На правах реклами
Директор лабораторії: «Люди звикли лікувати ускладнення, а не профілактикувати патології, тому й не йдуть навіть на безкоштовні обстеження на гепатити В, С».
Міністерство охорони здоров’я України оголосило серпень місяцем вчасних обстежень вірусних гепатитів. Щоб обстежити якомога більше українців, МОЗ звернулось за допомогою до приватних лабораторій, аби ті зробили посильну знижку на пакет обстежень «Скринінг Гепатитів В, С». До ініціативи долучилось 8 приватних лабораторій, серед них, лабораторія з «вінницькою пропискою» – «Меділабс».
Діагностичні центри запропонували українцям доступну ціну на обстеження, знизивши його вартість на 20-50%. «Меділабс» пішов ще далі й запропонував першій 1000 бажаючих осіб перевірити свій гепатит-статус лише за 5 грн (+30 грн за забір крові), тоді як реальна вартість такого обстеження – 440 грн (+30 грн за забір крові).
Однак бажаючих продіагностувати себе навіть за таку вартість виявилось не багато.
Директор діагностичного центру «Меділабс» Євгеній Дудник переконаний, що причина криється в боязні людей виявити небезпечне захворювання, а потім витратити на його лікування цілу купу грошей. Однак лікування вірусних гепатитів сьогодні відбувається за кошти держави й дороговартісні препарати «припадають пилом» на складах.
На Вашу думку, чому МОЗ виступив з ініціативою провести “місячник” вчасного виявлення гепатиту?
Це дуже правильна ініціатива. Шкода, що лише “місячник”, бо насправді такі ініціативи мають актуальність постійно. Але старт покладено і це добре.
Медичні препарати на лікування вірусних гепатитів закуплені, але через пандемію COVID-19 вони практично невикористанні. Це дороговартісні ліки, які можуть врятувати не одне життя. Та люди не тестуються на гепатити, відповідно про свій гепатит-статус не знають: інфіковані вони чи ні. А вірусні гепатити найчастіше не сигналізують про себе, захворювання перебігає довгий час безсимптомно. Якщо ж людина пройде скринінг (досимптомне обстеження – ред.) на гепатити й інфікування підтвердиться, то вона одразу отримає доступ до безкоштовно лікування. І чим раніше, тим краще. Адже, як ми всі знаємо, гепатити провокують цироз та рак печінки.
Чим більше громадян пройде обстеження, тим менше буде пацієнтів у занедбаних станах.
Чому МОЗ вирішив звернутись до приватних лабораторій, аби ті долучились до ініціативи, й чому так мало виявилось бажаючих?
Як пояснив на брифінгу сам головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, держава своїми медичними потужностями не може забезпечити необхідну кількість тестувань для українців. Швидкі тест-смужки є в наявності у сімейних лікарів, але на них зараз лягло й так багато навантаження: вакцинація, медогляди перед школою та ін. До того ж врахуйте, що велика кількість лікарень перепрофільовані під COVID.
Тому представники Міністерства охорони здоров’я вийшли на ті приватні лабораторії, які проводять тестування на вірусні гепатити методом ПЛР, бо інформативність у такого методу значно вища, аніж у тих же тест-смужок. Саме тому, можу припустити, лише 8 приватних лабораторій відгукнулось на цю ініціативу й погодились надати знижки для українців протягом цілого місяця – з 1-го по 31 серпня. Та й, звичайно, не усім приватним діагностичним центрам це потрібно. Не всі хочуть втрачати прибуток.
Чи достатньо сильною виявилась інформаційна кампанія МОЗ? Чи зуміли вони привернути увагу суспільства до цієї проблеми?
Як на мене, то ні. На сьогодні є лише дві новини на сайті МОЗ, в одній з них одним реченням подається перелік лабораторій, які долучились до цієї ініціативи. Але хто і яку знижку надає, де шукати ці лабораторії – жодної інформації. Гарно прописана загальна інформація про те, що таке гепатити та чому вони небезпечні, але напевно всі це й так знають.
Тобто звичайна пересічна людина навіть й не здогадується, що зараз в Україні діє “місячник” спеціальних цін на обстеження вірусних гепатитів. Хто заходить на сайт МОЗу? Хіба лікарі. Тоді залишається тільки сподіватись, що вони передаватимуть цю інформацію своїм пацієнтам.
Я особисто, якби не був директором лабораторії, то навряд чи б знав про це. А ви поцікавтесь в перших пересічних вінничан на вулиці, чи чули вони щось про “місячник” вчасних обстежень гепатитів? Щоправда, бачив замітку на одному місцевому сайті з підбіркою медичних установ, де можна і за скільки пройти пакет «Скринінг гепатиту В, С» у Вінниці. Чи зарадила вона ситуації? Навряд.
Можливо, МОЗ ще організовуватиме якісь додаткові брифінги, пресконференції з цього приводу, але поки цього не відбувається.
Тут треба на постійній основі пропагувати такі обстеження. Соціальні ролики, соціальна реклама скрізь, де тільки можна. Бо недарма гепатит хтось колись назвав ласкавим вбивцею. Треба українцям безупинно про це нагадувати. А ще треба не соромлячись людям говорити: якщо не цікавитесь вартістю обстеження на вірусні гепатити, то вже варто починати цікавитись вартістю трансплантації печінки. Може когось і омине, але звідки вам знати, що саме вас?
Як відреагували вінничани на нову ціну пакету «Скринінг Гепатиту В, С»? Чи тестуються?
Відреагували точно так же, як і всі українці – ніяк. Вони не хочуть обстежуватись, навіть якщо це обстеження буде абсолютно безкоштовним. Зараз скажу, можливо, трохи неприємну для когось річ, але люди звикли вважати себе жертвами системи. Вони не вірять у знижки, не вірять, що безкоштовне може бути якісним. Їм легше потім скаржитись на медичну систему, на головного державного санітарного лікаря, навіть на президента. І це сумна тенденція. Адже тут йдеться про особисте здоров’я кожного. Вас запрошують, вам пропонують гарні умови, суттєву знижку, але все це успішно ігнорується. Не довіряєте приватним лабораторіям? Ходіть до свого сімейного лікаря, ви обрали його особисто, протестуйтесь хоча б на швидкому тесті. Але ж ні. То кого тоді варто звинувачувати у разі, якщо ви таки інфіковані й патологія вже в занедбаному стані?
Якщо порівняти цих два тижні, з початку “місячника”, з попередніми двома тижнями, до старту ініціативи МОЗ, чи змінилась кількість бажаючих пройти обстеження в мережі лабораторій «Меділабс»?
Статистика тестувань невтішна. І зараз йдеться не лише про Вінницю. Мережа лабораторії «Меділабс» активно представлена у Києві, Хмельницькому, у деяких містах Вінницької області. Спеціальна ціна розповсюджується на всі представництва «Меділабс» в Україні. Але станом на сьогодні не протестовано навіть пів тисячі осіб. Наголошую: це загальна статистка по всіх містах, де є наші пункти забору та лабораторії. І я дуже сумніваюсь, що в інших приватних діагностичних центрах, де вартість пакету обстежень «Скринінг гепатитів В, С» значно вища, аніж у нас.
Якщо порівнювати час до “місячника” і під час, то людей, які прийшли здати аналізи на гепатити, побільшало. Але це в основному близькі люди працівників лабораторії, тому що працівники лабораторії, які й інші працівники медичної сфери, в принципі, свідоміші за пересічних громадян.
Ви знизили ціну на пакет обстежень «Гепатиту В,С» більше, аніж вдвічі й це найнижча вартість серед інших лабораторій, що підтримали ініціативу МОЗ. Чому виникло бажання протестувати ще 1000 людей майже задарма – лише за 5 гривень (+ 30 грн за забір крові)?
Таке рішення було прийнято, тому що ми завжди підтримуємо всілякі корисні для суспільства ініціативи. Наша знижка серед вісьми приватних лабораторій, які беруть участь в ініціативі МОЗ, – найбільша. Це понад 50%. Стандартна ціна на пакет обстежень гепатитів у нас – 440 грн + 30 грн за забір крові. На момент проведення “місячника” вчасних обстежень, вона складатиме 195 грн + 30 грн за забір крові. В той час, як інші лабораторії запропонували знижки на 20%-35%. Та все одно люди байдужі навіть до таких цін. Ми це розуміли, тому вирішили провести першу 1000 тестувань для всіх бажаючих за ціною лише 5 грн + 30 грн за забір крові.
Та люди краще ці 5 грн докладуть до пиріжка, аніж витратять на власне обстеження. Тут якнайкраще підходить фраза: «байдужість вбиває».
Як Ви вважаєте, у людей є страх діагностувати у себе гепатит через те, що його лікування дуже дороговартісне?
Безумовно, це їх стримує. Рання діагностика патологій взагалі для наших людей не властива. Приходять обстежуватись вже коли дуже припекло й терпіти більше не сила.
Лікування гепатитів дійсно дуже дороговартісне і ще менш як 10 років тому воно відбувалось виключно за рахунок самого пацієнта. Сьогодні ж воно абсолютно безкоштовне! Препарати, які коштують десятки тисяч доларів, стоять на складах. Звичайно, в процесі лікування, можливо, треба буде йти на додаткові методи обстеження, щоб бачити динаміку регресу захворювання, але порівняно – це копійки.
Тому не пускайте ситуацію на самоплин. Обстежуйтесь. Користуйтесь нагодою й робіть це майже безкоштовно. Як не підтвердиться гепатит-статус – живіть собі спокійно далі, а як підтвердиться – це не вирок. Лікування є. Тут головне – не допустити рак та цироз, бо далі надія хіба на вищі сили.
Лабораторія «Меділабс» подбала, щоб вінничани не втрачали свій час, тому здати венозну кров на обстеження можна в будь-якому пункті забору «Меділабс» (їх є 7 по місту), попередньо записавшись за телефоном: 067 430 64 02. Також перевірити свій гепатит-статус можна в порядку «живої черги» в центральній лабораторії, що розташована за адресою: м. Вінниця, вулиця Матроса Кішки, 10 Г.
Всі деталі – за телефоном: 067 430 64 02.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.