Вчора, 24 лютого, Росія напала на Україну. Сигнали тривоги чи не по всіх регіонах, повідомлення про диверсантів та просування ворожої військової техніки – все це може викликати паніку.
Водночас, у кожного українця, де б він не жив, може виникнути питання: “А що можу зробити я, аби допомогти воїнам?”. У цьому матеріалі ми зібрали хоча б частину таких надважливих кроків.
Якщо ви закордоном:
1. Допоможіть військовим коштами. Так, НБУ вже відкрив спецрахунок (UA843000010000000047330992708) для збору коштів на підтримку Збройних Сил. Також можна, до прикладу, скинути коштами через Благодійний фонд допомоги ветеранам та військовим “Повернись живим“. До речі, відсьогодні для підтримки армії можна скористатись коштами з “єПідтримки”.
2. Звернути увагу влади країн, де ви живете, на потреби допомоги Україні.
а) почніть з соціальних мереж: Можна взяти участь у міжнародній інформаційній кампанії до західних лідерів: канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента Франції Еммануеля Макрона, президента США Джо Байдена та прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона з трьома вимогами:
1. Відрізати Росію від SWIFT. Відрізавши рф від SWIFT, ми б’ємо по всій рф, суттєво ослаблюючи противника.
2. Захистити український повітряний простір. “Закривши” повітряний простір над Україною, тобто забезпечивши його безпеку, Захід різко змінює розклад сил в Україні. Наразі наші перемагають на суходолі, але програють в повітрі.
3. Направити війська НАТО в Україну. Відправивши військовий контингент НАТО в Україну, є шанс зупинити війну.
Відповідні теги для соцмереж:*#BanRussiafromSwift #CloseTheSky #SendNatoToUkraine*
Twitter: Опублікувати твіт Dear @OlafScholz @EmmanuelMacron @JoeBiden @BorisJohnson Please #BanRussiafromSwift #CloseTheSky #SendNatoToUkraine
Facebook: Зайти на офіційну сторінку Олафа Шольца, Еммануеля Макрона, Джозефа Байдена, Бориса Джонсона у Facebook. Під кожним постом писати коментар: Ban Russia from SWIFT! Protect Ukrainian Sky! Send NATO to Ukraine! #BanRussiafromSwift #CloseTheSky #SendNatoToUkraine …Опублікувати аналогічний до коментарів пост на своїй сторінці.
Instagram: Опублікувати пост та сторіз із текстом: Dear @bundeskanzler @emmanuelmacron @joebiden @borisjohnsonuk Please #BanRussiafromSwift #CloseTheSky #SendNatoToUkraine
б) Виходьте на акції та мітинги у містах, де ви перебуваєте, бажано – до будівель владних інститутів. Головні вимоги – все ті ж.
в) Поширюйте фото, відео та пости з наслідками війни. Продемонструйте, що це не просто слова – на кону реальні людські життя.
г) підтримайте українських воїнів – знайомих та всіх загалом
3. Розповідайте друзям, колегам та знайомим про важливість перемоги над Путіним. Для ілюстративності можете навести історію СРСР, який, очевидно, хоче відродити Путін. Долучайте іноземних друзів до цієї дистанційної боротьби.
Якщо ви в Україні (на підконтрольній території)
1. Виконайте всі пункти (крім мітингування), що й для українців за кордоном – розголос та фінансова допомога працює не лише коли ви закордоном.
2. Будьте уважними на вулиці:
а) Про підозрілих осіб, особливо з червоними позначками на одягу, одразу повідомляйте до поліції. Українські військові мають розмовляти українською (навіть неідеальною), тому якщо хтось у військовій формі цього не робить, також зверніть на нього увагу – це можуть бути диверсанти. Також повідомляйте про підозрілі автівки, предмети, пакунки тощо.
б) Дивіться по боках та під ноги: окупанти та їх пособники можуть залишити на землі спеціальні позначки, а також маячки для ударів з повітря. Знищуйте їх самостійно (у випадку міток, можна, наприклад, закидати землею) або повідомте за номером 102. Крім цього, мітки можуть залишити на дахах житлових будинків, тому, якщо доступ на дах вашої багатоповерхівки був вільним, перевірте наявність там таких “іксів” та закрийте доступ на дах на замок.
Також Кіберполіція створила спеціальний бот для повідомлень про виявлені мітки, які окупанти лишають на дорогах. Можна сфотографувати точки, і вони потраплять до єдиної бази на Google Maps. Назва боту в Телеграмі – @ukraine_avanger_bot
3. Здайте кров на потреби військових та інших постраждалих від війни українців. Поцікавтесь, де це можна зробити у своєму місті. У Вінниці це Вінницький обласний центр служби крові (вул. Пирогова, 48, тел. 0432 551 575)
Також відсьогодні Київський міський центр крові працюватиме цілодобово. Працюватимуть 2 пункти забору за адресами:
вул. Максима Берлинського, 12 (з 8.00 – 18.00)
вул. Петра Запорожця, 26 (з 8.00 – 18.00)
4. Станьте волонтером: допоможіть збирати продукти, ліки чи спорядження для наших воїнів тощо. У Вінниці, наприклад, готують місця для переселенців, а також збирають допомогу для них та для військових. Ознайомитись з переліком необхідного можна ТУТ. Якщо у вас є власна ліцензійна зброя, можна долучитись до патрулювання разом з поліцією. Для цього можна звернутись за номерами правоохоронців.
Ну а, наприклад, в Києві Сергій Притула відкриває волонтерський координаційний штаб для допомоги захисникам столиці.
Він працюватиме в центрі, в районі метро Золоті Ворота. Що потрібно та як сконтактувати з центром – за посиланням.
Те, що можна зробити в деяких інших містах можна знайти за цим посиланням.
5. Підготуйтесь власноруч до приходу окупантів: заготовте власноруч коктейлі молотова чи, наприклад, створіть перешкоди для ворожої техніки (якщо очевидно, що її прихід неминучий). Так, якщо у вас є зварювальний апарат, створіть протитанкові їжаки.
6. Підготуйтесь до можливої евакуації. Спакуйте тривожну валізку, підготуйте відповідні медикаменти, перегляньте відео з надання домедичної допомоги тощо.
7. Дотримуйтесь встановлених правил, а також обов’язків воєнного стану: не вдягайте камуфляжну форму, якщо ви не військовий, дотримуйтесь комендантської години, укривайтесь за оголошення небезпеки. Завжди майте при собі документ (паспорт) що засвідчує особу, відомості про групу крові своєї та близьких родичів, можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на медичні препарати тощо).
Так ви зменшите потенційну роботу медиків, правоохоронців чи рятувальників, а найголовніше – збережете свій час та здоров’я.
Також ввечері, якщо ви залишаєтесь вдома, дотримуйтесь світломаскування: вимикайте світло в оселях, зашторюйте вікна,
гасіть вуличне освітлення своїх будинків. Так житлові будинки стануть непомітними для ворога у темну пору доби.
Нагадаємо, якщо лунає довгий сигнал сирени тривалістю до 1 хвилини, це означає – «Повітряна тривога». Після сирени має бути мовне повідомлення «Повітряна тривога». Потім – інформація про те, що мешканці мають терміново йти до найближчого укриття.
Якщо лунає короткий сигнал сирени до 5-10 секунд, це означає відбій повітряної тривоги. Також після короткого сигналу сирени буде мовне повідомлення про відбій тривоги.
Також можна скористатись чатботом “Готовий до всього“: (допоможе дізнатись, що робити цивільному, як піти воювати, як зібрати тривожний рюкзак, чек-лісти що потрібно мати тощо).
8. Найголовніше – вступайте до лав територіальної оборони (вступ до якої максимально спрощений) чи ставайте добровольцем. Також нагадаємо, що у Вінниці формують загони добровольців зі складу ветеранів ЗСУ, МВС, СБУ та інших.
Для зарахування до лав тероборони м. Вінниці вінничани можуть звертатись за адресою вул. Келецька 62, Школа № 15.
Для зарахування до лав тероборони Вінницького району громадяни можуть звертатись за адресою вул. Андрія Первозванного, 22, Школа № 10. (З собою потрібно мати документи (паспорт, інд. код, військовооблікові), теплі речі, їжу на дві доби). Цілодобово.
Обласний воєнкомат: вулиця Данила Галицького, 31
Якщо ви в тимчасово окупованому населеному пункті
1. Найбільш безпечний варіант дистанційний варіант – просто спілкуйтесь з ними українською, коли є необхідність спілкування. Навіть ламаною чи суржиком. Це буде нагадувати росіянам, що Україна – не частина “русского мира”, а вони тут – лише окупанти.
2. Для подавлення морального духу окупантів також можна скористатись відповідними гаслами, наприклад “Ганьба”. Ефект буде кращим, якщо домовитесь про групове скандування з сусідами/колегами тощо. Також можна встановити чи зробити написи (на тканині чи на стінах) з відповідними проявами української “гостинності”.
3. Повідомляйте про пересування ворожої техніки до ЗСУ (чисельність, склад, напрямок руху тощо, за можливості – з фото). Разом з тим, не наближайтесь до місць, де проти росіян ведуть бої українські військові, щоб не перешкоджати їм робити свою роботу. Також не залишайте в себе на телефоні/техніці фото-докази та відповідні переписки.
4. Скористайтесь заготовленими засобами протидії (коктейлями Молотова, протитанковими їжаками тощо).
Нарешті, останнім пунктом можна написати, чого не варто роботи в сьогоднішніх умовах:
– не варто публікувати інформацію, фото та відео з переміщенням українського війська
– не варто поширювати панічні настрої – наживо чи в соцмережах. Цим ви не тільки не зробите комусь краще, але й можете нашкодити.
– не варто поширювати в мережах неперевірену інформацію. Перевірена інформація – з офіційних джерел. Головні:
Офіс Президента України https://www.facebook.com/president.gov.ua
Генеральний штаб Збройних сил України https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua
Кабінет Міністрів України https://www.facebook.com/KabminUA
Міністерство оборони України https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA
Міністерство внутрішніх справ https://www.facebook.com/mvs.gov.ua
Національна поліція України https://www.facebook.com/UA.National.Police
Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС) https://www.facebook.com/MNS.GOV.UA
Державна прикордонна служба України https://www.facebook.com/DPSUkraine
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки https://www.facebook.com/StratcomCentreUA
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України https://www.facebook.com/dsszzi
Сухопутні війська ЗС України https://www.facebook.com/UkrainianLandForces
Військово-морські сили ЗСУ https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua
Територіальна оборона ЗСУ https://www.facebook.com/TerritorialDefenseForces
Укрзалізниця https://t.me/UkrzalInfo
І останнє – не варто зневірятись в Україні та наших військових. Все буде Україна!
Ілюстративні фото – mil.in.ua, Національна поліція, з соціальних мереж
Дякуємо!
Тепер редактори знають.