“Зелений розвиток міст” і “Нульове забруднення”: організатори розповіли про деталі екофоруму “ДІЛИ” у Вінниці

15:31
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

В суботу, 4 вересня, у Вінниці паралельно з “ДІЛИ еко фестом” відбудеться й екологічний онлайн-форум. Його “база” розміститься в приміщеннях майбутнього технологічного парку “Кристал”. За кілька годин спілкування у форумі візьмуть участь екоексперти зі сфер бізнесу, місцевої влади, активісти та науковці не лише з різних куточків України, але й зі Швейцарії.

Детальніше про екофорум – в другій частині нашого інтерв’ю з активістками ГО “ДІЛИ” та представницею “Інституту розвитку міст” Янною Чайковською, яка і координуватиме захід.

Перша частина інтерв’ю про досвід організації фесту, пошуки контакту з людьми та чому активістки вирішили популяризувати екотематику саме в такому форматі за ЦИМ посиланням

Як каже Марія Леванчук, директорка “ДІЛИ еко фесту” та голова однойменної громадської організації, з Янною активістки  познайомилися торік, коли приєдналися до організації “Тижня сталої енергії”, а згодом і “Години Землі”. Так на спільних темах екоекспертки і “зійшлися”.

Я. Ч.: В нас зародилась ідея логіки форуму після того, як “ІРМ” зініціював навчання для міської ради по “Європейському зеленому курсу”, який є на сьогодні “дорожньою картою”,  що нею прямує вся Європа для того, щоб досягти кліматичної нейтральності до 2050 року. Ми хочемо йти тим шляхом, яким йде Європа, хочемо розділяти ці цінності. Тому всі дискусійні панелі та частини форуму побудовані за подібними підходами.

Так, за словами фахівчині з “ІРМ”, під час форуму буде 5 основних панелей. Форум відбуватиметься з 10:00 до 17:00. Також, за словами Марії Леванчук, його перебіг з 14-ї години транслюватиметься на головній сцені фестивалю. До цього часу його можна переглядати на YouTube та на Facebook.

Першою панеллю форуму стане тема “Зелений розвиток міст”, під час якої обговорюватимуться практики різних населених пунктів.

Я.Ч.: Другою панеллю, “Клімат, енергоефективність та біорізноманіття”, ми відкриватимемо “Європейський тиждень сталої енергії”. Будемо обговорювати план дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату, який наразі в місті розробляється. В рамках і форуму, і фестивалю ми будемо пропрацьовувати це питання з мешканцями. Щоб цей документ не був таким, що народився лише в стінах міської ради, а тим, що побачили мешканці та отримали змогу до нього долучитися. Також говоритимемо про таке важливе питання як “біорізноманіття”. В нас будуть приклади з інших міст України. Адже питання озеленення міст полягає вже не лише в деревах, а в комплексному підході. Це і зелені міські коридори, міські луки, і взагалі про те, як стало поєднувати природу і людину.

Так, за словами Янни, в обговоренні теми “біорізноманіття” візьмуть участь експерти зі Львова і з Харкова.

Я.Ч.: Буде цікаво для Вінниці почути досвід різних міст. І класно буде вибудовувати комунікацію на майбутнє, тому що Вінниця тільки починає цей шлях. З точки зору науки, в нас буде потужна спікерка, кліматологиня Світлана Краковська з Українського гідрометеорологічного інституту. Також буде представниця посольства Швейцарії.

Третя панель ‒ “Нульове забруднення”. Йдеться про ґрунт, повітря, воду. Ми будемо обговорювати, чим вони забруднюються та як цього уникати. І що взагалі потрібно, щоб виживати в цьому світі та не забруднювати його.

М.Л.: В нас в рамках цієї панелі буде засновник додатку “SaveEcoBot”. Це онлайн-додаток, який дозволяє моніторити якість повітря. Представники організації візьмуть участь як в екофорумі онлайн, так і будуть на території фестивалю, на “Алеї екологічних інновацій”. Кожен відвідувач зможе підійти та дізнатися, як користуватися цим ботом, як можна моніторити повітря тощо. До прикладу, через цей бот можна реєструвати конкретні скарги на якихось підприємців, які забруднюють повітря. Якщо ти помітив десь викиди чорного диму і не знаєш, що з цим робити, цей бот може допомогти. В рамках панелі поговоримо і про шум. Зазвичай про шум в контексті забруднення не згадують. Але світловий та звуковий шум ‒ це теж дуже важливо, адже він впливає на психологію і людей, і тварин.

Я.Ч.: Далі ‒ панель “Управління відходами”. Це та тема, якою вже давно займається ГО “ДІЛИ”. Будемо говорити про те, як управляти відходами та який є досвід у Вінниці. Будуть запрошені представники КП “ЕкоВін”. Також будуть львівські колеги, які мали свої виклики та кейси їх вирішення.

Остання панель ‒ це достатньо нова і цікава тема для Вінниці ‒ тема циркулярної економіки або зеленої економіки. Вперше про неї заговорили в “Стратегії 3.0”, як про один з пріоритетів. Зараз дуже важливо поглиблювати розуміння цієї теми як серед представників вінницької міської ради (як зробити так, щоб циркулярна економіка працювала, так що це взагалі таке), так і долучати максимально велику кількість бізнесу, підприємств і людей.

М.Л.: До цієї панелі в нас буде представник з “Центру ресурсоефективного та чистого виробництва”, регіональний координатор Іван Омельчук. Цей експерт співпрацює з КП “Вінницький муніципальний центр інновацій” з питань індустріального парку Вінниці та технологічного парку “Кристал”. Зокрема, з приводу того, як на базі “Кристалу” можна задіяти циркулярну економіку. І як взагалі модернізовувати ці два проєкти: індустріальний парк та інноваційно-технологічний парк ‒ та робити їх більш екологічними.

За словами фахівчинь, до кожної з панелей долучатимуться різноманітні представники бізнесу, громадських організацій, міської влади та науковці.

М.Л.: Таким чином, ми зможемо подивитися на одне і те ж питання під різними кутами для того, щоб знайти якусь єдину спільну точку чи ідею того, як якусь конкретну проблему можна вирішувати далі.

Більшість спікерів будуть присутні онлайн, але частина приїде до Вінниці. Після завершення форуму, наступного дня, на локаціях фестивалю будуть влаштовувати “воркшопи” за результатами обговорень на “Кристалі” та в онлайн-форматі.

Я.Ч.: Вони будуть на важливі для Вінниці теми, і проводитимуть їх частково ті спікери, які будуть на екофорумі. Зокрема, буде воркшоп, присвячений вже згаданому додатку “SaveEcoBot”, по “Баугаузу” ‒ це також підхід з “Європейського зеленого курсу”, надзвичайно новий для Вінниці, а також по плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату.

М.Л.: “Баугауз” ‒ це архітектурний стиль, вигаданий в Німеччині. І зараз в рамках “Європейського зеленого курсу” має бути створений архітектурний стиль, який буде максимально нейтральним для навколишнього середовища і при цьому зручний для місцевих жителів. Теоретично, в кожному місті чи регіоні Європи буде свій стиль, але основна його задача ‒ щоб він мав нульовий вплив на навколишнє середовище. Адже будівництво ‒ одна з найвпливовіших на нього сфер. Воно чи не найбільше забруднює навколишнє середовище. Тому важливо в рамках такого проєкту порушити це питання та поспілкуватися з вінничанами про те, що може стати новим екологічним архітектурним стилем для нашого міста.

ПРОГРАМА ФОРУМУ

10:00-10:30 – Відкриття
10:30-12:00 – Зелений розвиток міст
12:00-13:30 – Клімат, біорізноманіття та енергоефективність
13:30-14:30 – Управління відходами
14:30-15:30 – Зелена економіка
15:30-16:30 – Транспорт і нульове забруднення
16:30-17:00 – Підсумки та завершення

Читайте також: Музика, розваги, еко: у Вінниці вдруге відбудеться еко-фестиваль “ДІЛИ”

Читайте також: У Вінниці в межах фестивалю “ДІЛИ” відбудеться екологічний форум

Читайте також: Про об’єднання людей та розваги задля порятунку планети: інтерв’ю з організаторками “ДІЛИ еко фесту” у Вінниці

Фото – Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.