Ситуація з небажанням вінницьких патрульних поліцейських виконувати вимоги закону, що супроводжується показовою зневагою до громадян, викликала широкий резонанс серед вінничан та відгукнулася навіть у столиці.
Ідеться про відмову правоохоронців представлятися громадянам та демонструвати своє службове посвідчення, як того вимагає закон про Національну поліцію. У випадку ж наполегливих прохань вінничан таки виконати вимогу закону – патрульні просто валять людину на землю та доправляють до відділку, погрожуючи кримінальним переслідуванням.
Один з останніх таких випадків наразі розглядається у суді: справа нападу патрульним Назаром Чорним на учасника АТО Олега Орла – котрий сам викликав поліціянтів і сам від них постраждав – перебуває під особливою увагою суспільства.
Так, однією з підстав конфлікту патрульного Чорного з АТОвцем Орлом стало те, що патрульний відмовився виконувати ст.18 ЗУ “Про нацполіцію” – продемонструвати службове посвідчення на вимогу громадянина, – зокрема через те, що в цей момент громадянин знімає патрульного на камеру. Пояснюючи свою поведінку, полісмен абсолютно впевнено говорить: він має право не демонструвати посвідчення під час відеозйомки. Хоча в жодному законодавчому акті такої норми – про право правоохоронця не демонструвати посвідчення перед об’єктивом – немає.
Пізніше патрульний повторює ту саму тезу вже під час допиту в суді, посилаючись – увага! – на внутрішнє розпорядження, яке нібито діє в поліції. Ця інформація, виголошена під протокол, і стала причиною для міні-розслідування на Vежі.
-
Є внутрішнє розпорядження Департаменту патрульної поліції, що якщо особа веде відео- або фотофіксацію, то я можу не пред’являти посвідчення, так як ці дані можуть бути використані проти мене або при підробці документів. Так як особа була у військовій формі, я не міг встановити, хто це такий, – каже Назар Чорний.
Аби з’ясувати, чи справді існує таке “внутрішнє” поліцейське розпорядження, котре “скасовує” закон “Про поліцію”, ми звернулися за коментарем до очільника Вінницької поліції Редвана Усеінова. У своїй відповіді п. Усеінов прямо зазначає: так, існує така “рекомендація” для поліцейських. Фактично ідеться про “рекомендацію” правоохоронцям не стежити за виконання закону, а навпаки – порушувати його під час спілкування з громадянами.
Окрім того Редван Усеінов зазначає: практика вінницьких поліцейських демонструвати свої службові посвідчення громадянам на рівні геніталій – це нормальна поведінка, позаяк цей процес не регульований жодним законодавством.
Читайте також: “Дивись нижче поясу”: чому вінницькі патрульні “знайомляться” з громадянами на рівні геніталій. ВІДЕО
Вражені такою відповіддю, ми звернулися за коментарем до Омбудсмена при Вінницькій поліції Заріни Маєвської. Ми запитали в Омбудсмена, чи відомо їй про наявність такого розпорядження у Вінницькій поліції. Відповідь від Маєвської була однозначна:
– Такого розпорядження ні усного ні письмового не існує. Мають право не предявляти посвідчення лише працівники, в яких є оперативний талон. Всі ж інші поліцейські керуються ЗУ “Про національну поліцію”.
Звісно, очікуючи відповіді від очільника місцевих поліцейських та омбудсмена, ми паралельно подали офіційний інформаційний запит до Національної поліції України з проханням надати копію такого розпорядження, якщо воно існує. Днями ми отримали відповідь: усі пояснення вінницьких патрульних та їхніх керівників про наявність подібного розпорядження або ж рекомендацій – чистої води вигадка. Жодного подібного документу в природі не існує.
Водночас практику вінницьких “копів” приховувати власні особи і демонстративно порушувати закон наразі переймають вже і муніципальні вартові.
Так днями співробітник Комунального підприємства “Вінницька муніципальна поліція” на вимогу журналістів продемонструвати власне службове посвідчення зухвало відповів, що відмовляється це робити, поки триває зйомка. На прохання пояснити причини таких дій, невідомий чоловік у камуфляжі, який блокував вхід журналістів до школи №22, відповів коротко: “не хочу” і “має повне право”. Який нормативний акт дає йому таке право – за прикладом патрульних – чоловік не уточнив.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.