Реклама
Крафтове пиво — продукт, який сподобається не лише прихильникам пінного напою, а й тим, хто його не вживає. На ринку представлено понад 100 сортів: від традиційного свіжого квіткового лагера до кислого пшеничного пива, виготовленого з використанням «диких» дріжджів.
Як і в усьому світі, крафтове пиво в Україні випускається обмеженими партіями. В основі — стандартизовані процеси, однак виробники граються з компонентами, використовуючи елітні сорти хмелю й солоду. Тож продукт давно покинув категорію дешевих спиртних напоїв, а з розвитком крафту перетворився на справжній витвір мистецтва.
Як вибрати крафтове пиво: 3 корисні поради
Коли шукатимете пляшку пива для наступного п’ятничного вечора, врахуйте наступні моменти:
- Пивні стилі (сорти). Існує як мінімум шість основних різновидів пінної продукції: лагер, індійський пейл-ель (IPA), пшеничне пиво, стаут, портер, кисле пиво. Також сюди можна віднести сидр, який готується за схожою технологією, однак з інших інгредієнтів. Новачкам краще зупинитися на лагері, якщо до вподоби легкий смак з акцентом на хмелевій гіркуватості. IPA зазвичай має світлий відтінок, оскільки додається відповідний солод із низьким ступенем обсмажування. Продукт відрізняє фруктовий смак.
- Пляшка. Необов’язково купувати продукцію виключно в склі. Пити пиво з бляшанок зручно під час відпочинку на природі. Такий варіант тари повністю блокує сонячні промені й потрапляння кисню, а пластиковий кант перешкоджає контакту вмісту з металом.
- Рекомендації щодо вживання. Близько 90% асортименту пивної продукції на ринку варто вживати відразу після купівлі. Пиво має низький потенціал старіння, тому псується, якщо зберігається за неправильної температури або у вологому місці.
Як читати пивну етикетку
Звертайте увагу на ключові показники:
- ABV. Указує на процент залишкового алкоголю. Чим він вищий, тим відчутніші спиртуозні нотки.
- IBU. Міжнародна класифікація, яка допомагає зрозуміти, наскільки гірким виявиться пиво. Новачку краще зупинитися на мінімальних показниках — до 20.
- Session. Позначка вказує на знижений процент спирту — до 5%. Таким пивом можна насолоджуватися впродовж 3–5 годин і не хвилюватися про самопочуття наступного ранку.
Крафтова продукція впевнено перемагає мас-маркет. Компанії рідко вдаються до фальсифікації, тобто не замінюють дорогі компоненти бюджетними синтетичними аналогами. Вони вкладають кошти в розробку, виводячи на ринок нові смаки й аромати. Інколи це передбачає використання гібридних сортів хмелю. Якщо купувати крафтове пиво в Україні, то вдасться підтримати не лише державну економіку, а й крихітні сімейні підприємства.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.