Сьогодні, 9 березня, у Вінниці український журналіст, публіцист та громадський активіст Вахтанг Кіпіані представив свою книгу “Справа Василя Стуса”.
Презентація книжки, в якій зібрані уривки з кримінальної справи, яка велася стосовно Василя Стуса, відбулася у Вінницькій обласній бібліотеці імені Тімірязєва. Як відомо, у книзі містяться надруковані спогади сучасників поета, а також його тюремні записки. На зустріч з автором прийшло близько двох десятків відвідувачів.
Вахтанг Кіпіані – український журналіст, публіцист і громадський активіст. Редактор проекту «Історична правда», автор і ведучий тележурналу «Історична правда із Вахтангом Кіпіані». Засновник Музею-архіву преси у Києві, автор книжок «Зродились ми великої години…», «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР», «Друга світова. Непридумані історії. (Не) наша, жива, інша», «Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті».
На сьогоднішній презентації автор книги розповів про те, як українського письменника, поета, науковця та літератора Василя Стуса знищувала радянська влада, вівши проти нього слідство, ізолювавши від літератури та близьких:
– Стуса вбивали двічі, а зараз відбувається третє вбивство, – каже Кіпіані. – Перше вбивство – рівно 20 років до смерті, у вересні 1965, після відомої презентації фільму “Тіні забутих предків”, де він, Дзюба та Чорновіл виступили зі спонтанним словом-мітингом про початок репресій. Після цього його викинули з літератури. Тобто з вересня 1965, 20 років жоден український читач не зміг прочитати Стусового тексту, підписаного його іменем. Його вбили, як літератора. Другий раз, це 1985 року, коли його знайшли мертвим. Ну і третє вбивство відбувається сьогодні.
Нагадаємо, книга “Справа Василя Стуса” була видана ще у 2019 році, але найбільший резонанс навколо твору стався у жовтні 2020 року, після рішення суду, в якому йшлося про вилучення інформації про голову політради партії “ОПЗЖ” Медведчука й заборону розповсюдження книги до усунення порушення немайнових прав Медведчука (Медведчук був адвокатом Василя Стуса).
Після такого рішення суду книга вийшла другим накладом. Наразі рішення про заборону розповсюдження книги оскаржується в апеляції.
– Це історія про неправду на неправді, – каже Кіпіані про радянську кримінальну справу Стуса. – Спочатку Стус є жертвою обставин, а потім він веде ці обставини. Слідство намагалося накинути якусь неправду, в залі суду весь час, крім останнього дня, він був один – ні дружини, ні сина, ні мами. Бо вони просто не знали, але знав його адвокат Медведчук. Виникає питання – як він міг себе поводити в тих умовах, коли за півроку слідства до нього ніхто не приходить? Він обрав таку “ноту” – відмовлятися від будь-яких показань.
Послухати повний запис презентації можна нижче:
На сайті видавництва Vivat можна слідкувати, коли книга “Справа Василя Стуса” Вахтанга Кіпіані з’явиться у наявності, незабаром очікується новий тираж.
Фото авторки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.