Зброя мистецького фронту: відбулася прем’єра фільму про вінницьких волонтерів та бійців

17:28
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Вчора, 20 жовтня, відбувся допрем’єрний показ короткометражного фільму «Висота».  У стрічці знялися вінничани, які  розповіли історію на реальних подіях про дитяче волонтерство та героїзм.

Цей фільм – один із п’яти, відзнятий студентами-кіноматогрфістами в Львові, Тернополі, Хмельницькому, Рівному і Вінниці. Усі разом ці кінострічки є всеукраїнським проектом кіноальманахом  «Слава Україні! – Героям слава!», що демонструє героїзм і патріотизм лікарів, волонтерів, дітей, священників, людей з інвалідністю, медиків. Бюджет проекту, який втілювали протягом року – у середньому півмільйона гривень. А зйомки відбувалися за підтримки місцевої влади та спонсорів.

Читайте також: Як вінницький ринок перетворився на донецький базар: між м’ясними рядами знімали кіно про волонтерку з Вінниці

– Цей всеукраїнський проект є своєрідною зброєю мистецького фронту, – говорить на прес-конференції перед показом  генпродюсерка національно-патріотичного кіноальманаху «Слава Україні! – Героям слава!» Олена Фурдуй.

  • Чому «Союз молодих кінематографістів» почав робити цей проект? Тому що ми сіли і подумали, що нам також треба приєднуватися до боротьби з агресором. Наша зброя – це звісно не автомати чи військова техніка. Наша зброя – кінематограф. Цей проект не лише для патріотичного виховання дітей, ми ще хочемо в такий спосіб підтримувати наших хлопців на Сході.
  • Фільм, що знімали у Вінниці, присвячений героїзму волонтерів, тому що Вінниця дуже популярна в Україні потужністю громадських організацій.

У Вінниці зйомки фільму відбувалися в серпні. Загалом виробництво фільму зайняло три місяці, а бюджет – 150 тисяч.

В основі сюжету – реальна історія 12-річної вінничанки Луїзи Милованової, яка збирала срібло для виготовлення медалей бійцям АТО «Народний герой України». На такий вчинок, за словами дівчинки, її надихнули розповіді  знайомого вінницького волонтера Юрія Тири про АТОвців. Він привозив з фронту гільзи, які Луїза розмальовувала. Ще вона займалася фейс-артом, а зібрані кошти віддавала на благодійність військовим. У фільмі ці епізоди також показано.

  • Насправді зйомки проходили досить важко як морально, так і фізично. Особисто для мене найважчим моментом був епізод, коли Юрій Тира розповідав історії з АТО.

Відзначимо, що цей момент у юної акторки вийшов буквально до застиглих сліз в очах Луїзи.

Читайте також: Луїза, що збирала срібло на медалі для бійців: у Вінниці знімуть фільм про 12-річну волонтерку

В сюжеті на противагу добру в образі героїні стрічки Луїзи є антигерой Сергій – бешкетник-утікач з інтернату Донбасу. Однак дружба з дівчинкою змінює хлопчика на краще.  І ще зовсім недавно забіяка згодом робить героїчний вчинок, який напряму пов’язаний із назвою фільму «Висота» та одвічним вибором між добром і злом.

Кадр із фільму

11-річний Федір Жданов, що зіграв хлопчика Сергія, – абсолютна протилежність герою стрічки. Спокійний і взірцевий Федір, який встиг побувати навіть на Майдані, зіграв розбишаку.

  • Цей фільм був створений не стільки для дорослих, хоча мораль дуже глибока, як для дітей. А дорослі мають зрозуміти, що діти з інтернату хочуть любові та уваги не менше інших.

Під час зйомок навіть провели експеримент: загримованого під безпритульного хлопчика  Федора посадили біля проходу до базарного павільйону (це одна із локацій фільму) та люди проходили повз, ніби і не помічали його. Тому, на думку школяра-актора, основна задумка фільму це також звернути увагу на допомогу та підтримку таких дітей.

Крім того, Луїза та Федір уже стали «жертвами» популярності серед однолітків, які звинувачують молодих акторів, що їх взяли на головні ролі, бо за них заплатили батьки. Однак більшість школярів-друзів підтримують їх і навіть прийшли на допрем’єрний показ фільму.

  • Проект від початку був задуманий так, щоб запрошувати акторів того міста, де відбуваються зйомки. Тому у Вінниці ми зробили кастинг серед дітей. А в кіно вважають, що найскладніші зйомки це з дітьми і тваринами. Але тут ми попали «в точку» з Федором, і Луїзу запросили зіграти практично саму себе, – каже Олена Фурдуй.

Продюсерка також розповіла, що «домашньому хлопчику»  Федору вживатися в роль інтернатівського бешкетника допомагала мама.

Епізодична роль – дебют у ролі актриси в цьому фільмі для депутатки облради Людмили Станіславенко, яка також стала одним із спонсорів зйомок фільму.

  • Я спочатку сумнівалася і хвилювалася чи впораюся, але коли я прочитала сценарій, – усі сумніви відпали.

Вона зіграла роль директорки вінницької школи, яка представляла учням новачка Сергія.

  • Моя сцена це 15-20 секунд, але по факту – це день зйомок. Тільки після цього зрозуміла складність роботи акторів.

Покази п’яти  фільмів відбулися у майже заповненій залі Будинку офіцерів саме військовими. Адже усі епізоди були так чи інакше пов’язані з темою війни на Сході. Однак наскрізним відчуттям у всіх корометражках було збірне поняття волонтерства і вибору: як і чим може допомогти під час таких нелегких для країни часів людина з інвалідністю, священик, дитина, медик та будь-хто.

А от після закінчення показів враження у дітей, які прийшли підтримати молодих акторів, переважно зводилися до того, що фільм сподобався.

Одній дівчинці сподобався епізод, як головний герой грався із Собакою. А ось однокласник Федора роздумував про  незрозумілий вчинок «добродія», який привіз хлопчика з Донецька до Вінниці.

  • Мені не сподобався той момент, коли мужчина спочатку прийняв у себе вдома хлопця і був хорошим, а потім різко змінився – украв у дівчинки гроші. А за те, що Федір повернув їй все – хотів його застрелити. Я взагалі не зрозумів цього моменту: навіщо він його приютив, адже його ще треба було прогодувати, – каже шестикласник школи №4 Нікіта Захарчук.

А от головні герої Луїза та Федір були толерантними і стриманими в емоціях і під час відгуків про фільм, хоча побачили себе на великому екрані вперше.

  • Я знала, що буде дуже круто і цікаво, але не думала, що настільки, – каже юна акторка. – Увесь цикл фільмів дуже зачіпає душу. Чесно в мене немає слів, бо зараз емоції мене переповнюють.
  • Мені дуже сподобалося, як група зняла всі фільми, – ділиться враженнями 11-річний актор. – Я дуже вдячний за всі їх старання. Думаю, що вони реально патріоти.

Всеукраїнська прем’єра проекту «Слава Україні! – Героям слава!» запланована в Києві попередньо на 9-10 грудня. Потім короткометражні фільми можна буде побачити в кінотеатрах не лише України, а й за кордоном.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.