“Пам’ятати, за що ті хлопці стояли”: у Вінниці влаштували одразу три акції в пам’ять про Героїв Небесної Сотні. ФОТО

19:27
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Сьогодні, 20 лютого, у Вінниці майже одночасно відбулось одразу три акції в пам’ять про Героїв Небесної Сотні.

Декілька десятків людей прийшли на Майдан до “Дерева Свободи” з лампадками, квітами та прапорами України, щоб вшанувати пам’ять загиблих.

Нагадаємо, що 20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні. Ця дата є найтрагічнішою в історії Революції Гідності, адже саме в цей день 2014 року внаслідок репресій і розстрілів силовиками у Києві загинуло найбільше активістів (48). Усього Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Серед них троє людей із Вінниці та області: Максим Шимко, Валерій Брезденюк та Леонід Полянський.

 

 

 

 

 

Найвелелюднішим з усіх трьох акцій був мітинг-реквієм, який розпочався о 17:00 біля інсталяції у вигляді ялинки з фотографіями загиблих на Майдані протестувальників. Його організував активіст Артем Михайлов, який був сотником у Вінницькій сотні на Майдані, і який зазначив, що “ми не маємо права забувати ті події”.

Та спершу, перед акцією, активісти змінили на інсталяції прапор України на новіший і почепили тонку чорну стрічку поверх.

Кілька десятків людей передавали один одному вогонь, запалюючи лампадки. Після цього відбулася хвилина мовчання, а за тим священник запросив усіх доєднатися до спільної молитви “за душі тих, хто поклав своє життя на вівтар свободи, за захист свого народу й те, щоб Україна не спустилася у прірву тиранії”, “за вічний спокій полеглих і мир в Україні”. 

 

 

 

 

Одразу після цього розпочалась ще одна акція біля меморіалу “Дерево Свободи”, де зібралися вже представники ГО “Едельвейс” та “Гідність Нації”.

Ця дата хоч трагічна, але ми повинні пам’ятати, за що ті хлопці стояли, і які цінності вони виборювали, – зазначив один з учасників Роман Костишин. – В першу чергу вони мали скинути диктатуру Януковича і його проросійських прихвоснів. І хлопці це зробили… Це круто, але це не остаточна перемога. На жаль, ще дуже багато проросійських сил і агентури є в Україні. Боротьба не закінчена і Майдан не закінчений. Потрібно боротися далі, не зупинятися і змінювати країну на краще. 

Після цих слів учасники акції поклали до підніжжя пам’ятника запалені лампадки і декілька червоних троянд. 

 

 

 

 

А третю акцію на Майдані Героїв Небесної Сотні у Вінниці влаштували “свободівці”, які прийшли із партійними прапорами. Вони стояли трохи праворуч від “Дерева Свободи”, де влаштували імпровізовану фотовиставку зі світлинами з Майдану 2014 року. Окремо надрукувати портрети своїх побратимів, які тоді загинули, і тримали їх у руках.

Загиблих вшанували хвилиною мовчання, а далі акція відбулася у форматі вільного мікрофона.

 

 

 

Сьогодні сьома річниця від страшної події, яка відбулася в нашій новітній історії, коли громадяни держави загинули від рук тих, хто мав би забезпечувати захист. Люди, які вийшли на вулиці, вийшли для того, щоб боронити свої права, за можливість жити краще, за можливість жити в незалежній, потужній державі. Але влада, яка тоді повністю лежала під Росією, під олігархатом, мала свої думки на рахунок цього, і всілякими шляхами забезпечувала свою владу. Вони не побоялися навіть стріляти в беззбройних людей, сказав Володимир Базелюк.

Також він наголосив на тому, що “за сім років в Україні не спромоглися покарати відповідальних за розстріли і смерті на Майдані”, але зазначив, що “боротьба триває”.

 

 

 

 

 

Зауважимо, що 17 лютого 2021 року Верховна Рада України визнала Революцію Гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи.

До сьомої річниці тих подій у Вінниці відбулась також виставка картин Героя Небесної Сотні Валерія Брезденюка, студентська акція із вшанування жертв розстрілів на Майдані, а також “тиха акція” “Ангели пам’яті” біля Дерева Свободи.

“Небесна Сотня” — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції Гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року.
_
21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали “Небесною сотнею”. Під час прощання із загиблими зі сцени Майдану 21 лютого 2014 року звучала жалобна пісня “Пливе кача…”, що стала неофіційним реквіємом “Небесної Сотні”.
_
У липні 2014 року з офіційного звіту слідчої комісії Верховної Ради стало відомо, що у справі про розстріл людей на Майдані вже за нового керівництва МВС було знищено всі докази. У звіті ТСК зроблено висновок, що докази втрачено безповоротно саме через злочинну недбалість нового керівництва МВС.(Джерело – uk.wikipedia.org).

На честь загиблих майданівців у Вінниці було створено скульптуру у вигляді вишні, з якої опадають 107 квіток (за числом вбитих протестувальників під час Революції Гідності) – “Дерево свободи”. Бронзовий меморіал висотою п’ять з половиною метрів встановлена 23 лютого 2018 року на постаменті у вигляді мапи України.

Фото Миколи Геркалюка

Читайте також: ВІННИЦЯ: РЕВОЛЮЦІЯ

Читайте також: Сім років після Майдану: спогади вінничан

Читайте також: “На нас “полювали” і вираховували”: полковник з Вінниччини про службу в Дебальцевому та біля ДАПу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.