Якщо говорити про те, де купити вживані речі – і бажано хороші, – то на думку передусім спадають магазини секонд-хенду. Проте окрім секондів багатьма забутими лишаються магазини комісійного товару – відомі з часів СРСР “комісійки”, де можна знайти справжні артефакти.
По суті комісійні магазини – магазини вживаних і нових речей, які з певних причин хочуть продати їхні попередні власники. Звісно, щоб віднайти щось варте уваги треба перерити купу речей. Проте одразу варто зауважити важливу річ, яка відрізняє комісійні магазини і секонд-хенд – це запах. Тут не відчувається специфічного аромату секонд-хенду, який відлякує багатьох. Та неприємний «ношений» аромат у комісійних магазинах можна все-таки відчути біля полиць із взуттям.
До речі, тут і виникає дилема. Купувати вживаний одяг чи взуття, оброблені дезинфікуючою хімією чи «безароматні», але не продезинфіковані.
Цікаво, що в законодавстві про комісійну торгівлю з цього приводу сказано лише те, що товари, які приймають на реалізацію, мають відповідати санітарним вимогам. Однак механізм перевірки не прописаний. Тобто комісіонер – той, хто приймає речі на реалізацію – визначає їх санітарний стан на запах чи «на око». Комітент – той, хто здає речі на продаж, має бути «святим», щоб ніде не згрішити: наприклад, не здати взуття, де може бути грибок.
Законодавчо визначено строк реалізації прийнятого на комісію товару – 60 календарних днів. Після збігання цього терміну відбувається уцінка прийнятих на комісію товарів. За такою схемою і працюють комісійні магазини Вінниці.
Загалом, якщо пошукати адреси комісійних магазинів міста, то в інтернеті їх буде більше десятка. Однак насправді їх менше. Наприклад, коли приїхалии за однією із таких адрес, з’ясували, що комісійного магазину там уже немає.
У Вінниці це переважно магазини, де можна придбати одночасно одяг, іграшки, взуття, аксесуари і техніку. Однак є такі, що спеціалізуються лише на техніці чи дитячих речах.
«Даринка» на вулиці Коцюбинського, 4
Це найбільший і найперший магазин з усіх чотирьох, куди ми прийшли. Це був вівторок – день, коли приймають одяг на реалізацію. Тому не дивно, що VежА зустріли чергу з десятка осіб з сумками та пакетами. Проте ніхто із присутніх не захотів розповісти, що принесли і як взагалі відбувається співпраця з магазином. Посміхалися, і казали, що не хочуть розмовляти, або мовчазно ігнорували запитання, ніби й не чули.
Однак черга лише для тих, хто приніс речі на продаж. А ті, хто схоче щось придбати можуть уже цього дня натрапити на оновлення.
«Даринка» – це приклад комбінованого комісійного магазину, де можна знайти багато чого: від шкарпеток до праски.
- Разом з людиною, яка принесла товар, ми оцінюємо річ. Спочатку вона каже яку хоче за неї ціну, а ми – чи це реальна ціна, – каже продавчиня Світлана. – Наша націнка – 30%. Одяг реалізуємо в магазині 2 місяці. Якщо за цей час річ не продано, то її власник може забрати або уцінити. Хоча здебільшого речі залишають.
Тож на знижку, тобто уцінку, до тієї чи іншої вподобаної речі можна дочекатися, звісно, якщо ніхто раніше її не купить.
- Ми беремо на продаж речі, які користуються попитом, сучасні, у гарному стані, – розповідає продавчиня Леся. – Також приносять брендові речі, за які не завжди хочуть брати великі суми. І виставляють абсолютно доступні ціни.
Графік роботи:
Понеділок-неділя з 10:00 до 19:00.
Вівторок – прийом товару (новий товар).
Середа-п’ятниця – перевірка накладних, видача коштів та речей.
«Росток» на вулиці Коцюбинського, 4
Неподалік «Даринки» розташовується «Росток». Він менший за розмірами, але і тут потрібен час, щоб все роздивитися. Націнка магазину – 35%.
Спочатку продавчиня розповідає про те, що цікавого люди приносять на продаж.
- Зараз в основному приймаємо шкільну форму і потроху сезон «Осінь». «Літо» вже не приймаємо, – каже продавчиня, яка працює в комісійному магазині п’ять років. – Наприклад, приносили норкові шуби за 1000 гривень. Це було років два-три тому.
Однак у момент, коли просимо представитися, ситуація змінюється. І в результаті – нам забороняють знімати, і про це потрібно домовлятися з директором, якого зараз немає.
В результаті наших запевнянь, що нічого такого ми провокативного не робимо, а лише цікавимося як справи у комісійних магазинах міста, наостанок інша продавчиня додає:
- «Секонди» перебили всю торгівлю. Люди ж приносять речі на продаж, бо бідні.
Графік роботи:
Понеділок-неділя з 10:00 до 18:00.
Середа (10:00-17:00), субота (10:00-15:00) – перевірка накладних, видача коштів.
П’ятниця – прийом товару (10:00-17:00).
«Одєвашка» на вулиці Порика,28
Дитячий комісійний магазин, де продавчиня навідріз відмовилася спілкуватися. Потім зателефонувала власниці і повідомила:
- Вона не проти аби ви знімали, але в її присутності.
Крім того, присутність власниці мала бути через кілька днів, аж ніяк не «зараз».
Тут лише дитячі товари із яких чимало нових. Звісно це і відображається на ціні. Одяг та взуття комісійний магазин приймає для дітей до 8 років.
Саме під час нашої присутності у магазин завітала дівчинка, яка приміряла туфлі та сказала своїй бабусі, що вони коштують 450 гривень – дорогі, тому їх не братимуть.
«Одєвашка» має свій перелік критеріїв, яким мають відповідати речі, аби їх взяли на реалізацію: сезонність, сучасність, вони мають бути чистими та випрасуваними, без дефектів та пошкоджень.
Графік роботи:
Понеділок-неділя з 10:00 до 19:00.
Віторок, п’ятниця – прийом товару (11:00-17:00). Однак при в ході до магазину є оголошення, що речі та взуття тимчасово не приймають на комісію.
Субота – розрахунковий день.
«BUteh» на вулиці Київській, 47
Це один із чотирьох таких магазинів у Вінниці, є частиною веукраїнської мережі магазинів комісійної техніки. Вони реалізують речі, здані в ломбард. І мають власний сайт-маркет.
Це найменший магазин із чотирьох, що ми відвідали. Переважна більшість товару тут демонструється за склом та за прилавком. Однак лише у цьому магазині у нас не цікавилися чи ми «брали згоду на зйомку».
Продавець Дмитро розповів, що найбільше в асортименті «BUteh» – мобільних телефонів. Вони тут різні, вартістю до 1000 гривень і значно більше. Також вінничани купують електроінструменти, ноутбуки та велосипеди, бо на них саме сезон.
- Приносили iPhone 6S на 128 гігабайт приблизно за ціною 10 тисяч, – каже Дмитро. – Він правда в іншому магазині. Однак його ще не купили. Такі дорогі речі рідко купують. У нас же найчастіше запитують про прості телефони «для дзвінків».
У магазині можна придбати, зокрема, пневматичні пістолети. Як розповідає продавець, про них доволі часто запитують. Однак для чого конкретно купують – Дмитро не знає, а лише припускає: або для захисту, або для стрільби по мішенях.
Техніку перевіряють на кількох етапах: від ломбарду до магазину. Гарантії не дають, однак у покупця є буквально кілька годин, аби повернути товар з дефектом, якого не помітили при покупці. Та й то – за згодою продавця.
Графік роботи:
Понеділок-неділя з 9:00 до 20:00.
Речі приймають у ломбарді.
Фото Артура Покорського
Дякуємо!
Тепер редактори знають.