У Вінниці відзначать Купала по-старослов’янськи

13:44
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сплести вінки, втопити опудало Купала, спалити Марену та стрибати через багаття – вінничани зможуть відтворити стародавні обряди слов’ян та відсвяткувати Купала у центрі міста у день літнього сонцестояння. 

Перший фестиваль «Коло Купала» відбудеться 20 червня біля колишнього кінотеатру «Росія». Розпочнеться святкування о 14:00 та триватиме до пізньої ночі.

Як розповіла журналістці Vежі організаторка фестивалю Людмила Поворознюк, вони спробували максимально пристосувати народні традиції до реалій сучасності та до відведеного місця фестивалю.

  • Мені завжди кортіло «вивести в люди» це свято, аби оточуючі побачили, наскільки гарна та багата була культура минулого і наскільки глибокі традиції має слов’янство. Адже саме свято Купала є дуже давнім – ще до приходу християнства на Русь це свято існувало, а зараз воно лише частково видозмінилось на угоду християнству, яке так і не змогло викорінити такий сильний та важливий пласт народного світосприйняття та віри. Ідею зробити подібний захід на загал я плекала кілька років, але усе ніяк не знаходилось однодумців та помічників. Цьогоріч, зовсім випадково я заговорила про це із учасниками театру реконструкції «Поділля» та «Знатного двору», а також із заступником директора «Вінницякіно». Вони відгукнулись на це моє бажання і запропонували свою підтримку. У результаті, не зважаючи на те, що часу на підготовку у нас дуже мало, ми все одно вирішили зробити це свято, не чекаючи наступного року.

Людмила Поворознюк також зазначила, що із всього різноманіття обрядів частину із них все ж довелось вилучти. З тих традицій, якими не змогли «пожертвувати» – спалювання Марени та Гільця, а також втоплення опудала Купала.

Усі основні обряди – плетіння вінків, прикрашання гільця, хороводи, та стрибання через багаття – будуть відбуватися біля кінотеатру «Росія». А ось для того, аби топити Купала та пускати вінки на воду доведеться спуститися до річки.

У програмі фестивалю:

  • 15:00-16:00 – відкриття ярмарки народних майстрів.
  • 16:00-17:00 – кіно-ігрова програма для дитячих пришкільних таборів від ОКП «Вінницякіно».
  • 17:00-18:30 – забави для молоді: фотозона з історичними костюмами, історичні бої, стрільба з луку, перетягування канату та інші богатирські ігри, майстер-класи від народних майстрів із різноманітних технік народного мистецтва (ліпка з глини, виготовлення ляльки-мотанки, петриківський розпис, тощо).
  • 18:30відкриття фестивалю за стародавніми традиціями.
  • 18:45- 22:00 – основні святкові дійства: плетення вінків, хороводи, прикрашання гільця, стародавні народні ігри, танці, майстер-класи зі старовинних танців від КРМ «Танцююча Саламандра» та ін.
  • 22:00 – Завершення обрядової частини: обряд спалення «Марени» та потоплення «Купала», пускання віночків зі свічками на воду, запалення купальського вогнища.
  • 22:15- 23:30 – нічний кінопоказ «В ніч на Івана Купала» від ОКП «Вінницякіно».

Організатори також зазначили, що у вінничан є можливість потрапити на репетиції фестивалю та вивчити декілька народних пісень, аби прийти на фестиваль вже добре підготовленими.

  • Основною проблемою у відтворенні народних традицій, в тому числі і свята Купала та інших подібних свят, є те, що більша частина людей абсолютно не знає народних пісень, які супроводжують кожне свято, – продовжує Людмила Поворознюк. – Адже життя слов’янина, а нині – українця, завжди проходило під супровід пісні. Як це не прикро, зараз більша частина людей знає лише по кілька народних пісень, в той час як на кожне свято могло виконуватись до півсотні тематичних пісенних творів. Так і у наш сценарій спочатку було внесено майже 40 пісень, але, розуміючи, що людина, яка ось лиш зараз прийшла, не встигне вивчити таку кількість, ми залишили лише десяток найкращих творів і запрошуємо бажаючих долучитись до свята на попередніх репетиціях, на яких вони можуть вивчити ці твори.

За додатковою інформацією щодо репетицій можна звернутися до організаторки фестивалю «Коло Купала» Людмили Поворознюк за телефоном: 093 734 26 62. А майстри народного мистецтва ще мають час долучитися до фестивалю із своїми виробами та майстер-класами, заповнивши анкету ТУТ.

Фото Андрія Завертаного