«Палаючи іншим, згораю сам»: у Вінниці відкрили виставку картин Героя Небесної Сотні. ФОТОРЕПОРТАЖ

16:22
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сьогодні, 16 лютого, у Вінниці відкрилась виставка картин Героя Небесної Сотні Валерія Брезденюка. Він загинув на Майдані у Києві 18 лютого 2014 року, а за життя створив чимало витворів мистецтва у техніці ебру.

Близько 20 картин Валерія Брезденюка привезла для виставки його донька Юлія Кравчук. Валерій Брезденюк мешкав у Жмеринці, був підприємцем, а також захоплювався творчістю. Зокрема, він малював у техніці ебру — малюнки, створені на воді.

– Він був звичайною людиною, як ми з вами, — розповідає його донька. — Він був дуже доброю, чуйною та абсолютно неконфліктною людиною, завжди був готовий прийти на допомогу, любив пожартувати. Він мав багато різних захоплень — від спорту до творчості.

Технікою ебру Валерій Брезденюк захопився у 2010 році й творив до своєї смерті. За цей час він намалював чимало картин. Юлія Кравчук розповіла, що коли Валерій Брезденюк лише почав вчитися техніці ебру, в Україні на той час це було нове мистецтво й досить небагато митців володіли цією технікою.

Виставку його робіт презентували у Вінницькому обласному молодіжному центрі «Квадрат». Техніка ебру передбачає, що картини створюються на поверхні води, а потім фарбу переносять на папір. За словами доньки Валерія Брезденюка, це не так просто, як здається на перший погляд, оскільки весь малюнок умовно створюється від однієї краплі.

 

 

– Зазвичай батько малював різноманітні візерунки, орнаменти, могли бути рослинні мотиви, дуже любив малювати квіти. Його найулюбленіша картина — свічка. Гаслом життя батька було «палаючи іншим, згораю сам». Ми можемо побачити тут силует людини, яка тримає вогонь, щоб світити, дарувати вогонь й гріти, але водночас свічка сама й згорає. Це дзеркало душі, картина відображає його світогляд.

Юлія Кравчук зазначила, що й сама трохи пробувала малювати, але виходить у неї не так, як у батька. Якщо ж раніше це мистецтво було не надто відомим в Україні, не було інструкцій та майстрів, а фарбу доводилось замовляти з-за кордону та вчитися самостійно.

На сьогодні малювання у техніці ебру значно поширеніше. Заслуга в цьому й Валерія Брезденюка, який брав участь у різноманітних творчих конкурсах у Жмеринці, Вінниці та національному шоу «Україна має талант».

 

– Мріяв повчитися у справжніх майстрів з Туреччини, створити школу та вчити бажаючих та планував у майбутньому ще спробувати водну анімацію. Це було його мрією, — додала донька Героя.

На одній з картин Валерія Брезденюка зображено профіль людини. За словами Юлії, таким чином її батько намагався вдосконалити свої творчі навички.

– У цій техніці доволі малий спектр того, що можна намалювати. Переважно це візерунки або квіти. Він хотів спробувати, чи взагалі у цій техніці можна намалювати людину. Оскільки з краплі це навряд чи можливо, тому він пробував хоча б силует. Є декілька таких ескізів, але ця картина найвдаліша. 

Триватиме виставка у «Квадраті» до кінця лютого.

 

Наталія Заболотна, перша заступниця голови Вінницької ОДА, розповіла, що ідея заходу зародилася під час розмови із сім’ями Героїв Небесної Сотні.

– Такі заходи показують, що це абсолютно звичайні люди, які мали свої уподобання, сім’ї, які працювали, творили, мали друзів, але найголовніше — мали величезну любов до своєї країни. Я переконана, що сьогоднішнім заходом ми розпочнемо нову стежину в роботі з молоддю, щоб пам’ять про наших героїв переходила з покоління у покоління. Щоб через творчість наших героїв вони (молодь — ред.) відчули ту людяність, ту щирість, ту доброту і непохитну любов до своєї країни й виховували це в собі. Величезне вам дякую, — звернулась Наталія Заболотна до родин загиблих героїв, які були присутні на заході.

До речі, під час виставки голова обласної ради Вячеслав Соколовий висловив ідею започаткувати конкурс серед молоді Вінниччини у малюванні в техніці ебру. Однак чи вдасться реалізувати цей задум покаже час.

 

Співробітник Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко нагадав, що Революція гідності стала продовженням боротьби українського народу від подій Української революції 1917-1921 років, Революції на граніті, Помаранчевої революції та Революції гідності.

– Всі ці революції були лише для того, щоб показати всьому світу, що українці є гідною нацією, з власною історією, самобутністю, ідентичністю. Сьогодні за все це йде боротьба. Війна на фронті зараз за те, якою буде українська держава: чи вона буде дійсно достойною країною з гідним населенням, з власною національною пам’яттю, історією, чи наш перетворять у якихось невідомих суб’єктів, як це хотіли робити попередні окупаційні влади, які сюди приходили у той чи інший час.

 

 

 

– Сьогодні, напередодні сьомої річниці трагічних подій, які відбулися сім років тому на Майдані Незалежності під час Революції гідності, хочемо згадати всіх загиблих героїв, які ціною власного життя, своєю кров’ю змінювали історію нашої держави, — зазначила Юлія Кравчук. — Вони загинули, але вони житимуть, поки житиме про них пам’ять, поки ми про них згадуємо, доки будемо вшановувати їхній подвиг та самопожертву. Дуже важливо сьогодні зберегти цю пам’ять, особливо для майбутніх поколінь.

Герої Небесної Сотні з Вінниччини

Нагадаємо, що цього тижня у Вінниці влаштують декілька заходів, присвячених Героям Небесної Сотні. Зокрема, 18 лютого відбудеться студентська акція вшанування подвигу учасників Революції гідності, а 19 лютого Вінниця приєднається до всеукраїнського заходу «Ангели пам’яті».

Фото Марини Сербінович

Читайте також: У Вінниці запрошують на акцію “Ангели пам’яті”, присвячену Небесній Сотні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.