203 роки з Дня народження винахідника саксофону Адольфа Сакса, а у Вінниці вже вчетверте відбувається фестиваль духових інструментів Adolphe Sax Festival. Наскільки по-різному може звучати цей інструмент вінничани мали змогу почути вчора, 6 листопада, на концерті-відкритті фестивалю.
Першими відкрили концертну програму молодий та доволі досвідчений колектив, який виник у стінах Київської Національної музичної академії ім. П.І.Чайковського New Age Quartet.
З перших хвилин можна було зрозуміти, що ми почуємо класичне звучання саксофону, де кожен його вид дарує музиці щось своє.
Співучий та насичений звучанням сопрано саксофон Артема Голоднюка задавав настрій майже кожній композиції, як в музичному плані, так і в емоційному.
Драматичний та експресивний, подекуди пронизливий та навіть напружений альт саксофон Данила Довбиша допомагав відчути зміни настрою музики.
Соковитий звук тенор саксофону найбільш усміхненого учасника колективу Павла Барабащука створював легку атмосферу у композиціях, а баритон саксофон Романа Фотуйма підтримував звучання низькими та сильними звуками, які в деяких композиціях звучали навіть дещо містично.
У музиці New Age Quartet можна відчути все різноманіття класичної (і не тільки) саксофонної музики та безліч настроїв — від легкого, грайливого, та навіть дещо «мультяшного» до ліричного та меланхолійного, а подекуди, навіть драматичного та містичного. Вони вміють створювати навколо себе «погоду» музикою — ось ти відчуваєш спекотний літній день завдяки сопрано саксофону, грозу, яку дарує баритон саксофон, осінній листопад від тенор саксофону, або ж ураган від альт саксофону.
Незважаючи на те, що музиканти поводилися на сцені досить стримано та уважно слідкували за нотами, дозволяли собі інколи додати ритму та запалу композиціях з допомогою «клацання пальцями» та неочікуваних вигуків «ха-ха»
Під час 45-хвилинного виступу колективу можна було почути як класичні твори зарубіжних та українських композиторів, так і сучасні у авторській обробці музикантів. Наприклад, саундтрек до фільму «Місія нездійсенна», який значно розворушив слухачів в залі і деякі навіть почали відбивати ритм.
У другому відділені на сцену вийшли «Andriy Chmut Band» – бенд, який зібрав саксофоніст Андрій Чмут, котрий вже довгий час співпрацює із Джамолою. Хлопці грають Smooth Jazz, Funk та Fusion.
Андрій Чмут зібрав бенд, який ідеально пасує один одному по звучанню, а сам виступив головним диригентом суміші бас-гітари, клавішних та запальних ударних. Можливо, саме іноземні мотиви барабанщика Tobi Fatonade та басиста Iweze George Seun Jnr створювали своєрідну джазову вечірку.
А віртуозна гра клавішника Сергія Юзвика додавала до цієї суміші прохолодні мотиви, котрі можна порівняти з кришталево чистою водою.
Бенд багато експериментував та загравав із залом, а лідер Андрій Чмут не забував про жодного учасника гурту та акцентував увагу на їх сольних партіях, аби якомога краще розкрити музичний потенціал кожного. Музика «Andriy Chmut Band» – це суміш класичного легкого джазу та африканських запальних мотивів, вони звучать сучасно та свіжо, гармонійно та збалансовано. Під цю музику хочеться танцювати або уявляти себе в якомусь затишному джазовому ресторані.
Чмут майже ніколи не стояв на місці, так як і музика бенду, яка постійно розвивалася та мала сильну кульмінацію, декілька разів викликаючи бурхливі овації залу.
Саксофон у руках Андрія Чмута звучить сучасно, свіжо та навіть дещо електронно. «Andriy Chmut Band» – позитивна музика, над якою не потрібно думати, а лише сприймати душею. Її легкість та зрозумілість змушує посміхатися, ставати добрішими та навіть дещо романтичнішими, що підтвердили пари, котрі обіймалися в залі під час виступу бенду. Недарма smooth jazz – це джаз, який подобається більшості, він легкий для сприйняття, зрозумілий, ненав’язливий та майже фоновий.
Якщо New Age Quartet грали «по нотах», то «Andriy Chmut Band» багато імпровізували, що можна було помітити по рухах Андрія Чмута, який корегував своїх колег по ритму та силі звуку. Імпровізація була і коли Андрій разом з басистом заспівали приспів із пісні Майкла Джексона «Remember». Окрім цього, бенд грав і власні композиції, а також класичні твори.
Зовсім різні, але цікаві по-своєму колективи, за словами директора фестивалю Євгена Попеля задали дуже хорошу планку іншим учасникам та розпочали його «мощновато». Євген подякував музикантам за виступ та запросив всіх на інші концерти та майстер-класи в рамках фестивалю. А музиканти в свій час не забули про колективне селфі.
До речі, не оминули духовий фестиваль і деякі чиновники. Так, наприклад, директор департаменту культури міської ради Максим Філанчук та голова ОДА Валерій Коровій.
Загалом фестиваль триватиме до 10 листопада. Сьогодні у креативному просторі «Артинов» відбудеться декілька майстер-класів від Артема Голоднюка, Данила Довбиша та Романа Фотуйми.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.