Публікації за датами

  • 05 Вересня/ 22:04

    Vinnytsia

    Публікація05.09.1722:04

    Автор:Микола Геркалюк

    Вічний ремонт будинку Фігмана та Хасіна: історія не зовсім закинутої будівлі в центрі Вінниці

Вже багато років підряд вінничани бачать на перетині вулиць Театральної та Соборної процес реконструкції класичної будівлі. Точніше бачать огорожу та риштування.

Раніше ми вже згадували про контраст між відновленими чи новими будівлями та їхніми закинутими протилежностями в самому центрі міста. Йдеш собі по Соборній і навколо краса, звертаєш в провулок – і магія зникає. Однак цього разу все трохи інакше.

Магія зникає варто тільки дійти до перетину Соборної з Театральною. На розі, під подвійним номером – Соборна, 74 та Театральна, 16 – нас зустрічає споруда, оточена огорожею та вкрита риштуваннями. Якщо Ви гість в місті чи мешкаєте тут нещодавно,  у вас можуть виникнути думки про те, що хтось взявся ремонтувати будинок і “які вони молодці”.

Проте якщо ви живете у Вінниці хорча би понад пять років, то швидше за все вже не звертаєте на цю споруду зайвої уваги – “вічний” ремонт неподалік театру вже став частиною міського краєвиду.

З Соборної все виглядає не так вже й погано: риштування, огорожа, світлого кольору стіни, дах, що з’явився в останні роки. От тільки робітників там ніколи не видно. Та й мало хто бачив, аби тут дійсно тривали бодай якісь роботи.  

Проходимо трохи вперед по Театральній (у бік театру) і біля сусіднього будинку звертаємо ліворуч, у двір. Тут будь-які надії на краще одразу руйнуються: голі цегляні стіни, чорні провали вікон (деякі з них затягнуті плівкою чи забиті дошками), повний сміття двір та ворота на замку. Щоб не відбувалось з лицьової сторони, до цієї частини воно чомусь стосунку не має.

Прибутковий будинок Фігмана та Хасіна – це одна з архітектурних пам’яток місцевого значення. Спочатку тут було дві окремі історичні споруди, маєтки купців Фігмана та Хасіна відповідно. У 1913 році вони спільно з Ароном Ваксманом відкрили другий в місті ілюзіон (кінотеатр) під назвою “Експрес”. Він розташовувався на першому поверсі будинку Фігмана, з боку сучасної вулиці Театральної. З 1924 року кінотеатр діяв під назвою “Червоні зорі” (історію знаємо,  тому й не дивуємось, чому ті зорі червоні).

В 50-х роках будинки пережили реконструкцію, в результаті якої вони були об’єднані в одну споруду. Також з’явився четвертий поверх. У повоєнні роки це вже був адміністративний будинок із магазином на першому поверсі.

Згідно із розпорядженням ОДА №251 від 21.05.1996 року прибутковий будинок на вулиці Соборній, 74 вважається архітектурною пам’яткою місцевого значення. Через кілька років історія входить у своє звичне русло: обласна рада передає будівлю в оренду на 30 років фірмі “Райдуга”. Згодом всі орендні зобов’язання перебирає на себе правонаступник “Райдуги” ТОВ “Оспром”. Вони займаються виготовленням лакофарбової продукції, мають офіс на Привокзальній і вкрай важко зрозуміти, навіщо цій установі величезна площа в самому центрі міста.

У 2000-х розпочато реконструкцію із влаштуванням мансардного поверху за проектом архітектора Басистого.

За словами керівника “Оспрому” Олександра Семенкова, споруду можна було б вже давно відреставрувати, якби йому надали змогу її приватизувати. При цьому він замовчує чому в 2009 році не скористався нагодою і не приватизував будинок.

Договір оренди діятиме аж до 2031 року. Проте наразі ми з вами маємо те, що мали протягом останніх 16 років: одну з найбільш тривалих та безуспішних реконструкцій в центрі міста, чергову закинуту будівлю. Саме закинуту, бо тільки таке враження вона і справляє: через дорогу від театру, в кількох хвилинах від обласної та міської рад – де навколо вирує культурне, політичне та ділове життя міста.

Хочеться вірити, що мине відносно небагато часу й воно – це життя – вируватиме і в прибутковому будинку Фігмана та Хасіна.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Микола Геркалюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.