Поки вінничани тішаться тією частиною проспекту Космонавтів, яку вже встигли реконструювати та чекають запуску ще одного фонтану, на кленовій алеї розпочинається підготовка до нової черги реконструкції. Проте не всі – майже півтори сотні – кленів доживуть до відкриття оновленого проспекту.
Без Плутона і з парканом: як облаштовують проспект Космонавтів
Інформацію про те, що половину зі 146-ти кленів збираються зрубати під корінь, підтвердив сьогодні Микола Залецький – заступник директора комунального підприємства «Вінницязеленбуд». Він провів для журналістів екскурсію – водив чи не під кожне дерево і показував ті проблеми та хвороби, які спіткали унікальну кленову алею.
«Вже навесні за кленами перестали доглядати»
Поки інформація про вирубку кленів не була офіційно підтверджена, на сполох у соцмережі першою забила журналістка Наталя Болховська, котра живе неподалік алеї.
- Це унікальна ідея у Вінниці і в Україні, тому що подібної нема. Я вважаю, що краще її зберегти. Можливо, додати нові якісь насадження, можливо – кілька справді хворих дерев замінити на нові молоді саджанці. До речі, наш колега – Андрій Шевченко – в минулому журналіст, а нині – Посол України в Канаді, думаю, з радістю підтримає журналістську акцію та допоможе із саджанцями. Тим більше, що Канада завжди нас підтримувала, – сподівається Наталя Болховська.
Вона також зауважила, що пройшлася алеєю, аби оглянути дерева – чи справді вони настільки аварійні. Каже – помітила, що доглядати за деревами «Віннницязеленбуд» припинив із весни.
- Навесні на цій алеї клени не обрізали від сухих гілок і не розчищали, аби зняти навантаження зі стовбурів, як це робилося раніше. Тому, гадаю, вже на початку року було таке рішення про вирубку алеї, – каже журналістка.
«Тоді клени були модні, як зараз сакури»
Микола Залецький підтвердив, що обрізати клени припинили навмисно, адже вже готувався проект щодо третьої черги реконструкції проспекту. Сам пан Залеький був також одним із тих, хто понад 40 років тому саджав цю алею. Пригадує, що завезено до Вінниці саме цю породу клена було із тодішнього Кіровограду (нині – Кропивницький).
- Ці шаровидні клени висаджені з того моменту, як створювали і розбудовували проспект Космонавтів – понад 40 років тому. Ці клени привезені були нашими працівниками із сільгоспу «Тюльпан» – тоді був такий в Кіровограді. І ми їх висаджували, я теж садив. Під час висадки частина дерев підмерзла і не прижилася.
– Миколо Володомировичу, вам не шкода буде рубати ці дерева, які ви також садили?
- Та шкода, чому ж ні. От вони зараз зелені, листя розпустилося – і ніби й гарно. Але як тільки клен скидає листя, то залишаються стояти покручені дерева, наполовину обрубані. Це зовсім нееестичне видовище, вони не мають вже «товарного вигляду». Під час серйозного обледеніння взимку 2001 та 2009-го років клени дуже постраждали, багато дерев пообламувалися. Тоді ми обрізали їх на 60% і це дало змогу продовжити їх вік до сьогоднішнього часу. Але багато дерев вже сохнуть зсередини. За рахунок інтенсивної обрізки клени пустили молоді гілки, вони вкрилися листям і ніби виглядають гарно. Та якщо розгорнути гілля – ви побачите в якому вони насправді стані. А тому прийнято було рішення ці аварійні дерева зрізати.
– Скільки є дерев і скільки підлягають вирубці?
- Ну от всіх кленів по Космонавтів – вздовж алеї і далі до Вишенського озера – 146. Вирізати треба половину. Ті дерева, які ще в задовільному стані, залишаться десь посередині алеї. А на початку алеї і в кінці – зріжуть. Також, аби всі клени були поряд, можемо пересадити окремі дерева. А замість вирізаних кленів будуть висаджені сакури.
– А чому саме сакури? Яким є їхній вік? Чи даватимуть вони такий же затінок у спеку?
- Чому – не знаю, зараз тенденція така пішла сакури садити. От 40 років тому така сама мода була на клени. А щодо віку, то висаджувати будемо 12-річні дерева, вони вже мають висоту до трьох метрів. Є породи сакур із розлогою кроною, тому затінок вона теж даватиме. А жити сакури можуть до 70-років – це так же само, як і клени, навіть довше.
Стан дерев і справді невтішний. Помітно, що й самі комунальники вже готові попрощатися із кленами – у дуплах та гілках дерев вони ховають мітли та інший реманент для прибирання.
«Хай все буде як є»
На захист кленів виступила голова Вінницької обласної екологічної асоціації «Зелений світ Поділля» Олена Яворська. У часи помаранчевої революції пані Олена була заступницею міністра екології України.
- Я гадаю, що треба зберегти алею. Ці клени можуть ще нормально жити – їх трошки полікувати і вони ще стільки ж часу тут стоятимуть, – висловлює позицію еколог. – Звісно, сакури теж довговічні, але є ще місця, де їх можна садити. А по проспекту я би нічого не чіпала – ще би посадила кущі кизилу обабіч дороги, щоб він пил збирав, а посередині хай би була зелена зона для родинних прогулянок. А щоб на дорогу дитина не вибігла – хай би поставили парканчик. А пересаджувати дерева треба тільки взимку – інакше вони не приживуться і просто висохнуть.
Свідком такої інспекції стала вінничанка Олеся Бедрій – вона саме забирала сина із садочка і вирішила перепочити у затінку кленів.
- У центрі міста висадили сакури – це дуже гарно. Хоча, я скільки себе пам’ятаю, тут завжди клени росли і буде шкода, щоб їх всі вирізали.
Вирубку розпочнуть восени
За інформацією Миколи Залецького, початок третьої черги реконструкції проспекту Космонавтів запланований на третій квартал цього року, тобто – в середині літа – на початку осені. Поступово, паралельно із реконструкцією, зрізатимуть і аварійні клени.
- А не можна їх хоча б замінити на інші клени – молоді і здорові? – питають журналісти з надією.
- Є затверджений проект, там йдеться про сакури. Значить, будемо садити сакури. Це не я вирішую, я виконую, – розводить руками «зеленбудівець». – Самого проекту я ще не бачив.
Поки сам проспект готують до масштабної реконструкції – сьогодні, 16 травня, розпочали демонтаж двох МАФів жовтого кольору, що стояли на перехресті вулиць Космонавтів-Келецька.
Можливо, поки тривають підготовчі роботи, дерева у проекті замінять таки на молоді клени. Проте, напівсухі та пошкоджені точно будуть зрубані.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.