Оновлено: 22 Лютого 2022, в 17:29
Росія вже восьмий рік воює з Україною. В останні місяці напруження на східному, російсько-українському кордоні, здається, зростає ще більше з кожним днем. При цьому Вінницька область має межу протяжністю в 50 кілометрів з невизнаним Придністров’ям, у якому також дислокуються російські війська.
За обставин набагато корисніше чітко знати, що робити, якщо ворог розпочне широкомасшабний наступ, ніж просто панікувати оф- чи онлайн.
Як навчитись користуватись автоматом, якщо ніколи не брав його до рук? А як надати медичну допомогу у разі, якщо поранять близьку людину? З чого взагалі можна почати?
Відтак, у цьому матеріалі – як можна покрашити чи набути навички, які будуть життєво необхідні при загостренні конфлікту та не завадять і в мирний час.
Територіальна оборона
Про сили територіальної оборони, як нещодавньо сформовану складову оборони країни, останнім часом можна постійно знайти згадки в стрічці новин. Воно й не дивно – тероборона дає можливість без призову на службу, у відносно комфортних умовах отримувати всі необхідні для війни навички, ще й отримувати за це кошти.
Плюси вступу до територіальної оборони
– можливість навчання у професіоналів без значної зміни способу свого життя – для регулярних занять резервістам тероборони не потрібно переїздити до військової частини, вставати щодня о шостій ранку чи щодня ходити в формі.
– оплата за підписаний контракт
– заняття для резервістів є регулярними
– розуміння війська зсередини
Мінуси вступу вступу до територіальної оборони
– посад для постійної служби в територіальній обороні відносно небагато
– заняття для резервістів на Вінниччині наразі відбуваються один раз в місяць, а семиденні чи десятиденні збори – раз на рік, тобто, відносно нечасто.
– у випадку оголошення воєнного стану необхідно буде прибути до військової частини. У іншому разі це вважатиметься злочином.
З кого складаються сили територіальної оборони?
Сили територіальної оборони наразі формуються з трьох складових: постійний склад, резервісти та військовозобов’язані (“приписний склад”).
Постійний склад – люди, які уклали контракт, як у звичайних військових частинах ЗСУ. Сержанти та солдати укладають контракт на три роки, офіцери – на п’ять. Для таких людей сили територіальної оборони стають постійним місцем роботи, вони щомісячно отримують за цю роботу зарплатню. Саме ця відносно невелика частина тероборони є “організаційним” ядром. Постійний склад територіальної оборони живе не в казармах, а вдома.
Друга складова сил територіальної оборони – резервісти, люди які уклали контракт на службу у військовому резерві. Резервісти ходять на звичайну роботу та живуть цивільним життям, однак мають низку обов’язків.
Зокрема, у разі оголошення воєнного стану їм необхідно з’явитися до своєї військової частини протягом 48 годин, без очікування на “повістку”. У мирний час резервісти мають раз на місяць відвідувати заняття з військової підготовки та раз на рік брати участь у військових зборах.
– Тобто людина, коли приходить до військової частини, вже, за великим рахунком, не нова. Вона знає своє коло обов’язків, своїх командирів та підлеглих, – розповідає командир Вінницької бригади територіальної оборони Юрій Парадюк.
Саме служба в резерві тероборони дозволяє поступово та добровільно навчатись військовій справі, найменше змінюючи свій спосіб життя.
Третя, найбільша, складова сил територіальної оборони – військовозобов’язані. Цією частиною доукомплектовують сили територіальної оборони воєнкомати – у випадку воєнного стану. Фактично, цих людей навчатимуть військовій справі “з нуля”.
Крім цього потенційно кожна територіальна громада може створювати окремі добровольчі формування сил територіальної оборони, однак наразі на Вінниччині таких немає.
Чим займатиметься територіальна оборона у випадку воєнного стану?
Загалом у сил територіальної оборони 12 завдань – від участі у посиленні охорони та захисті державного кордону до участі у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах. Ознайомитись з ними можна у законі “Про основи національного спротиву”, проте, якщо коротко, найбільш практичні стосуються правоохоронних функцій та допомоги прикордонникам.
Хто може стати резервістом?
Для того, аби вступити до резерву, потрібно бути громадянином України віком від 18 до 60 років та пройти військово-лікарську комісію. Вимоги до стану здоров’я потенційного резервіста трохи менші, ніж до постійного складу – до резерву сил тероборони беруть “обмежено придатних” осіб (до постійного складу – “придатних”).
Також потрібно бути “приписаним” до області, в якій є бажання стати резервістом територіальної оборони – не можна перебувати на військовому обліку, наприклад, в Хмельницькій області, а бути резервістом територіальної оборони на Вінниччині.
Зброю тероборонівцям видають?
Резервісти територіальної оборони отримують бойову зброю на час зборів та занять, які її потребують. У інших випадках вінницьким тероборонівцям допомагають волонтери, які надають, наприклад, страйкбольну зброю для тренувань.
Скільки наразі чоловік має бути у складі територіальної оборони на Вінниччині, не розголошують. Натомість відомо, що в області утворили по батальйону у Вінниці і в кожному районі (Вінницькому, Гайсинському, Жмеринському, Могилів-Подільському, Тульчинському та Хмільницькому) та управління бригади у місті Вінниці.
У випадку війни зброю видадуть всьому складу територіальної оборони з відповідними повноваженнями. За словами Юрія Парадюка, наразі в області вистачає озброєння для цього.
Скільки платять?
За словами Юрія Парадюка, постійний склад територіальної оборони щомісяця отримує таку ж зарплатню, яка є на аналогічних посадах інших військових частин ЗСУ (від 10-11 тисяч для рядових та до 20 тисяч для офіцерів, однак враховується звання, вислуга років тощо).
Резервісти отримують кошти за контракт раз на рік – наразі це кілька тисяч гривень.
Що буде, якщо не ходити на заняття чи не з’явитись до військової частини після оголошення воєнного стану?
Перший випадок більш м’який – з резервістом розривають контракт. Разом з тим, якщо причини пропуску були поважними (хвороба, сімейні обставини тощо), то “санкцій” не буде.
А от неявка до військової частини у воєнний стан потягне за собою звернення до військової служби правопорядку щодо розшуку особи. Подальше ухилення вважатиметься злочином.
Сконтактувати з територіальною обороною у Вінниці можна за адресою: вул. 600-річчя, 68. Телефон тероборони ЗСУ: 0800 507 028 Також з 22 лютого працює “гаряча лінія” з питань Територіальної оборони Вінниччини: 0432 57 60 70.
Заняття у “Ветеранському просторі”
Навички, які можуть згодитись при ескалації війни з Росією, можна комплексно покращити і без підписання контрактів – в різноманітних організаціях.
У Вінниці такі комплексні заняття наразі відбуваються у Міському освітньо-аналітичному центрі допомоги ветеранам АТО ООС, членам їх сімей та сім’ям загиблих “Ветеранський простір”.
Як розповів очільник “Ветеранського простору” Олег Климбовський, заняття з початкової військової підготовки наразі відбуваються в центрі щотижня. До курсу загалом входить шість занять (останнє – на стрільбищі).
Плюси: – заняття безкоштовні
– немає юридичних наслідків невідвідування занять
– заняття відбуваються досить часто (щотижня) та регулярно
– заняття стосуються різних тем – від медичної допомоги до поводження зі зброєю
– до учасників немає вимог за віком, статтю, громадянством, станом здоров’я
Мінуси: – кожне заняття курсу присвячене окремій темі – при пропуску одного заняття можуть утворитись “пробіли”
– високий попит на заняття
– занять в одному курсі відносно мало
– бойову зброю видають лише на останньому занятті
Так, заняття присвячені наступним темам:
1. Вступне заняття (Причини російсько-української війни. Особливості психофізіологічних станів людини в бойових умовах. Способи допомоги (самодопомоги) в разі виникнення негативних психологічних станів)
2. Вогнева підготовка (заходи безпеки при поводженні зі зброєю, ТТХ стрілецької зброї).
3. Основи тактичної медицини (порядок евакуації пораненого, надання первинної допомоги при пораненнях)
4. Тактико-спеціальна підготовка (Дії військовослужбовця під час стрілецького бою в обороні артилерійських та мінометних обстрілів)
5. Тактико-спеціальна підготовка (Дії військовослужбовця в наступі, особливості бою у мiстi)
6. Практичне заняття на стрілецькому полігоні (Стрільби, пересування на полі бою, обладнання (вибір) укриття).
Відвідувати всі заняття необов’язково, однак, наприклад, без теорії вогневої підготовки не можна буде взяти участь у стрільбах.
За словами Климбовського, наразі місця на перший курс занять вже зайняті, однак за достатнього попиту курс повторятимуть знову.
Детальніше про курс початкової військової підготовки можна дізнатись за телефоном: 067 959 4065.
Покращення окремих навичок
Навички поводження зі зброєю
Станом на сьогодні ми не знайшли більше комплексних занять у Вінниці з покращення навичок, які можуть знадобитись після ескалації конфлікту з Росією.
Разом з тим, окремі навички можна покращити самостійно чи за допомогою фахівців.
Так, наприклад, на Вінниччині функціонує спортивно-стрілецький клуб “Сокіл”, фахівці якого можуть покращити ваші навички з поводження з карабінами та гладкоствольною (але не стрілецькою) зброєю.
Одне заняття в клубі обійдеться орієнтовно в 400 гривень, однак до стрільбища необхідно буде дістатись власними силами: полігон розташований під Тивровом. Уточнити деталі можна за телефоном: 098 622 1838.
Медичні навички
Стабільних курсів для покращення навичок з надання медичної чи домедичної допомоги при пораненнях чи травмах, які можуть бути частими при ескалації війни, у Вінниці немає.
Однак є можливість ініціювати навчання цим навичкам від професійних медиків з Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
За словами директора центру Анатолія Пірникози, медики можуть навчити групу жителів Вінничини необхідних їм медичних навичок.
Для цього потрібно:
1. Зібрати групу однодумців (оптимально – з 5-6 людей), які фізично зможуть пройти програму навчання та морально будуть готові надавати допомогу пораненим. Така група (рекомендовано) має мати певну спільність: бути з одного ОСББ, громадської організації, підприємства тощо чи, хоча б, населеного пункту.
2. Звернутись із заявою до Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. У центрі рекомендують звертатись до них посередництвом органів місцевого самоврядування, аби, наприклад, в місцевих радах були відомості про тих, хто отримав відповідні навички надання (до)медичної допомоги.
3. Очікувати на узгодження часу та місця для навчання.
За словами Пірникози, зазвичай одне навчання триває 8 годин (один робочий день). У разі, якщо до центру звернулись не з обласного центру, медики можуть виїхати до заявників за місцем звернення.
Навчання безкоштовні. Разом з тим, медики першочергово здійснюють планові навчання віськових, правоохоронців та інших категорій населення, для яких медичні навички є необхідними в роботі, відтак навчання звичайних вінничан відбуваються в інший час.
Для уточнення деталей можна звернутись за контактами на сайті центру.
Зрештою, аби освоїти теоретичні (а за бажання, й практичні) навички в більшості інших сфер, можна скористатись самоосвітою. Наприклад, освітніми відео чи порталами…
Та навіть якщо ви зараз не готові брати до рук зброю для підтримки армії чи вчитись накладати джгути, можна почати з простого: допомогти українським воїнам фінасово.
Ілюстративні фото: sportplace.in.ua, Радіо Свобода, ВОЦЕМДтМК
Дякуємо!
Тепер редактори знають.