Сьогодні, 19 лютого, у Вінниці продовжилися акції зі вшанування полеглих героїв Небесної Сотні. Зокрема, сьогодні на Майдані Небесної Сотні відбулося покладання квітів за участі офіційних осіб міста та області, а пізніше – “тиха акція” “Ангели пам’яті”.
У морозний ранок 19 лютого біля Дерева Свободи зібралося кілька десятків людей, переважно – офіційні особи з ОДА та мерії, а ще – почесна військова варта.
Після виступів-спогадів ведучих траурної церемонії, на майдані оголосили хвилину мовчання, під час якої військові виконали постріли у повітря на знак пошани до подвигу протестувальників- учасників Революції Гідності.
Після цього з колонок залунав гімн, а потім – композиція “Плине кача”, під супровід якої у 2014 році на Майдані Незалежності несли труни з тілами убитих режимом Януковича, майданівців. У цей час учасники церемонії у Вінниці поклали квіти до “Дерева Свободи”.
Частину учасників делегували покласти квіти також до меморіалів загиблим героям Небесної Сотні та учасникам війни на Донбасі.
Проте в день пам’яті Небесної Сотні аналогічні квіти чомусь поклали і до Меморіалу слави, встановленому на честь як червоноармійців, котрі воювали на Вінниччині під час Другої світової, так і функціонерам Комуністичної партії та комсомолу, а також “політрукам” і бійцям, які воювали проти військ УНР.
На наше запитання, в чому логіка подібного вшанування більшовиків у день пам’яті Небесної сотні, присутня на заході заступниця голови ОДА Наталія Заболотна відповіла, що ОДА не має стосунку до сценарію вшанування. Водночас директор Департаменту культури ВМР Максим Філанчук зазначив, що логіка подібного вшанування: данина традиції і намагання згадати всіх, хто боровся за Україну в усі часи.
Вже за годину так само біля “Дерева Свободи” відбулася наступна – “тиха акція” – в пам’ять про загиблих Героїв Небесної Сотні “Ангели пам’яті”. Вінничани розвішали білих паперових ангелів на Дереві Свободи, що на Майдані Героїв Небесної Сотні.
Попри мороз, об 11-ій ранку тут зібралося кілька десятків людей. Організатори роздавали людям фігурки ангелів із синіми та жовтими стрічками, хтось прийшов ще й з квітами.
Щороку після Революції Гідності українці розвішують білих паперових ангелів на деревах, у пам’ять про загиблих в розстрілах, які почалися 18 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві. Там же ставлять і свічки в пам’ять про загиблих. Поступово до цієї акції долучилися й інші міста України.
Волонтерка Юлія Щербань розповіла, що наше місто вже втретє долучається до цієї всеукраїнської акції. Також фігурки ангелів розвішуватимуть на деревах у кількох інших населених пунктах області. Загалом, каже волонтерка, щоб долучитися до акції, можна розмістити “ангела” будь-де та будь-кому.
– Сьогодні ми відзначаємо сьомі роковини страшних подій, що сталися в центрі Європи, столиці України, Києві, на Майдані. Так гартувалось майбутнє, – говорить Юлія Щербань. – Ми прикрашаємо дерева паперовими ангелами на знак того, що ми пам’ятаємо. (…) Біль не минає.
На акцію прийшов учасник бойових дій на Сході, завідуючий відділом біології та сільського господарства Вінницької обласної станції юних натуралістів Павло Петрович Мигун. Він також долучив вихованців станції до акції.
– Патріотизм проявляється не тільки у вишиванці, а й в боротьбі за нашу Незалежність. Виховання передусім іде на сучасній історії. Дітям потрібно розповідати й показувати, – каже чоловік.
Сама акція розпочалась з виступу ведучої. Вона розповіла, що саме з 18 по 20 лютого в Україні – дні пам’яті Героїв Небесної Сотні. За тим пролунав Гімн України. Також ведуча зачитала Героїв Небесної Сотні поіменно та закликала вшанувати їхню пам’ять та пам’ять загиблих у на фронті хвилиною мовчання.
На акцію прийшла Зоя Кузьменко, мати вінничанина Максима Шимка, одного з загиблих на Майдані.
– Це болючі дні, які для нашої родини стали фатальними. Ці дні стали болючими для всієї України. Хочеться, щоб Україні була найкращою у світі державою, щоб молодим жилося найкраще і ви ніколи не думали, що треба їхати за кордон на заробітки. Але дивіться, яке сьогодні сонце. Вони дивляться на нас з неба і радіють, що є люди, які про них пам’ятають, – зазначила Зоя Семенівна та зачитала вірш, який її синові присвятила його подруга.
Зоя Кузьменко також закликала пам’ятати загиблих військових на Сході, а також молитися за них. Після цього людей запросили розвісити білих ангелів на Дереві Свободи.
***
Нагадаємо, під час подій на столичному Майдані загинуло троє людей, які були родом з Вінниці та області: Максим Шимко, Валерій Брезденюк та Леонід Полянський. На честь загиблих майданівців було створено скульптуру у вигляді вишні, з якої опадають 107 квіток (за числом вбитих протестувальників під час Революції Гідності) – “Дерево свободи”. Бронзовий меморіал висотою п’ять з половиною метрів встановлена 23 лютого 2018 року на постаменті у вигляді мапи України.
“Небесна Сотня” — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції Гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року.
_
21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали “Небесною сотнею”. Під час прощання із загиблими зі сцени Майдану 21 лютого 2014 року звучала жалобна пісня “Пливе кача…”, що стала неофіційним реквіємом “Небесної Сотні”.
_
У липні 2014 року з офіційного звіту слідчої комісії Верховної Ради стало відомо, що у справі про розстріл людей на Майдані вже за нового керівництва МВС було знищено всі докази. У звіті ТСК зроблено висновок, що докази втрачено безповоротно саме через злочинну недбалість нового керівництва МВС.(Джерело – uk.wikipedia.org).
Фото Олесі Яненко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.