У центрі Вінниці встановили медіаінсталяцію, яка реагує на доторки. ФОТО

14:53
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Учора, 24 жовтня, в центрі Вінниці встановили інтерактивну мультимедійну інсталяцію присвячену Криму. Вона про зв’язок між людьми, єдність країни та громадянське суспільство.

На вигляд це велика металева конструкція висотою понад 4 метри у вигляді чотирьох променів. Вони дещо нахилені один до одного, а посередині й над землею скріплені кубом із чотирма led екранами. Завдяки цікавій формі та динамічному зображенню на екранах, інсталяція одразу ж привернула увагу перехожих і викликала інтерес.

 

Її монтували в ніч з суботи на неділю близько шести годин. На жаль у перший день QR-код не працював, тож ця інсталяція так і залишилась загадкою. Люди розгублювались і не завжди здогадувалися, що до сенсорних панелей у вигляді долонь (де ці коди й були розміщені) потрібно доторкнутися.

А в цих доторках – уся суть. Підносите руку і сенсори перетворюють ваш дотик на велику яскраву точку на екрані. Забираєте і точка не зникає, а ховається і доповнює графічний візерунок із сотень інших таких доторків, з’єднаних між собою лініями. Таким чином ця візуалізація постійно зростає, оновлюється і розвивається, залежно від кількості взаємодій.

 

 

Сьогодні, 25 жовтня, організатори фестивалю“Air Fest Vinnytsia”, в рамках якого й встановили цей об’єкт, оновили QR-коди і заповнили цю прогалину. Ті, що на інсталяції, ведуть на сайт фестивалю, а великий, видрукований на папері, на сайт “Plexus.gallery” з лічильником взаємодій і детальним описом проєкту.

Отож, загадковий об’єкт в центрі Вінниці виявився роботою українського митця Сергія Ніжинського. Він створив її на замовлення Міністерства закордонних справ України спеціально для міжнародного Саміту Кримської платформи, який відбувся наприкінці серпня цього року. Кураторка проєкту Катерина Рай. 

 

Інсталяцію позиціюють як першу у своєму роді медіаскульптуру в Україні. Вона присвячена Криму та символізує соціокультурний взаємозв’язок між людьми, який є чинником громадянського суспільства. Її постійне місце експонування – біля офісу Кримської платформи у Києві. А у Вінниці ця скульптура пробуде місяць до 24 листопада.

Організатори фестивалю кажуть, що концепція проєкту розкриває головний меседж: що цінність країни – це цілісність та єдність; людина та її голос, що спрямовує розвиток суспільства в певному напрямку. Що кожен є відповідальним за свій вибір, і у кожного є потужний інструмент  воля та позиція, які проявляються у дії.

 

 

 

– Слово рlexus в перекладі з латини означає зв’язок, сплетіння. І плексус – це ще й така графічна фігура, яка виглядає, як точки з’єднані лініями. Ось цей зв’язок ми показали, – пояснив Сергій Ніжинський, автор проєкту, у коментарі Vежі.

Коли людина торкається до інсталяції, з’являється його точка (як частина цього плексусу, цього зв’язку), і вона інтегрується в загальну суму ось цих точок, ліній і зв’язків. Там стоїть датчик серцевого ритму в тому числі, й інсталяція розуміє, що з нею взаємодіє людина. І це ніби її голос, який вона віддає серцем за возз’єднання суспільства, за громадянське суспільство, – зазначив митець.

 

На сайті проєкту зазначено, що в пасивному режимі на екранах інсталяції представлений партикулярний орнамент, символ Криму і саміту “Кримська платформа”. Цей орнамент анімований цифрами з баз даних про зміни національного населення півострова: із в основному кримськотатарського у XVIII столітті, до змішаного багатоетнічного наприкінці XX початку XXI століття. У іншому розділі на цьому сайті можна подивитися на цифри й самому пересвідчитись в даних.

Однак Сергій Ніжинський каже, що інсталяція може мати й ширший контекст.

 

– Це може бути пов’язано не тільки з Кримом, не тільки з ситуацією в Україні, а в принципі з ідею громадянського суспільства, свідомого суспільства. Того суспільства, яке розуміє, що влада належить безпосередньо йому. І відповідальність за те, що відбувається в країні, лежить не на якихось конкретних людях з влади, а безпосередньо на людях, які складають більшість цього суспільства. І які щось роблять, для того, щоб координувати напрямок розвитку цього суспільства. Ось що таке для мене громадянське суспільство. Це громадяни, які активно беруть участь в розвитку держави, – поділився Сергій Ніжинський.

Інтерактивну мультимедійну скульптурну інсталяцію реалізовано у партнерстві з ГО “Х-платформа”. Технічний партнер проєкту CMS.

Фото Зорини Гаджук і авторки

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.