-
21 Грудня/ 14:22
Vinnytsia
Публікація21.12.1714:22
Хто ми і чим є для нас Вінниця: історики презентували книгу про самоідентифікацію вінничан
Сьогодні, 21 грудня, вінницькі історики та дослідники розповіли про те, як жителі й гості міста сприймають Вінницю. Мова йшла про знання історії, героїв та антигероїв та ідентифікацію себе, як вінничан.
Прес-конференція стала підсумком досліджень в рамках проекту “Культурний ландшафт Вінниці: від минулого до майбутнього”. Автори проекту були зацікавлені, щоб у ньому взяли участь фахівці з різних галузей і фокусували увагу на тому, що являє собою наша спільнота й місто. Зрештою долучилось багато студентів, викладачів та дослідників історії.
Ідея дослідження відчуття вінницької ідентичності виникла ще на початку 2000-х років, викликана вона була тим, що ця сама вінницька ідентичність досить слабка. Багато жителів нашого міста в ті часи дуже погано орієнтувались в історії краю, не могли одразу назвати імена видатних особистостей, пов’язаних з Вінницею і не завжди могли визначити візитівки міста.
Перший етап досліджень виражений в дипломній роботі Ольги Грабовської. Тоді, в 2008-2009 роках, ставилось два основних завдання: дослідити відчуття власної ідентичності вінничан і виявити основні фактори її формування. Це все виражалось в опитуванні мешканців та гостей міста на предмет знання історії, символів, визначних місць, героїв та антигероїв Вінниці.
Під час опитування дослідники намагались зберігати гендерний баланс та співвідношення корінних та приїжджих містян. Результати показали, що вінничани погано розуміють чим наше місто особливе та що цікавого можна про нього розповісти.
Влітку 2017 року дослідження повторили, щоб перевірити чи відбулися зміни. За цей час і в місті, і в країні відбулось багато різних подій, які сильно вплинули не тільки на сприйняття людьми себе, як вінничан, а й на сприйняття себе, як українців.
Майже десять років тому вінничани сприймали своє місто, як промисловий центр (зокрема, центр цукрового виробництва). Станом на сьогодні все змінилось, тепер Вінниця – це туристичний центр й комфортне для проживання місто. Це підкріплюється ще й тим, що 51% опитаних заявили, що найбільше їм подобається благоустрій нашого міста.
Сильно змінився рейтинг відомих особистостей. Якщо в 2007 році 71% вінничан називав Михайла Коцюбинського, то зараз таких тільки 41%. Ще більше падіння у випадку з Лялею Ратушною – з 35% до 4%. В 2017 році перші місця серед відомих вінничан займають Петро Порошенко, Оля Полякова та В’ячеслав Узєлков.
Цікава ситуація і з антигероями. Раніше вінничани вважали, що таких взагалі немає або називали тих, хто мало пов’язаний з Вінницею – Адольфа Гітлера, наприклад. В наш час головними антигероями стали діючі політики.
Сприйняття символів міста сильно змінила поява фонтану “Рошен”. В 2008 році одним з головних символів вважали водонапірну вежу. Тепер з великим відривом (41% опитаних) перемагає світло-музичний фонтан.
На питання “чим відрізняються вінничани від жителів інших міст?” раніше відповідали переважно “нічим” або “не знаю”. Зараз більшість людей вважає, що ми вирізняємось доброзичливістю.
Всі результати досліджень вже опрацьовані й зібрані в книзі “Культурний ландшафт Вінниці: від минулого до майбутнього”. Зараз надруковано 400 примірників, в січні відбудеться її офіційна презентація. Також невдовзі книга буде доступною безкоштовно в електронному варіанті.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.