У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї презентували відреставрований стіл Петлюри, за яким ймовірно працював Головний отаман. Зокрема відновили стільницю і відтворили двох левів, яких не вистачало на ніжках стола.
На сайті Вінницької облради повідомили, що реставрація тривала понад два роки – з листопада 2018 по лютий 2021 року у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України (м. Київ). На це з обласного бюджету виділили 140 тисяч гривень.
Зазначено, що “стіл вражає своєю величністю та композиційністю: ніжки у вигляді лежачих левів з відкритими пащами; всю поверхню займає різьблення; підстілля прикрашене різьбою з рослинним орнаментом, символічними знаками масонського типу (півмісяцем, зірками, двома схрещеними молотами), геральдичними знаками, грифонами, поясними чоловічими фігурами”.
Фото – vin.gov.ua
Відомо, що реставрацію зробив Олександр Закусило, завідувач науково-дослідного відділу реставрації по дереву художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії. Майстер зняв старий клей та фарбу, відновив стільницю, котра відшарувалася.
Крім того, реставрував різноманітні різьблення людських фігур і тварин. Оскільки на двох ніжках стола не вистачало левів, реставратор заново їх відтворив в оригінальний спосіб, склеюючи дубові дошки між собою так, щоб утворилася голова тварини. Доповнив втраченими деталями.
– Тепер відреставрований стіл Симона Петлюри набув свого оригінального вигляду і зайняв чільне місце в експозиції, де облаштовано робочий кабінет військового відомства Директорії, – повідомили в облраді.
– Наш обласний музей отримав дійсно чудовий історичний експонат. Адже є підтвердження на світлинах про те, що у свій час за цим столом Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським. Цей експонат наділений не лише історичною складовою, а й просякнутий тим духом історії та подій, які відбувалися у буремні 20-ті роки минулого століття, – зазначив Ігор Івасюк, заступник голови Вінницької обласної Ради.
Про стіл, за яким ймовірно працював Головний отаман Симон Петлюра
Як відомо, на початку ХХ століття Вінниця тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки (УНР): у листопаді-грудні 1918 р., у лютому-березні 1919 р., у травні-червні 1920 р. За цим кабінетним столом XIX століття, ймовірно, працював Головний Отаман Симон Петлюра під час перебування Уряду Директорії у Вінниці.
В облраді повідомили, що у вінницькому музеї стіл Петлюри – з 1965 року. Завдяки історику, археологу і краєзнавцю Івану Зайцю, який на той час очолював музей, унікальний стіл XIX століття з червоного дуба зберігся до наших днів.
– Є кілька версій щодо того, кому ж міг належати цей стіл. Можливо, це були любителі старовини або масонське товариство, яке діяло у місті. Пізніше з’явилася версія, що стіл належав родині Ґрохольських, а в часи Директорії він стояв у кабінеті Симона Петлюри. Ймовірно, що за цим столом Головний Отаман Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським, який 16 травня 1920 р. перебував у Вінниці, – йдеться у повідомленні.
Зазначено, що під час однієї з наукових конференції, яка відбулася у Вінницькому педагогічному університеті ім.М. Коцюбинського, польські історики презентували документальні хроніки, де фігурував цей стіл. Музейники впізнали його за стільницею та розкішним різьбленням. Світлини “Стола Петлюри” трапляються у багатьох джерелах, зокрема й у пресі, коли йдеться про Пілсудського і польсько-українські відносини.
Фото – vinrada.gov.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.