Самурайські катани та козацькі шаблі: у Вінниці відкрилася унікальна виставка холодної зброї. ФОТО

21:19
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Блискучі мечі катани і таті, викувані кращими японськими майстрами, а також козацькі кинджали і шаблі – власні чи відвойовані у ворога. А ще – козацькі печатки та символи влади, самурайські шоломи і багато-багато холодної зброї. Все це – унікальна колекція “Шлях воїна – один на двох”, яка сьогодні, 18 травня, презентована у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї.

  • У нас раніше була виставка холодної зброї, яку нам люб’язно передали співробітники СБУ. Але такої великої колекції і таких артефактів – ще ніколи, – не стримувала захоплення, презентуючи виставку, директорка краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

Цю унікальну колекцію для експозиції у Вінниці люб’язно надав приватний колекціонер Олександр Фельдман зі свого Feldman Family Museum. Сам меценат прибути не зміг – на відкритті виставки був присутній директор Feldman Family Museum Олексій Артюхін.

  • В контексті цієї виставки ми хочемо показати дві культури: як на Січі, так і в самураїв, була характерна воїнська естетика. Так ми хочемо показати спорідненість української культури із іншими. І ця колекція Олександра Фельдмана має просвітницьку мету, для підвищення громадської самооцінки та вивчення історії, – зазначив Олексій Артюхін.

Після цього усім, хто потрапив на відкриття виставки, на 10 хвилин стало трошки не по собі: глядачам продемонстрували справжній бій самураїв, аби показати всю естетику та етику японської культури.

Хоча катани у руках воїнів – представників школи японських бойових  мистецтв – були дерев’яними, та сутичка виглядала досить справжньою.

Навколо імпровізованого майданчика глядачі розступалися все далі і далі  – так вінницькі самураї захопилися своїм показовим виступом. Проте, суперники виявляли повагу один до одного, не нападали зі спини а до “зброї” ставилися, як до партнера. В цьому і полягає кодекс справжнього самурая.

Наприкінці їх виступу глядачі стали свідками ще одного захопливого видовища – один із “самураїв” продемонтрував тактику бою всліпу – із зав’язаними очима та справжньою, не дерев’яною, катаною.  

  • Дуже красиве бойове мистецтво, – перешіптувалися між собою глядачі.

Таких катан у виставці – кілька десятків, а всього презентовано 80 зразків зброї – козацької та самурайської. Це зараз вона мирна, а колись – років 300 тому – була бойовою.

  • Воїни покладали на цю зброю надію на збереження свого життя ціною життя ворога. І багато з цих зразків козацької зброї, презентованих тут, добуті у боях і забрані у ворога як трофей. Переважно, це робили козацькі старшини, – пояснює директор музею Фельдмана.

На підтвердження своїх слів підходить до вітрини, де виставлений ятаган – меч-шабля, який використовували вояки Османської імперії. Датований він 18-м століттям. Крім того, є також серед козацьких трофеїв килич (шабля турецького типу, 17 століття), ханджар (кинджал турецького типу), а також наконечники списів. Крім того, в екпозиції виставлено шаблю, виготовлену за часів Речі Посполитої.

Варто зазначити, що це зброя вояків високих чинів – як козаків, так і самураїв, – адже представлена зброя не тільки виготовлена із якісної сталі, а й має оздоблення із міді, латуні, срібла та золота. А піхви для мечів обтягнуті дорогими шовком та шкірою.

Особливо заворожує екзотична японська зброя – тут мечі мають переважно оздоблення із символікою дракона.

І якщо ви не розбираєтеся в зброї, проте любите мистецтво – цю виставку також можна і потрібно відвідати – кожен елемент оздоблення можна розглядати годинами. Ми, наприклад, вгледіли навіть зайчиків.

Сьогоднішнім відвідувачам виставки пощастило – вони побачили цю холодну красу безкоштовно. А вже відзавтра перегляд виставки буде платний. Однак ціна доволі символічна – 10 гривень. Діятиме експозиція до кінця літа.

Партнерами та співорганізаторами виставки виступили Центр історії Вінниці та Вінницький обласний краєзнавчий музей.

Фото Ольги Мірошниченко