Учора, 24 жовтня, в центрі Вінниці встановили інтерактивну мультимедійну інсталяцію присвячену Криму. Вона – про зв’язок між людьми, єдність країни та громадянське суспільство.
На вигляд це велика металева конструкція висотою понад 4 метри у вигляді чотирьох променів. Вони дещо нахилені один до одного, а посередині й над землею скріплені кубом із чотирма led екранами. Завдяки цікавій формі та динамічному зображенню на екранах, інсталяція одразу ж привернула увагу перехожих і викликала інтерес.
Її монтували в ніч з суботи на неділю близько шести годин. На жаль у перший день QR-код не працював, тож ця інсталяція так і залишилась загадкою. Люди розгублювались і не завжди здогадувалися, що до сенсорних панелей у вигляді долонь (де ці коди й були розміщені) потрібно доторкнутися.
А в цих доторках – уся суть. Підносите руку – і сенсори перетворюють ваш дотик на велику яскраву точку на екрані. Забираєте – і точка не зникає, а ховається і доповнює графічний візерунок із сотень інших таких доторків, з’єднаних між собою лініями. Таким чином ця візуалізація постійно зростає, оновлюється і розвивається, залежно від кількості взаємодій.
Сьогодні, 25 жовтня, організатори фестивалю“Air Fest Vinnytsia”, в рамках якого й встановили цей об’єкт, оновили QR-коди і заповнили цю прогалину. Ті, що на інсталяції, ведуть на сайт фестивалю, а великий, видрукований на папері, – на сайт “Plexus.gallery” з лічильником взаємодій і детальним описом проєкту.
Отож, загадковий об’єкт в центрі Вінниці виявився роботою українського митця Сергія Ніжинського. Він створив її на замовлення Міністерства закордонних справ України – спеціально для міжнародного Саміту Кримської платформи, який відбувся наприкінці серпня цього року. Кураторка проєкту – Катерина Рай.
Інсталяцію позиціюють як першу у своєму роді медіаскульптуру в Україні. Вона присвячена Криму та символізує соціокультурний взаємозв’язок між людьми, який є чинником громадянського суспільства. Її постійне місце експонування – біля офісу Кримської платформи у Києві. А у Вінниці ця скульптура пробуде місяць – до 24 листопада.
Організатори фестивалю кажуть, що концепція проєкту розкриває головний меседж: що цінність країни – це цілісність та єдність; людина та її голос, що спрямовує розвиток суспільства в певному напрямку. Що кожен є відповідальним за свій вибір, і у кожного є потужний інструмент – воля та позиція, які проявляються у дії.
– Слово рlexus в перекладі з латини означає зв’язок, сплетіння. І плексус – це ще й така графічна фігура, яка виглядає, як точки з’єднані лініями. Ось цей зв’язок ми показали, – пояснив Сергій Ніжинський, автор проєкту, у коментарі Vежі.
– Коли людина торкається до інсталяції, з’являється його точка (як частина цього плексусу, цього зв’язку), і вона інтегрується в загальну суму ось цих точок, ліній і зв’язків. Там стоїть датчик серцевого ритму в тому числі, й інсталяція розуміє, що з нею взаємодіє людина. І це ніби її голос, який вона віддає серцем за возз’єднання суспільства, за громадянське суспільство, – зазначив митець.
На сайті проєкту зазначено, що в пасивному режимі на екранах інсталяції представлений партикулярний орнамент, символ Криму і саміту “Кримська платформа”. Цей орнамент анімований цифрами з баз даних про зміни національного населення півострова: із в основному кримськотатарського у XVIII столітті, до змішаного багатоетнічного наприкінці XX – початку XXI століття. У іншому розділі на цьому сайті можна подивитися на цифри й самому пересвідчитись в даних.
Однак Сергій Ніжинський каже, що інсталяція може мати й ширший контекст.
– Це може бути пов’язано не тільки з Кримом, не тільки з ситуацією в Україні, а в принципі з ідею громадянського суспільства, свідомого суспільства. Того суспільства, яке розуміє, що влада належить безпосередньо йому. І відповідальність за те, що відбувається в країні, лежить не на якихось конкретних людях з влади, а безпосередньо на людях, які складають більшість цього суспільства. І які щось роблять, для того, щоб координувати напрямок розвитку цього суспільства. Ось що таке для мене громадянське суспільство. Це громадяни, які активно беруть участь в розвитку держави, – поділився Сергій Ніжинський.
Інтерактивну мультимедійну скульптурну інсталяцію реалізовано у партнерстві з ГО “Х-платформа”. Технічний партнер проєкту – CMS.
Фото Зорини Гаджук і авторки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.