«Культурний фонд»: у Вінниці відбулася друга зустріч в межах обговорень “Є розмова”

17:40
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

Вчора, 22 червня, у Вінниці відбулася друга зустріч в межах обговорення мистецького життя міста. Цього разу зупинилася на темі фінансування мистецьких проєктів та створення інституції, яка буде забезпечувати це фінансування.

Нагадаємо, такі зустрічі ініціювала команда «Мистецьке об’єднання «PLAI», яка вже кілька років «просуває» сучасне мистецтво у Вінниці. На минулій зустрічі «PLAI» разом з менеджерами культурних проєктів, музикантами, художниками, хореографами, акторами театру та представників міської влади обговорили проблематику культурного життя міста загалом.

Серія зустрічей “Є розмова” присвячена розвитку міста в сфері культури. Наразі планують обговорити різні теми, які стосуються культури у місті – фінансування, локацій, співпраця мистецьких об’єднань один між одним та владою. Наразі до обговорень долучаються усі ті, хто дотичний до сфери культури, або цікавиться її розвитком. Слідкувати за анонсами можна у фейсбуці за ЦИМ посиланням. 

Учора в хабі «Місто Змістів» обговорювали можливі джерела підтримки культурних ініціатив у місті. Йдеться про мистецтво, кіно, музику, фестивалі та багато чого іншого, тобто низові культурно-мистецькі ініціативи, фінансування яких не завжди покривають класичні програми міста.

Модерували зустріч Олександра Венславовська («Мистецьке об’єднання «PLAI») та Софія Мельник (експертка зі стратегічного планування).

Теми фінансування торкнулися ще на попередній зустрічі, тоді ж зазвучала ідея створення Фонду культури – інституції, яка б займалася збором коштів (на фінансування мистецьких ініціатив) з різних джерел – бюджету громади, області, держави, бізнеси, фандрейзингу. Досвідом створення такого Фонду на зустрічі поділилася Юля Хомчин, директорка Інституту стратегії культури, які ініціювали та просували створення муніципального Фонду культури у Львові.

Більше про створення Фонду культури у Львові можна прочитати ТУТ. 

Вона розповіла, що ідея створення такого Фонду з’явилася сім років тому, коли зокрема середовище культури – митці та ГО у сфері культури – напрацювало Стратегію розвитку культури, в якому зокрема йшлося про Фонд. Він має забезпечувати грантову підтримку ініціатив культури, прозорі конкурси. За втілення Стратегії відповідальний Інститут стратегії культури, що підпорядкований Департаменту розвитку Львівської міської ради.

Пані Юлія каже, що наразі створення муніципального Фонду культури перебуває на стадії фіналізації, рішення про фонд будуть розглядати депутати на наступній сесії. Передбачається, що у Львові такий фонд має бути представлений як комунальна неприбуткова установа. Фонд буде існувати паралельно з міським управлінням культури.

Розповідають, що планують залучувати такі джерела фінансування: бюджет громади (ключовий), обласний та державний бюджет, організація фандрейзингових кампаній (дошукування грошей), гроші меценатів, спонсорів та соціально відповідального бізнесу. Розповідають, що приклад Львову може стати основою, моделлю та «скелетом» для появи схожої інституції — Фонду культури Львова в інших містах. Деякі інші міста починають також запроваджувати схожу окрему інституцію.

У робочій групі зі створення фонду були працівники профільного управління та департаменту, представники юридичного департаменту, представники Інституту стратегії культури та громадські організації. «Але до рішення ми не дійшли. І завдяки гранту УКФ (“Український культурний фонд”) ми змогли ширше розглянути, проаналізувати, залучити консалтингову компанію, і напрацювати модель, яка буде корисною іншим», – каже Юлія Хомчин.

– Містам, які починають цей шлях, я раджу з досвіду – адвокатувати свою ідею, максимально її проговорювати, робити її публічною, підключати до амбасадорства максимальну кількість сторін. Це не мають бути люди виключно культури, це може бути бізнес, інфлюенсери, митці, керівники ГО, профільний департамент.

Кажуть, що Фонд планує фінансувати сучасні модерні мистецькі ідеї, експериментальні, інноваційні ідеї, створення мистецьких резиденцій та їх фінансування, мистецькі стипендії.

У другій частині зустрічі присутні працювали у групах та відповідали на запитання – як підтримувати низові культурно-мистецькі ініціативи за бюджетні кошти, за участі бізнесу та за сприяння міжнародних організацій.

Найконструктивніші відповіді організатори сформують в один загальний документ, який надалі разом із представниками органів влади інтегруватимемо в стратегічні плани розвитку культури міста.

– Ми зацікавлені не просто в обговореннях, але й у реальних змінах культурного життя. Це можливо лише коли ми заговоримо всі разом, – пишуть організатори на свої сторінці у фейсбуці. 

Читайте також: Перша, безпрецедентна: у Вінниці відбулася зустріч-обговорення мистецького життя міста

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.