Публікації за датами

  • 27 Січня/ 15:34

    Vinnytsia

    Публікація27.01.1815:34

    Автор:admin

    “Жовті зірки” у Вінниці: історики опублікували унікальні фото з міського базару часів Голокосту

З нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту «Центр історії Вінниці» опублікував унікальні фото з колишнього Калічанського ринку, який був у Вінниці в 40-х роках минулого століття.

На фото, зробленого 1941-го року, в часи німецької окупації, видно жінок, котрі носять нарукавні пов’язки із зображенням зірки Давида: «розпізнавальні знаки», котрі німці змушували носити усіх міських євреїв.

Як зазначається в дописі, фото взяті з колекції Ігоря Ланового та ймовірно зроблені у серпні 1941 року на території нинішньої площі Гагаріна. На звороті фото підпис – «Недільний базар. Вінниця».

 

«Орієнтовно через місяць, в період з 15 до 20 вересня 1941 року, айнзацгрупа С та допоміжні поліційні підрозділи здійснили першу масову акцію супроти євреїв Вінниці. Так, лише 19 вересня в районі П’ятничанського лісу було розстріляно близько 9 тис. мирних жителів…

 

У 2018 році за згодою власника світлин ці візуальні матеріали будуть використані для інформаційного двомовного стенду біля Меморіалу пам’яті жертв Голокосту у Вінниці (вул. Максимовича, вул. Толбухіна)», – ідеться в повідомленні.

Жовта зірка або Лата (також «жовтий знак» або «знак ганьби»] — особливий відмітний знак, який за наказом нацистів повинні були носити євреї на підконтрольній владі Німеччини території в період Голокосту. Лати служили для того, щоб відрізняти євреїв в громадських місцях.

Відмітні знаки для євреїв існували в середні віки в мусульманських та християнських країнах і були частиною політики антисемітизму за релігійною ознакою. У 1933 році нацисти, прийшовши до влади в Німеччині і окупувавши в ході Другої світової війни низку інших країн і територій, відродили практику сегрегації євреїв, але вже на основі расових критеріїв.

Уперше нацисти ввели обов’язкове носіння жовтої зірки у 1939 році для євреїв окупованої Польщі. Влада вказала, що євреїв, які порушили вимогу носити на одязі спереду і ззаду жовту зірку, чекає суворе покарання. Першим, не чекаючи вказівок вищого керівництва, такий наказ видав 24 жовтня 1939 року комендант міста Влоцлавек оберфюрер Крамер. Цей наказ торкався усіх євреїв незалежно від віку і статі. Такий же порядок був швидко прийнятий іншими німецькими командувачами на окупованих територіях і отримав офіційне схвалення, з урахуванням антисемітських настроїв, що переважали серед місцевого польського населення, яке з ентузіазмом підтримало цю ідею. З 1 грудня 1939 року носіння жовтої зірки було введене у всьому генерал-губернаторстві.

Найчастіше лата робилася зі шматка тканини жовтого кольору, преважно у вигляді шестикінечної зірки.

Лати треба було носити спереду і ззаду на верхньому одязі для того, щоб відповідно до расової політики нацистів можна було відрізнити єврея від будь-якої людини іншого етнічного походження.

Окрім латів нацисти часто вимагали від євреїв носити білі нарукавні пов’язки з шестикінечною зіркою, іноді також нашивку з номером будинку і квартири.

Вікіпедія

Нагадаємо, що вчора, 26 січня, міський голова Вінниці заявив, що звернеться до СБУ з вимогою розслідувати прояви ксенофобії та антисемітизму в місті. 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
admin
Технічний адміністратор сайту

Дякуємо!

Тепер редактори знають.