«Слухай очима, дивись вухами»: у Вінниці покажуть виставу мовою жестів

10:30
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Зрозуміти світ людей із порушеннями слуху пропонують вінничанам 23 квітня у галереї «Арт- шик». Свою першу виставу покажуть вихованці вінницького центру «Стрім». Особливістю є те, що переважно всі актори – слабочуючі діти.

Сценарій до вистави «Слухай очима, дивись вухами» юні актори написали самі. Сама вистава – це поєднання декількох п’єс та історій. Крім того, вона частково базується на реальних подіях.

  • Ми, з художнім керівником Мар’яною Дерлицею, пропонували дітям подавати власні ідеї щодо вистави, – розповідає голова правління центру «Стрім» Ірина Дроздовська. – На основі однієї історії зробили сцену про дівчину, яка одного дня прокинулась і зрозуміла, що більше не чує. Сюжет нашої історії в тому, що ця дівчина упереджено ставилась до людей із порушеннями слуху, вона образила слабочуючу людину, яка прийшла до її магазину, а наступного дня вона сама вже не чула. Насправді така дівчина існує, нам про неї розповіли, а діти продовжили вигадувати історію, базуючись на цій темі. І це все будуть показувати мовою жестів. Інша частина вистави стосується не лише слабочуючих людей, а й тих, у кого вади із зором. Але це наша маленька таємниця, де всі образи та всі предмети зі сцени стануть зрозумілими лише наприкінці.

Участь у виставі візьмуть близько 20 юних акторів-аматорів від 12 до 18 років. Серед них будуть ті, які чують дуже погано, і ті діти, які взагалі не чують і спілкуються виключно мовою жестів.  Як розповіла Ірина Дроздовська, у своїй виставі вони намагатимуться поєднати акторську гру, супроводжуючий відеоряд, а також взаємодію із публікою.

  • Це буде дуже неформальна п’єса: без сцен, завіси і вечірніх суконь. Лише взаємодія акторів і глядачів. У чому сенс вистави буде зрозуміло без слів – лише за допомогою ніби пантоміми. Також на супроводжуючому відеоряді ми зазначимо короткий зміст вистави. Між самими сценами ми хочемо влаштувати інтерактив, щоб глядачі могли задавати якісь свої питання та взаємодіяти з дітьми. Це буде спроба дітей розповісти про себе і свої життя. Для них це гарна соціалізація.

“В моєму світі всі глухі” – як живе сімейна пара слабочуючих

Зазначимо, що вистава «Слухай очима, дивись вухами» буде благодійною. Кошти за квитки витратять на те, щоб придбати слуховий апарат для 8-річної Надії Бондаренко – дівчинка не чує з народження. Вартість слухового апарату орієнтовно перевищить півтори тисячі гривень, але це допоможе дитині хоча б трішки почути навколишній світ. Організатори також сподіваються, що незабаром зможуть знайти підтримку та меценатів, які допоможуть у створенні постійно діючої інклюзивної театральної студії у Вінниці.

  • Ми раніше брали участь у написанні проектів від Британської Ради у супроводі центру реабілітації «Гармонія». Наш проект – це створення театральної студії для дітей, які не чують, або є слабочуючими. Це буде інклюзивна студія, де також поряд займатимуться діти без проблем зі слухом.

Прем’єра першої інклюзивної вистави «Почуй очима, побач вухами» відбудеться у неділю, 23 квітня, о 15:00 в «Галереї ХХІ». Вартість квитка – від 30 гривень.