять 17% (попереднє скликання – 16%). У місцевих ЗМІ в контексті політичної складової, за головною роллю жінок висвітлювали в 7% публікацій. Крім того, відзначено, що у Вінниці зберігається високий рівень ґендерної нерівності на ринку праці (розрив між розмірами оплати праці), нерівні можливості доступу до економічних ресурсів. А за даними Вінницького відділу поліції ГУ Нацполіції області рівень насильства у сім’ях значно підвищився за останні три роки, а в більшості випадків про домашнє насильство звертаються жінки.
До речі, під час обговорення неодноразово організатори відзначали, що насправді ґендерна рівність – це про врахування різних потреб та можливостей, а не рівняння «жінки=чоловіки». Недарма вранці, перед початком конференції її учасники відвідали міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Гармонія».
Дякуємо!
Тепер редактори знають.