Текст підготувало КП “Інститут розвитку міст”
Куди звертатися та що робити, коли приїздиш у Вінницю з іншого міста чи країни? Аби новоприбулі з родинами почувалися комфортно, безпечно та мали змогу бути на одній хвилі з вінничанами й вінничанками, було розроблено проєкт Вітальної політики. Наша громада стала першою в Україні, де запроваджується такий документ.
Нещодавно у рамках Вітальної політики створено відео «Вінниця вітає!». Ця ідея виникла у розмові з іноземними студентами Вінницького національного медичного університету і саме вони стали одними з героїв відео. Будучи новоприбулими свого часу, зараз вони розповідають про те, як жити та навчатись вже у рідному місті Вінниці.
Проєкт Вітальної політики спрямований на розбудову інфраструктури та розширення спектру можливостей для людей, які приїхали у місто, внутрішньо переміщених осіб, іноземних студентів та волонтерів. Він був розроблений на основі соціологічного дослідження, яке експерти аналітичних центрів «Центр стратегічного розвитку територій» і «Центр соціологічних досліджень Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького» проводили у Вінниці навесні.
В результаті аналізу було виявлено, що основними причинами вибору нашого міста для проживання є вища зарплата, соціально-політичні негаразди в регіоні попереднього проживання і мета чи мрія з дитинства. Серед додаткових причин переїзду виокремлюють такі як: пошук роботи, до чого додаються і фактори можливості працевлаштування за фахом, міграції за робочим місцем, отримання нової посади на роботі, яка потребувала переїзду, а також через розширення власної справи. Не менш важливими мотивами вибору Вінниці виступають й зміни в особистому житті вінничан: одруження та переїзд до коханої людини. Приваблює Вінниця і як освітній простір – приїжджають заради отримання освіти, чи заради освіти своїх дітей.
Головною метою Вітальної політики є організація максимально прийнятних та безпечних умов проживання у Вінниці людей і родин, які приїхали у місто на постійне місце проживання або завітали з метою навчання, роботи, туризму. Проєкт передбачає вирішення проблем, з якими цим людям доводиться стикатися, а також формування дієвих програм щодо їхнього включення у життя міста і громади в цілому.
– Вітальна політика – це не лише про тих, хто перший раз приїздить у Вінницю. Це про усіх: тих, хто приїхав сюди навчатись, хто залишився тут, бо знайшов нову більш перспективну роботу, тих, хто приїздить сюди з туристичною метою тощо. Ми провели дослідження та розробили документ, який допоможе нашій громаді стати ще більш відкритою та комфортнішою. А ще, під час роботи над документом – знайшли нових гарних друзів та формуємо мережу амбасадорів інтеркультурності. Попереду ще багато роботи, але точно потрібної та важливої для усіх без винятку містян, – зазначила директорка «Інституту розвитку міст» Валентина Ткачук.
Вітальна політика передбачає декілька стратегічних напрямків:
Місто вражає з першого погляду (простори та інфраструктура зустрічі та пересування містом).
Місто заохочує гостинністю (інфраструктура «першого» житла й облаштування у місті).
Місто пропонує приємні дрібниці (інфраструктура і сервіси реєстрації, навчання і працевлаштування).
Місто розмовляє з кожним (інклюзія орієнтації, служб та сервісів міста).
Місто обіймає дружністю (організація підтримки та мережа культурних, релігійних та розважальних можливостей).
Серед головних цілей Вітальної політики:
Розвиток мережі гостинності у Вінниці,
Створення умов для розвитку в місті якісного, доступного житла для оренди та придбання,
Сприяння реєстрації новоприбулих мешканців,
Розширення можливостей для їх працевлаштування,
Розвиток системи адаптованих вказівників і інструментів орієнтації у місті,
Підвищення іміджевої та інформаційної привабливості Вінниці, зокрема, сервісів на вокзалах та привокзальних територіях.
Вітальна політика – це кроки та заходи для тих людей, які приїздять до Вінниці з інших країн, інших міст, найближчих сіл, і хочуть тут інтегруватися та стати вінничанами й вінничанками. Тому, наступним кроком після впровадження Вітальної політики, стане розробка Вітального довідника, який стане своєрідною «шпаргалкою» для новоприбулих мешканців.
Розробка Вітальної політики є одним із проєктів, який входить до Інтеркультурної стратегії Вінницької територіальної громади та реалізується за підтримки німецької урядової компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Дослідження щодо розробки у місті нової успішної Вітальної політики проводить КП «Інститут розвитку міст» у партнерстві з командою аналітичних центрів «Центр стратегічного розвитку територій» і «Центр соціологічних досліджень Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького».
З драфтом проєкту Вітальної політики ВМТГ можна ознайомитися за ЦИМ посиланням.
Скріншоти – з драфтом проєкту та відео
Дякуємо!
Тепер редактори знають.