Нові правила субсидії: монетизація і борги

15:23
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

З 1 травня діє оновлена програма надання субсидій. Із внесеними урядовими змінами на призначення субсидії впливатиме борг, а за ощадливе використання газу чи електроенергії повертатимуть кошти.

Про нововведення ідеться в постанові Кабміну від №300 від 26 квітня 2017 року. Цією постановою уряд передбачає удосконалення та підвищення ефективності програми соціальної підтримки населення. За словами першої заступниці директора департаменту соціальної політики міськради Наталії Паламарчук, тим домогосподарствам, які отримували субсидію в опалювальний період на новий термін призначення звертатися не потрібно. У такому випадку субсидія буде перерахована автоматично.

Однак ті, хто захоче перейти на тверде паливо, винаймає житло на підставі договору оренди, і в яких відбулися зміни в складі сім’ї мають звернутися за призначенням субсидій повторно. Це також стосується тих, хто купив або скористався послугую, що перевищує суму понад 50 тисяч гривень. Втім, навіть така найпоширеніша відмова для надання субсидії може бути переглянута з позитивним рішенням на комісії з надання населенню житлових субсидій при міській раді.

  • Як і раніше субсидія перепризначатиметься на 12 місяців, але нові зміни в тому, що для їх перепризначення ми враховуватимемо дохід за попередніх чотири квартали. Раніше субсидія призначалася на підставі доходів за попередній календарний рік. А з 1 травня дохід враховуватимемо з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року. Тобто буде враховуватися більш актуальний дохід громадян, – каже Наталія Паламарчук.

За словами Вікторії Корсун – начальниці відділу контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресних державних допомог і пенсій департаменту соціальної політики міськради, формула розрахунку субсидій індивідуальна і залежить від доходу сім’ї.

Серед нововведень також – відмова в субсидії для тих домогосподарств, що мають понад двохмісячний борг за комуналку. Раніше такої умови для призначення субсидії не було.

  • Якщо домогосподарство не проплатило вартість спожитих комунальних послуг за лютий, їм потрібно це зробити протягом двох місяців і надати відповідний документ до управління соціального захисту населення. Якщо це буде зроблено протягом двох місяців, то субсидія буде перепризначена з травня. Якщо оплата буде здійснена в липні-серпні, як і будуть надані квитанції про сплату боргу, то і субсидія буде призначатися на наступний період з того місяця в якому людина до нас звернеться, – пояснює Наталія Паламарчук.

За словами Наталії Паламарчук, вперше в Україні буде відбуватися монетизація субсидій. Матеріальну допомогу від держави отримають ті домогосподарства, які розумно використовували енергоносії з опалення.

  • Домогосподарствам, які не використали субсидію, тобто заощаджували, буде відшкодування коштів в еквіваленті 100 кубометрів газу при газовому опаленні або 150 кіловат електроенергії при використанні електроопалення. Для цього підприємства-надавачі послуг до 1 червня нададуть нам списки субсидіантів, в яких є невикористані суми субсидій. Починаючи з 1 липня до 1 вересня такі громадяни повинні звернутися до управлінь соціального захисту населення та надати заяву в якій вказати яким чином вони хотіли отримати ці кошти, – розповідає Наталія Паламарчук.

Ці кошти можна буде отримати як на банківський рахунок, так і в найближчому поштовому відділенні. Відшкодування коштів передбачено для тих у кого індивідуальне опалення. Тобто ті, в кого централізоване під монетизацію не підпадають. Монетизація є одноразовою компенсацією, а повернуті кошти можуть використовуватися на будь що. До речі, якщо економія буде перевищувати 100 куб. метрів природного газу чи 150 кВт електроенергії, то такий надлишок повертається до бюджету й не підпадає під монетизацію.

За словами Наталії Паламарчук, ціна відшкодування, приміром за газ, буде 687 гривень за ціною, що була до 1 квітня.

Збільшена також соціальна норма житла з 48,87 кв. метрів до 75 кв. метрів для домогосподарств з однієї-двох непрацездатних осіб. А з початком нового опалювального сезону буде використовуватися зменшена соціальна норма з використання газу з 5,5 кубометрів на 1 кв. метр до 5 кубометрів.

На думку Наталії Паламарчук, кількість субсидіантів в новому оплювальному сезоні зменшиться, можливо на 10%. Таке припущення пов’язане із збільшенням у тому числі мінімальної зарплати.

За даними департаменту соціальної політики міськради, в опалювальний сезон було опрацьовано 80 233 звернення, з яких 78 614 домогосподарств скористалися субсидією. Середній розмір субсидії – 1679 гривень, максимальний розмір субсидії – 9 778 гривень, а мінімальний – 14 копійок. За минулий опалювальний рік було повернуто близько 113 мільйонів гривень невикористаної суми субсидій. Протягом опалювального періоду 2016-2017 року комісією з питань призначення населенню житлових субсидій при міській раді, було відмовлено 261 домогосподарству з загальної кількості поданих справ – 9179.