Щеплення, фейки, РПЦ: розбір аргументів на користь [не] вакцинуватись (з мемами)

20:31
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Наразі Україна – серед світових лідерів за добовою смертністю від коронавірусу. Від десяти до понад двадцяти тисяч українців щодня захворюють на COVID-19, сотні – помирають.

На фоні цього мільйони співгромадян досі не готові вакцинуватися – за даними “Рейтингу”, таких 36%. Хтось – тому, що не вірить в коронавірус взагалі, хтось – тому, що не вірить у його небезпечність, а хтось – тому що боїться розроблених вакцин в принципі через їхні “наслідки”.

У цьому блозі автор спробує переконати вас у хибності кожної з цих позицій, розповісти про ставлення представників різних релігій до вакцинації та надасть посилання на ресурси для покращення своєї обізнаності щодо вакцинації та коронавірусу.

“Коронавірусу не існує”

“Та то все звичайний грип чи сильна простуда. А нам розповідають про якийсь новий вірус. Проста викачка грошей – фармацевтичні корпорації придумали, щоб людей лякати. І гроші на масках і “вакцинах” вигаданих заробляти. І взагалі –  чогось зі мною все нормально”.

Що ж, такий підхід означає, що в змові мають бути не лише фармацевтичні корпорації – це мають бути, щонайменше, і управлінський апарат сотень держав, які визнали небезпеку COVID-19, і тисячі спеціалістів лабораторій, які тестують аналізи на вірус, і мільйони лікарів, які допомагають десяткам мільйонів пацієнтів боротись зі смертю від пневмонії.

Але насправді існування “ковіду” уже довели науковці, а світлини його геному під мікроскопом є у вільному доступі. Та коронавірус можна не лише побачити за допомогою спеціальних приладів, його, якщо не пощастить, можна відчути на собі.

Знайти фактичні докази існування коронавірусу досить просто – достатньо знайти відео з лікарень, де лікують хворих на коронавірус.

Але ж сотні таких відео можуть виявитись “монтажем”, тож надійнішим способом є просте спостереження з безпечної відстані за відділеннями закладів, де лікують пацієнтів з коронавірусом. Інтенсивність привезення та стан хворих розставить всі крапки над “і”.

Зрештою, можна активніше розпитати друзів чи знайомих, чи не втрачали вони часом, наприклад, нюх чи смак і чи не мали позитивного ПЛР-тесту на коронавірус.

“Коронавірус існує, але його небезпека переоцінена”

“Ну добре, коронавірус є, від нього помирають люди. Але ж і від грипу помирають і помирали люди, але чогось всі так не переживають через нього. Зрештою, можна просто перехворіти – втрату смаку та запаху якось і потерпіти можна. І взагалі – у нас від інфарктів та інсультів людей більше гине – краще б над зменшенням їхньої кількості думали”

Просто перехворіти коронавірусом в легкій формі, ЯКЩО ПОЩАСТИТЬ, дійсно можна. Але як дізнатись, буде у вас легка форма, госпіталізація під кисень чи смерть?

При цьому, дізнатись про інфікування в момент самого зараження неможливо. Часто минає декілька днів з “терпимими” симптомами, допоки люди запідозрюють щось більше, ніж тимчасове погане самопочуття, та здають ПЛР-тест. Зате навіть кількох годин у людних місцях вистачить, аби вірус при контакті з іншими людьми передався ланцюжком далі.

Зрештою, будучи впевненими у власному легкому перебігу хвороби, українці часто забувають про інших людей, які часто належать саме до групи ризику.

Про те, що коронавірус – набагато серйозніше, ніж грип чи пневмонія, свідчить статистика. Так, якщо протягом січня-серпня 2021 року від COVID-19 на Вінниччині померли 1342 людини, то від грипу і пневмонії разом – 469. При цьому, за рік коронавірус став третьою за кількістю причиною смерті у області.

Як працюють вакцини

В країні загалом таке співвідношення зберігається – за цей самий період від коронавірусу в Україні померли 37 077 людей, від грипу та пневмонії – 10 684 особи. Випереджають коронавірус за кількістю летальних випадків лише хвороби системи кровообігу (в т.ч. інфаркти та інсульти) та новоутворення (в т.ч. онко-).

Для розуміння масштабів: 37 тисяч жертв – це майже вдвічі разів більше смертей, ніж від усіх зовнішніх причин – ДТП, утоплень, отруєнь, самогубств та нападів інших людей разом взятих. Так, статистично шанси померти від коронавірусу в понад 43 рази більше, ніж від наслідків нападу інших людей.

І на відміну від тих же інсультів та інфарктів, значно збільшити свій захист від коронавірусу простіше – достатньо вакцинуватись.

“Коронавірус існує, він може забрати життя, але вакцинація ще гірше”

“Оці вакцини – це ж непонятно шо. Хіба могли так швидко щось нормальне створити – це ж роки треба. А тромби та інші наслідки? Та й взагалі – Пфайзер і модерна, які в Україну привезли і Пфайзер і модерна в Європі і США – це дві різні за якістю вакцини. Ще б нам щось безплатно хороше давали”.

Варто одразу зазначити, що вакцини не безкоштовні – просто ви вже заплатили за них своїми податками. Так, у 2021 році Україна заплановано витратить 10,5 мільярда гривень на вакцинацію.

Ну а ринкові відносини тим і прекрасні, що виробникам вакцини байдуже, кому продавати свій товар, якщо вартість однакова для всіх.

Що ж до “наслідків” вакцинації, то за офіційною статистикою, жодна людина в Україні не померла через вакцинацію. Не після, а саме через щеплення. Більшість інших “класичних” міфів щодо вакцинації вже досить детально розібрав Андрій Сем’янків (MedGoblin): і щодо того, чому вакцина з’явилась відносно швидко, і щодо наслідків вакцинації, і щодо перебігу хвороби у деяких категорій населення.

Можна лише зазначити, що вакцини від коронавірусу перед їхнім затвердженням та використанням досліджуються у кожній окремій країні. В США, Німеччині, Франції, Україні чи десятках інших країн не вірять на слово виробникам щеплень, а додатково досліджують препарати.

Так, жодна вакцина наразі не дає 100% гарантії, що ви ніколи не захворієте на коронавірус. Однак щеплення в рази збільшує шанси щонайменше на легкий перебіг хвороби.

Переглянути, які вакцини, як та де досліджували, можна на цьому ресурсі. Ну а ознайомитись з різними міфами щодо вакцинації від коронавірусу та їхнім спростуванням можна, до прикладу, на сайті Центрів з контролю та профілактики захворювань в США.

Натомість українською мовою спростування свіжих та “воскреслих” фейків щодо коронавірусу та вакцинації можна переглянути на сторінках “По той бік новин“.

“А чому держава змушує вакцинуватися? Це все має бути добровільною справою кожного”

Це був би слушний аргумент, якби кожен українець жив би на власному острові/бункері без виходу чи у будь-якому іншому місці, взагалі не контактуючи з іншими людьми.

Але в наш час це неможливо – ми вітаємось з колегою, коли ходимо на роботу, сідаємо поряд з іншим пасажиром, коли їздимо в громадському транспорті, розраховуємось з продавцем, здійснюючи покупки. І продавець, і колега, й інший пасажир можуть захворіти через вас чи інших людей на коронавірус, заразити членів своїх родин, безліч інших людей або зрештою взагалі не пережити хворобу. Безпосереднім джерелом інфікування/причиною смерті тоді можете стати ви чи інший невакцинований та інфікований колега/пасажир/клієнт магазину.

Вакцинація – спроба держави убезпечити мільйони людей від естафети смертей. Так, переважно шляхом певних обмежень, однак з урахуванням поширення віри в “хімтрейли”, “клітини абортованих дітей”, лікування коронавірусу часником та інших популярних “одкровень” соцмереж, це цілком логічний крок стимуляції до дій тих, хто вагається.

      Як різні конфесії ставляться до вакцинації?

Досить часто люди бояться чи не хочуть вакцинуватись через релігійні переконання. Релігій та конфесій в Україні досить багато. Тож ми розберемо, що радять в найпопулярніших з них: православним, греко-католикам, католикам та  мусульманам-сунітам. Спойлер: духовні лідери майже всіх з них радять вакцинуватись.

Разом з тим, варто одразу зазначити, що позиції вірян чи інших представників духовенства можуть не співпадати з позицією церкви чи духовних лідерів.

Так, предстоятель Православної Церкви України Митрополит Епіфаній зазначив, що ПЦУ не проти вакцинації.

При цьому, як повідомляє “Укрінформ”, Вселенський Патріарх Варфоломій закликає вірян робити щеплення від коронавірусу, вважаючи неприпустимим перед такою кількістю жертв та стількома стражданнями, заперечувати існування пандемії, розцінювати її як кимось створену чи поширювати теорії змови.

Папа Римський Франциск закликав людей вакцинуватись від коронавірусу ще у серпні. Він заявив, що “вакцини несуть надію завершення пандемії, але тільки якщо вони доступні всім і якщо ми співпрацюватимемо один з одним”.

– Отримання вакцин, схвалених владою – акт любові. І допомога більшій кількості людей зробити так само – акт любові. Любові до себе, до наших сімей та друзів і любов до всіх людей, – підкреслив Папа Франциск. 

Отець і Глава Української греко-католицької церкви Святослав також підтримав вакцинацію:

– Ви бачите, що зараз Україна переживає пік пандемії. Україна виходить на перші місця за кількістю смертності. Тому дуже прошу вас – бережіть себе, своє здоров’я, здоров’я своїх ближніх.

Є чотири умовини, як можна послужити життю сьогодні: не боятися приймати вакцини, носити маски, тримати соціальну дистанцію та мити руки. Візьміть собі їх близько до серця, – зазначив Блаженніший Святослав.

Муфтій Духовного управління мусульман (сунітів – авт.) України “Умма” Саїд Ісмагілов зазначив, що їхнє добровільне всеукраїнське об’єднання релігійних громад мусульман України рекомендує своїм прихожанам обов’язкову вакцинацію. З його слів, не підтримують вакцинацію та загалом не надто вірять в коронавірус лише найбільш консервативні віряни ісламу.

Відмінна від попередніх конфесій позиція “філії” Російської православної церкви в Україні. Так ще в січні 2021 року очільник РПЦ в Україні Онуфрій вказував, що “скільки б вакцин людина не зробила – одну чи десять, чи жодної, все одно вона помре. А якщо людина зробить собі прививку вічності – візьме покаяння в свій труд, тоді ми будемо жити вічно, на небі”.

Щоправда згодом, у квітні, сам Онуфрій в складі Ради церков нібито погодився з позицією того, що “немає релігійних причин не проводити щеплення, а вакцинація має бути безпечною, доступною й добровільною”.

Однак при цьому досить красномовним для автора виглядає, наприклад, виведення Російською православною церквою у липні 2021 року на вулиці Києва десятків тисяч парафіян на честь 1033-річчя хрещення Русі. Переважна більшість людей, які брали участь у «хресній ході», не дотримувалися навіть мінімальних протиепідеміологічних заходів.

При цьому, до прикладу, Православна Церква України відмовилась від організації паломництва та традиційного Хресного ходу на честь цієї ж річниці.

Як повідомляє “Stop Fake”, в Україні активними пропагандистами відмови від вакцинування та одним із найактивніших розповсюджувачів міфів про “чипування” та інших фейків є організація “Миряни”, яку особисто благословив Онуфрій “захищати права церкви Московського патріархату”.

– Дуже багато акцій, які потрібно здійснювати під прикриттям тих чи інших організацій, здійснюються через структури Московського патріархату. Їх контролюють спецслужби Росії, яка зацікавлена ​​у дестабілізації ситуації в Україні та Молдові, – цитують журналісти колишнього заступника голови СБУ Віктора Ягуна.

Натомість, в самій Росії РПЦ активно виступає за вакцинацію. Так, сам очільник Російської православної церкви патріарх Кирилл вакцинувався ще у березні нібито однією з російських вакцин. Офіційна позиція церкви в країні-агресорі теж досить лояльна до вакцинації, в порівнянні з позицією її української “філії”:

– “Русская православная церковь последовательно выступает за добровольность в деле вакцинации. Каждый должен сам принимать решение, учитывая, в том числе, состояние здоровья и, при этом, осознавая ответственность за себя, близких и тех, с кем приходится контактировать на работе и в быту. Напомню, что церковь никогда не выступала против вакцинации как таковой. Ситуация с коронавирусом остаётся крайне серьезной, и вакцинация, по признанию врачей, является сегодня самым эффективным способом выхода из пандемии”, – цитують голову синодального відділу по взаємовідносинам церкви з суспільством і ЗМІ Владіміра Легойду (коментар стосувався обов’язкової вакцинації священників РПЦ).

Також підтримують вакцинацію та виступають проти антивакцинаторів і в пулі російських сайтів РПЦ, і в регіонах країни-агресора, і в публікаціях “вчених-богословів”. Детальніше про такий дисонанс в агітації щодо (анти)вакцинації можна прочитати в цьому матеріалі “Stop Fake”.

Проте, звісно, такі розбіжності в позиціях РПЦ “за порєбріком” та на території України – це просте співпадіння. Не може ж бути такого, що влада країни, що напала на сусідню державу, буде використовувати підконтрольну церкву як інструмент у гібридній війні. Чи може?

Замість завершення

Звісно ж, цей блог не охопив всі міфи щодо щеплень – щодо “пророцтв Ванги”, “клітин абортованих”, “ДНК-мутації внаслідок вакцинації” і т.д. І автор не вважає, що всі антивакцинаторські настрої в Україні – це результат дій “Мордору” через РПЦ, фейкоробів, чи, наприклад, ботоферми. Ні.

Головною причиною, на думку автора, є безвідповідальне ставлення до споживання інформації. “Ну не можуть же у вайбер-чатах брехати про те, що… От мені сусідка сказала, яка в лікарні працює… А от одна депутатка/експерт/відома людина правильно каже, що коронавірус цей…”.

Страх, більша довіра словам знайомих знайомих (навіть із сумнівною компетенцією), ніж офіційній інформації, небажання отримати якісні знання в базових медичних питаннях та решта “вершників” дезінформації вже забрали тисячі життів українців.

Тому автор цього матеріалу не закликає після прочитання цього блогу повірити на слово й одразу йти вакцинуватись – краще для початку розібратись хоча б у двох цифрах – співвідношенні відсотку вакцинованих та смертей у різних країнах.

Фото з соцмереж

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.