Про “першу кров”, годинні черги за продуктами і місяці переховувань: у Вінниці презентували фотовиставку “Нескорений Херсон”. ФОТО

22:01
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 25 жовтня, у Вінниці презентували виставку фото Олександра Корнякова “Нескорений Херсон”, а також влаштували благодійний аукціон, лотами на якому стали фото журналіста. Серед 50 експонованих фоторобіт половина – присвячена життю в окупації, а інша половина – мітингам херсонців.

На відкриття виставки, яка триватиме у Вінниці протягом двох тижнів, завітали до 70 людей, абсолютна більшість з яких виявилась херсонцями.

 

 

 

 

 

 

Олександр Корняков – фотокореспондент Медіаплатформи “Вгору”. Протягом п’яти з половиною місяців (з лютого по середину серпня 2022 року) перебував в тимчасово окупованому Херсоні. Близько двох останніх місяців він переховувався від росіян у квартирі друзів. Однак до червня Олександр знімав найважливіше із життя окупованого міста, зокрема, мітинги та повсякденне життя в окупації – загалом кілька сотень фото. На мітинги спочатку брав фотоапарат, коли ж його наявність стала загрожувати арештом, знiмав на телефон. Зрештою, багато його фото стали всесвітньо відомими.

Майже одразу після початку презентації організатори розповіли про “традицію”, сформовану у попередніх містах, де експонували виставку: жителі згаданого тимчасово окупованого міста можуть, за бажання, розповідати свої історії з окупації.

Тож поки Олександр Корняков розповідав історію тих чи інших фото, експонованих у Вінниці або щось про аукціонні знімки з красою Херсонщини до окупації, на сцену виходили люди, які ділились своїми історіями.

 

 

 

 

 

Так, Оксана Афанасьєва розповіла про життя в окупації, годинні черги за продуктами, затримання проукраїнських активістів окупантами, обшуки у себе вдома, “арешт” чоловіка.

А Наталя Чорненька – про перші години після вторгнення, допомогу людям, які втратили домівку через повномасштабне вторгнення, та військовим з вінницької 59 бригади. А також подарувала Олександру Корнякову прапор з окупованого Херсона.

Оксана Афанасьєва

 

Наталя Чорненька

 

 

Що ж до презентації виставки, то Олександр Корняков поділився історіями десяти фото, експонованих на виставці. Наприклад, розповів про долю автора відомого плакату “Х*й вам, а не Херсон”, який наразі, як і сам Олександр, живе в Одесі. А також розповів про фото, на якому “збереглась” перша пролита окупантами кров мирних херсонців.

 

 

Розповів він також історію “дяді Саші”, який в окупованому Херсоні зібрав 600 тисяч гривень на потреби ЗСУ. Показав автор фото і вуличні “наливайки” з самогоном, кількість яких стрімко зросла з приходом росіян, і написи “Херсон – Україна”, з якими почали боротись окупанти, і які виступали через фарбу.

“Дядя Саша”

 

 

 

Черги за продуктами в окупованому Херсоні у перші місяці окупації. Як розповіла Ліза Жарких, керівниця відеовідділу медіаплатформи “Вгору”, з часом вони зменшились, “але не тому, що продуктів стало більше, а тому, що людей фізично стало менше”.

У другій же частині презентації розпочався благодійний аукціон, лотами на якому стали роздруковані фото з Херсонщини до окупації – прекрасного осіннього дуба, храму, “козака” з наметом тощо. Придбати кожен з п’яти лотів можна було за суму від 500 гривень, однак одне з фото (“Дуб”), продане у Вінниці, побило рекорди всіх трьох аукціонів і було продане за 5500 гривень.

Загалом же у Вінниці на аукціоні вдалось виручити понад 8000 гривень, а також зібрати додаткові кошти на благодійну монобанку. Усі зібрані кошти організатори планують витратити на допомогу херсонцям, які досі перебувають в окупації.

 

 

 

 

– Чому ми завершуємо цю презентацію саме аукціоном таких фото Херсонщини – тому що вона такою і є. Ми хочемо, аби її пам’ятали не тільки протестною, не тільки окупованою, але й красивою – яка вона насправді є. Її море, її рожеві озера, її Дніпро і наше неймовірно красиве місто, у яке ми скоро повернемось, тому що Херсон – це Україна, – розповіла Ліза Жарких. 

Фотовиставка Олександра Корнякова “Нескорений Херсон” триватиме у Вінниці, в “Галереї ХХІ” (вул. Архітектора Артинова, 12а) до 7 листопада. Вхід вільний.

Наступними містами, де експонуватимуть виставку, будуть Чернівці, Івано-Франківськ, Львів та Одеса. Допомогти херсонцям в окупації можна ТУТ.

Фото Зорини Гаджук