Вінниччина стала однією із трьох областей, у яких запрацює пілотний проект щодо покращення рівня спілкування та роботи поліцейських із особами з інвалідністю.
Орієнтовно протягом півроку, починаючи з вересня, ініціаторами проекту будуть розроблено дві навчальні програми: перша для майбутніх тренерів, які у подальшому навчатимуть, а друга – для поліцейських. За цей час також заплановано створити довідник місцевих громадських організацій, які співпрацюють з особами з інвалідністю, інформаційних буклетів, словників жестової мови, а також провести у Вінниці три спеціальні тренінги.
Розробляти проект будуть ГО “Паросток” у співпраці із Міністерством внутрішніх справ України, Вінницькою ОДА, головного управління національної поліції у Вінницькій області, Управлінням патрульної поліції у Вінниці, педагогічним університетом ім. Коцюбинського та Кам’янець-Подільським національним університетом ім. Івана Огієнка. За фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.
Окрім цього також обмірковують можливість створення спеціальних мобільних додатків для поліцейських, а також провести моніторинг архітектурної доступності, зокрема наявність пандусів.
Як зазначила голова правління ГО “Паросток” Ірина Саранча, на сьогодні люди з інвалідністю є вкрай незахищеними і адаптація “нової поліції” – це можливість поглянути по-новому на те, як впроваджувати інклюзивність у всі сфери суспільного життя.
- Найголовнішим кроком цього проекту буде створення програми, яка допоможе підвищити кваліфікацію поліцейських щодо роботи з людьми з інвалідністю. Це ніби “азбука” про те, що мають знати поліцейські, які мати навички, де знаходити потрібну інформацію, на що звернути увагу. Коли стоїть питання безпеки та дотримання прав людини я думаю, що ніхто не може бути осторонь і тому в цей проект дійсно набрана команда фахівців, які як з наукової точки зору, так і практично будуть апробовувати яким же чином зробити так, щоб людям з інвалідністю могли допомогти.
Проект з навчання поліцейських наразі розрахований на Вінницьку, Київську та Хмельницьку області, а далі ініціатори планують розповсюди його по всій території України. Організатори проекту також планують навчити поліцейських українській жестовій мові. Для поліцейських також зроблять мобільний додаток зі словником жестової мови. Загалом тренінги у Вінниці зможуть відвідати не менше 75 осіб.
В свою чергу депутатка обласної ради Людмила Станіславенко зауважила, що не варто обмежуватися навчанням лише поліцейських і, наприклад, водії чи продавці також мають знати, як спілкуватися з людьми з інвалідністю адже у час, коли в країні війна чимало молодих людей повертаються із АТО з інвалідністю.
- Думаю, що починати потрібно навіть з таких маленьких кроків, як облаштування пандусів, встановлення спеціальних вказівників для людей із порушеннями зору. Хочеться, щоб громада була активна і люди з інвалідністю нам допомогти та самі розповіли про те, що їм потрібно, які у них бувають проблеми чи перепони. І також краще самих поліцейських ніхто не знає, що вам потрібно для спілкування та співпраці з людьми з інвалідністю, – звернулась Людмила Станіславенко до патрульних.
За словами представниці управління забезпечення прав людини нацполіції Заріни Маєвської, працівники управління промоніторять 10 райвідділів у Вінницькій області щодо доступності: наявність зони паркування, доступність входу до будівлі поліції, можливість потрапляння людини з інваліднстю без сторонньої допомоги до вестибюлю, інформаційних стендів та кімнати прийому громадян, а також наявність вбиральні, облаштованої для осіб із інвалідністю.
- З останнім буде найбільше проблем, тому що ми перевірили всі відділки і лише в декількох взагалі наявні вбиральні. У всіх інших туалети знаходяться на вулиці, адже будівництво адмінстративних будівель відбувалось дуже давно і, вочевидь, тоді про це не думали, – розповідає Заріна Маєвська. – Якщо попередні проблеми ми можемо виправити своїми силами, то облаштування спеціальних вбиралень вимагає залучення значних коштів.
Заступник начальника управління патрульної поліції міста Вінниця Олександр Геркалюк розповів, що для патрульних одним із пріорітетних завдань є можливість налагодження ефективної співпраці з людьми з інвалідністю.
Він також попросив розроблені словники української жестової мови, аби один примірник завжди знаходився в авто поліцейських, щоб у разі чого мати можливість ефективно допомогти.
Як розповіли ініціатори проекту, викладачів тренінгових центрів для патрульних поліцейських буде небагато і навчання буде добровільним.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.