Велополіція: балтійський досвід у реаліях Вінниці

20:00
Автор: admin
Become a Patron!

Оновлено: 19 Липня 2016, в 00:49

– Давайте вже, виводьте своїх кобил! – перед шикуванням жартує з молодими велопатрульними Віталій Чигур, замначальника відділу протидії стихійній торгівлі.

– У мене не кобила, а кінь.. – ніби ображається один з хлопців-полісменів, але ще раз протирає раму велосипеду і з рештою колег виводить свого «жеребця» на вулицю перед входом до офісу муніципальної поліції Вінниці, що на вул. Скалецького.

Тут вже чекає керівник Василь Олександрович Гайовик – у білій літній тенісці з червоно-чорним шевроном він більше схожий на техаського шерифа, ніж на «традиційного» українського міліціонера.

IMG_6552

Зрештою, подібна форма – і в хлопців з патруля: білі та чорні футболки-поло. «Ми вибирали з поміж багатьох варіантів одягу для велопатрульних з різних країн, але все ж зупинилися на американському варіанті: він, як на мене, найбільш функціональний та привабливий», – пояснює Василь Олександрович. І додає – саму форму пошили за зразками у місцевому швейному ательє.

IMG_6523

IMG_6526

Велосипеди у патруля також українські – харківського виробництва. Щоправда з першого погляду мало хто впізнає в них старі-добрі «України»: це вже досить сучасні машини з японськими аксесуарами Shimano та новими шинами Kenda, діодними ліхтарями та написами «Police municipal» на чорних рамах.

У строю – вісім молодих патрульних, хлопцям на вигляд близько 20-ти років. «Сподіваємося, що невдовзі до нас приєднаються ще стільки ж бійців з нацполіції, а ще було би добре отримати хоча би два мотоцикли, які значно полегшили б нам життя», – розповідає керівник муніципальної поліції.

IMG_6491

Водночас і чотири пари «копів» на двоколісних, за словами Василя Гайовика, дозволяють «закрити» добру частину міста: велопатруль наразі охоплює Вишеньку, район «Урожай», парк Горького, центральну частину міста – Козицького, Грушевського, – а також вул. Соборну від площі Гагаріна і аж до набережної Roshen.

IMG_6531

Як зазначає полісмен, патрульні виконують здебільшого «мирні» завдання: стежать за станом благоустрою та громадським порядком, інспектують стихійну торгівлю і т.п.
«Як бачите, у нас навіть немає жодних спецзасобів: ні дубинок, ні газових балонів, хоча ми маємо право їх носити», – підкреслює п. Василь. З його слів, велопатруль свідомо відмовився від подібних речей, адже прагне виконувати сервісну, а не каральну функцію.
«Наші хлопці їздять по місту, стежать за порядком, а щойно помічають якесь неподобство – навіть якщо йдеться про нескошену десь траву – фотографують порушення і відразу надсилають у нашу спільну вайбер-групу. Таким чином ми економимо колосальну кількість часу і діємо досить оперативно», – каже керівник поліції.
IMG_6497

Вінницький велопатруль координує свої дії через спільну групу у вайбері

Але найбільше часу вінницькі велопатрульні проводять спілкуючись з людьми. «Ми працюємо менше місяця, тож мешканці поки не дуже звикли до нас. Часто підходять зробити з нами селфі, розглядають форму та велосипеди. Загалом ставлення до нас позитивне, адже люди розуміють, що ми потрібні на вулицях. Хоча реакція буває різна, особливо з боку тих, хто не санкціоновано торгує із землі», – розповідає один з патрульних.
Біля міської ради до патрульних підійшли молоді дівчата з проханням зробити спільне селфі

Біля міської ради до патрульних підійшли молоді дівчата з проханням зробити спільне селфі

Як виявилося, національна поліція сьогодні не надто охоче займається боротьбою зі стихійною торгівлею, мовляв, це шкодить їхньому іміджу. Тож більше уваги цьому наразі приіляють муніципальні «копи»: під час нашого репортажу та спільного рейду хлопці кілька разів підходили до пересувних «канапешок», в яких продають каву, а також до жінок, котрі торгують квітами та продавців повітряних кульок у парку. Щоправда, в усіх випадках обмежувалися лише усними попередженнями: чи то перед камерою, а чи й постійно так працюють?
Проте інколи бувають і більш специфічні виклики. Хоч патруль працює лише із 17-го червня, поліцейським на двоколісних вже неодноразово доводилося вгамовувати нетверезих громадян у парках, шукати ексгибіціоніста, який ошивався поблизу місць, де гуляють діти. «Нещодавно переходячи дорогу, майже біля тротуару впала і сильно травмувалася літня жінка. Тож патруль надав їй першу допомогу та організував рух автомобілів вулицею, аби убезпечити постраждалу людину і не допустити утворенню затору», – розповідають хлопці.
Велопатрульні зазначають: дійсно, вони – не «класичні» поліцейські з жетонами, посвідченнями та пістолетами, вони – муніципальна поліція, що діє як комунальне підприємство. Якщо йдеться про затримання небезпечних злочинців, озброєних зловмисників або подібні серйозні речі – звертатися потрібно на 102. Однак якщо ви стали свідком порушення громадського порядку або ж самі потрапили в халепу – телефонуйте безкоштовно на номер 0800 60 15 60 і хлопці на велосипедах приїдуть на допомогу!
IMG_6615
Андрій Качор, фото Андрій Завертаний

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.