Вінницькі науковці та лікарі створюють алергопрогнози для України

19:18
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Оновлено: 24 Вересня 2017, в 22:57

Температура планети змінюється, а з нею і сезонність полінації (пилення) рослин та загострень полінозу (алергічне захворювання, спричинене пилком рослин). Однак для полегшення життя людям, що страждають на алергію, є сайт, на якому можна знайти алергопрогноз на тиждень, в тому числі і для України.

Про це у своєму виступі, у рамках VІ Всеукраїнського з’їзду екологів на тему «Вплив глобального потепління на продукцію алергенного пилку в Україні» розповіла професорка Вінницького національного медичного університету, членкиня правління Європейського Аеробіологічного Товариства Вікторія Родінкова.

Читайте також: «Вимикайте світло – будемо економити!»: у Вінниці потемки провели Всеукраїнський з’їзд екологів

За даними NASA з 1951 року температура землі піднялася приблизно на три градуса. Територія України має одні з найвищих темпів зростання температури. У наслідок такого потепління рослини отримують майже вдвічі більше тепла, що впливає на зміну періодизації пилкування алергенів.

Наприкінці 90-х – початку 2000-х у Вінниці почали проводити дослідження, щоб з’ясувати як новий температурний режим впливає на цвітіння рослин, які продукують алергенний пилок. Для цього у різних частинах міста були встановлені троє спеціальних приладів – апарати Дюрама. З 2009-го по 2017-й зразки атмосферного повітря відбирають також за допомогою вловлювача пилку «Буркард», який розміщений на даху медуніверситету.

  • Береза – це алерген №1 Європи, її північної та центральної частин, – каже Вікторія Родінкова. – У 1999-му та 2000-х роках її пилкування було з середини квітня, в 20-х числах. А вже у 2014 році пилкування  спостерігали другого квітня.

Пані Родінкова також розповіла, що пік полінації вільхи змістився на 1 місяць (раніше він починався з середини квітня, а тепер – березня), у злакових теж починається пилкування раніше, ніж це було 10-15 років тому, як і в полину та амброзії.

  • У амброзії було поступове збільшення концентрації пилку, – каже професорка, докториня біологічних наук. – Ми завжди думали, що амброзія не реагує на тепло, тому що це рослина короткого дня. Раніше, хоч із закритими очима, могла написати в алергопрогнозі, що із 25 серпня чекаємо підняття концентрації пилку амброзії. Приблизно з 2010 року бачимо, що сезон стає довшим, особливо його осіння частина, чого раніше навіть не було.

Читайте також: Три гривні за кіло: під Вінницею платитимуть за знищену амброзію

Усі дані, які збирають у Вінниці, викладають у вигляді алергопрогнозу на українську сторінку сайту Європейської аероалергенної мережі (ЕАN).

Згідно з тижневим алергопрогнозом, з 17 по 24 вересня, концентрація пилку амброзії почне поступово знижуватись, особливо після дощів. Однак у Луганську та Донецьку опадів не очікують взагалі і в цих регіонах алергенна обстановка залишиться складною. Злаки, практично, закінчили свій сезон по всій території України.

Крім того, можна отримувати алегропрогнози, підписавшись на електронну розсилку – [email protected].

Прогноз здійснюється аеробіологічною науково-дослідною групою Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки алергологічного кабінету Вінницької МКЛ №1 (завідувач Б.Стремедловський).

Фото автора, головне – womanjour.in.ua