Оновлено: 26 Травня 2021, в 13:50
“Подільська громада” існує у Вінниці вже 9 років. На даний момент це одна з найвідоміших та найбільш впливових неурядових організацій в місті та країні.
Вона ставить собі за мету розвиток вінницької громади, перетворення її на учасника позитивних змін в місті та країні. VежА завітала в гості до “Подільської громади”, аби поспілкуватись про діяльність фонду та громадянське суспільство у Вінниці.
Старт і перші кроки
В 2008 році з ініціативи громадської організації “Гармонія” (зокрема, Раїси Панасюк) та підприємства “Аграна Фрут Україна” було створено благодійний фонд “Подільська громада”. В 2010 році організація з благодійного фонду переформатувалась в фонд громади – неурядову організацію, що збирає кошти і реалізовує проекти або надає індивідуальну допомогу іншим організаціям. Всі ресурси, які “Подільська громада” знаходить, направляються на потреби Вінниці. Фонд громади також не прив’язаний до якоїсь конкретної теми чи проблематики і може працювати з будь-якими, актуальними для громади, питаннями.
Ми раді, коли ми щось зробили один раз, а далі хтось це перейняв. Як фонд громади ми не маємо самі реалізовувати проекти: натомість ми маємо збирати ресурси, роздаємо гранти, надаємо всебічну підтримку. Потрібні організації в місті, які можуть підхопити ідею і далі її розвивати, – розповіла координаторка молодіжних програм Олександра Лиса.
Структурно фонд складається з Наглядової ради, Представницької ради та Правління. Членства як такого в організації немає, але всі бажаючі можуть долучатись до її діяльності в якості волонтерів. Зараз волонтерська база налічує близько 130 осіб, але ця цифра часто змінюється.
Одним з перших великих проектів фонду була “Епідемія доброти” в 2010 році. Починалась вона із 3 флешмобів, але завдяки студентам, які долучились, флешмобів стало 13. Їх суть була в спонтанних проявах доброти. Іще одним давнім проектом є “1 копійка”.
“1 копійка” існує до цих пір. Це програма, мета якої підтримати малозахищені та малозабезпечені верстви населення. Це сиротинці, багатодітні родини. По всьому місту стоять скриньки. Кошти з цих скриньок поступають до нас на рахунок і вже далі ми оголошуємо конкурси грантів для інших ГО на суму, яка зібралась. ГО потім отримують фінансування і реалізовують проекти, які направлені саме на виконання мети програми, – розповідає голова Правління фонду Леся Найчук.
Такі скриньки і зараз розташовані по всьому місту: в аптеках, магазинах, торгових центрах.
Фонди та програми
В якості інструментів, що спрямовані на задоволення потреб громади та вирішення її проблем, “Подільська громада” працює з Корпоративними, Тематичними фондами та Благодійними програмами. Кожен фонд створюється на базі організації та адмініструється в подальшому її командою. Перед заснуванням фонду представники “Подільської громади” та ініціатори створення фонду починають обговорення його тематики. До прикладу, гурт “ТІК” заснував свій Корпоративний фонд з метою підтримки талановитої молоді Вінниці.
В рамках його діяльності в 2016 році проводилась стипендіальна програма для дітей. Всі бажаючі подавали відео своїх виступів та коротке ессе “Чому я займаюсь музикою”. Конкурсна комісія з 6 осіб (в тому числі Віктор Броннюк) обрала 5 переможців, яким згодом придбали музичні інструменти, декому оплачували навчання в музичній школі.
Читайте також: 3,5 тисячі від Бронюка на талант: дітей-музикантів запрошують на конкурс
Одна з благодійних програм – “Школа доступна для всіх” – допомогла двом вінницьким школам придбати і встановити ліфти, щоб зробити навчання більш доступним для всіх.
А завдяки програмі “Шевченко – для всіх століть” у Вінниці з’явився повноцінний пам’ятник Тарасу Григоровичу. Тоді львівський скульптор створив проект майбутньої композиції й подарував його місту.
Встановленням пам’ятника “Подільська громада” займалась у співпраці з міською владою та ще одним благодійним фондом.
Також фонд громади активно працює в сфері екології. В 2011-2012 р.р. вперше у Вінниці проводився масовий збір відпрацьованих батарейок. Тоді до акції долучились майже всі вінницькі школи. Це було своєрідне змагання між ними – хто збере більше батарейок. А контейнери, які закупили для проекту зараз стоять в прозорих офісах, продовжуючи виконувати свою функцію.
Ще один проект “Music camp international” дає можливість дітям спробувати себе в якості професійних музикантів. Із США приїжджає диригент Констанція Фортунато і за 5 днів готує учасників до великого виступу. Учасники – це діти, які можуть мати якісь музичні таланти, а можуть і не мати. Вони просто подаються на проект і отримують можливість повчитись грати на двох різних інструментах та співати трьома мовами.
Читайте також: За 25 годин навчитись грати на двох інструментах: у Вінниці розпочався Music Сamp International
Проект вчить дітей працювати разом, дає їм впевненість в собі, у власних силах. І мені подобається, що в дитини це потім переноситься на всі сфери її життя. Тому що, якщо дитина побачить, що якщо вона ніколи не граючи на музичних інструментах, за п’ять днів змогла досягти того, щоб виступати на сцені, то це дає їй силу та впевненість у всьому, – розповідає Леся Найчук, яка вважає цей проект одним зі своїх улюблених.
Громадянське суспільство Вінниці
Як фонд громади, ми досліджуємо потреби громади. Минулорічне дослідження показало, що вінничани в середньому жертвують 154 гривні на одну людину, – розповіла Олександра Лиса.
Ще одне дослідження показало, що тільки 30% міського населення знає про діяльність громадських організацій. Це досить низький показник, але кращий, ніж в багатьох інших містах.
У нас у Вінниці, порівняно з багатьма іншими містами країни, ситуація набагато краща. Ми бачимо і по кількості пожертв у наших скриньках, і по активності волонтерів. Я недавно повернулась із США, і навіть там знають, що у Вінниці найбільш розвинуте громадянське суспільство, – пояснила Леся Найчук.
Розвиток та допомога третьому сектору Вінниці – це один з пріоритетних напрямків діяльності фонду на даний момент. Ще в 2012 році існував проект “Вільна кава” завданням якого було познайомити вінницькі ГО між собою. В 2016 році фонд долучився до організації “Громадської кухні”. Тоді на імпровізований пікнік зібралось близько двадцяти місцевих ГО.
Існує проект, який допомагає ініціативним активістам у реалізації їхніх ідей. Він називається “Аукціон проектів” і на ньому всі бажаючі мають змогу представити свою ідею на загал. Кожен, хто ту ідею вподобає, може підтримати її фінансово.
Читайте також: «Еко-реабілітація», «Lapkam.com» та інші: на соціальні проекти вінницький бізнес віддав 62 тисячі
В даному випадку не грає ролі чи то якийсь бізнес вкладає кілька тисяч, чи пересічний вінничанин віддає сто гривень – кожен внесок важливий. Зрозуміло, що перед стартом аукціону команда “Подільської громади” допомагає учасникам підготувати презентації. В подальшому, за потреби, проводить тренінги з фінансової грамотності та проектного менеджменту.
На запитання, що вони побажають тим людям, які ніколи не чули про громадську діяльність, вся команда “Подільської громади” порадила спробувати. Адже тільки спробувавши можна зрозуміти що то є і навіщо воно потрібно.
Є багато шляхів, як можна бути активними і долучатись до громадської діяльності. І кожен з них набагато кращий за варіант сидіти вдома і казати, що все погано. А волонтерка Корпусу Миру та менеджерка по роботі з бізнесом Катаріна Анаду відповіла запитанням: “Як Україна рухатиметься вперед без вас?”.
Більше дізнатись про “Подільську громаду” можна на їхньому сайті або на сторінці в Facebook.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.