Лишити дитину в сім’ї: у Вінниці Уповноважений Президента пояснив, як реформують інтернати

13:27
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Сьогодні у Вінницькій області – близько 2,5 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На щастя, понад 80% дітей, які перебувають на “неблагополучному” обліку  повертаються у вже соціально-спроможні родини. Однак інтернати пропонують реформувати і замінити на щось більш “сімейне” вже найближчим часом. 

Кілька місяців тому була прийнята національна стратегія зміни системи інституційного, тобто інтернатного, догляду та виховання дітей. До літа 2018 року в регіонах мають розробити конкретні плани її реалізації на місцях, зокрема провести ревізії інтернатів.

Сьогодні, 13 листопада, у Вінниці відбувся «круглий стіл» на тему реалізації прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на виховання в сім’ї за участі Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби з представниками неурядових організацій, в тому числі й закордонних, а також  з місцевими держслужбовцями.

  • На жаль, ще з радянських часів була сформована дуже потужна система інтернатних закладів, до якої  звикло як суспільство, так і держава. Адже сьогодні в інтернатах проживає 106 тисяч дітей, з яких лише шість тисяч – сироти, а 100 – це діти, які мають сім’ї.

В основі такого реформування, за словами пана Кулеби, – наблизити дитину до родини, а не віддалити її від неї. Однак такі зміни даватимуться нелегко.

  • При семи мільярдах фінансування і 750 таких закладів наразі існує досить серйозний опір. Але опір виникає в основному через нерозуміння того, що пропонується сьогодні державою.

Протягом двох років фахівці Офісу з прав дитини, міністерств та неурядових організацій працювали над розробкою стратегії плану дій.

  • За цією стратегію цього року і в наступному проводитиметься оцінка кожного інтернатного закладу, оцінка тих послуг в громадах, які вже створені. І надалі буде розроблятися регіональний план дій в кожній області спільно з неурядовими організаціями та інтернатними закладами, де буде чітко зрозуміло, який заклад має бути трансформований, у якому році і в що, а який, можливо, закритий.

  • Якщо говоримо про трансформацію, то це будуть заклади більш денного ступеня догляду і заклади, які мають підтримувати сім’ю, а не для ізоляції сім’ї, те що відбувається сьогодні.

Реформування також передбачає впровадження соціальних послуг, які зможуть надавати громадські організації, які замовлятиме і оплачуватиме держава.

  • Послуга залежатиме від потреби сім’ї, – каже Микола Кулеба. – Якщо мамі, яка народила дитину немає де жити, то не треба через це влаштовувати дитину одразу в будинок дитини. Треба, можливо, дати цій матері тимчасове житло і проконтролювати та навчити її правильно доглядати за дитиною. Якщо дитина голодна, то, можливо, нагодувати її, а не відправляти до інтернатного закладу. Якщо потрібна робота батькам, то дати це їм.

Окремо під час обговорення на “круглому столі” приділяли увагу новоутвореним об’єднаним громадам, де  мають бути передбачені окремі структурні підрозділи в органах місцевого самоврядування у питаннях опіки над дітьми.

Передбачено реформою також розширення сімейних форм опіки, наприклад, система патронатного виховання, тимчасового влаштування дитини в сім’ю.

Ситуація в країні з інтернатними закладами у регіонах, за словами Уповноваженого Президента України з прав дитини, як кількісно, так і якісно майже скрізь однакова.

У той час заступник голови ОДА – директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк відзначає, що наразі «92,5% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у Вінницькій області охоплено сімейними формами опіки».

  • І вже майже за 11 місяців лише одна дитина потрапила до інтернатної установи, – відзначив пан Івасюк. – Із 409 дітей, які перебуваються у програмі соціальної реабілітації сирітства знято з обліку 388 дітей. Це фактично 82,2%, що приємно у зв’язку з припиненням підстав бути на обліку. Тобто це ті діти, які повертаються вже у соціально-спроможні родини.

  • В області близько 2,5 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Це менше, ніж 1% (0,9%) до загальної кількості дитячого населення області, – розповіла керівниця служби у справах захисту дітей ОДА Тетяна Дорош. – Сьогодні у нас 6% дітей перебувають в інтернатних закладах.
  • Щорічно обстежується більше 2000 сімей і проводиться більше 1500 рейдів неблагополучними родинами,  – каже пані Дорош. – Протягом дев’яти місяців проведено 1000 профілактичних заходів у ходія яких було виявлено близько 300 дітей, попереджено 700 батьків і притягнуто до відповідальності 200 батьків.

Крім того, під час обговорення відзначили, що цього року держава вперше виділила кошти для купівля житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На що Вінниччина отримала 8 мільйонів гривень.

Читайте також: Домівки за вісім мільйонів: дітям-сиротам Вінниччини придбають нове житло