Вінниця потрапила до ТОП-3 рейтингу найкомфортніших міст для ІТ-фахівців. Рейтинг зробила та оприлюднила на своєму сайті проект DOU.
Зокрема наше місто має першу позицію в двох категоріях: щодо комфорту пересування містом та комфорту проживання та якості міського середовища. Також Вінниця – в трійці найбільш безпечних міст (з огляду на рівень злочинності) та міст, що складають найкраще загальне враження.
Зазначено, що проект, з метою оцінити українські міста з погляду їхньої зручності для проживання ІТ-спеціалістів, розпочався ще восени минулого року. Було зібрано та об’єднано статистичні дані з різних джерел та опитано самих ІТ-шників.
Загалом змогли оцінити майже всі обласні центри (за винятком Луцька, Житомира, Ужгорода, Полтави, Херсона та Кропивницького, де не вдалося зібрати необхідну для аналізу кількість анкет (результати цих міст увійшли до рейтингу, але “оцінки їх ІТ-спеціалістами можуть не показувати реальної ситуації”)).
За результатами дослідження, спільнота вважає найкомфортнішими невеликі міста на Західній Україні. На першому місці в рейтингу – Івано-Франківськ, на другому – Львів, на третьому – Вінниця.
Загалом на перші позиції в рейтингу вийшли міста середнього розміру.
– Це дещо неочікуваний для нас результат, адже наразі близько 85% ІТ-спеціалістів живуть у п’яти найбільших містах України. Проте ці обласні центри, як показують дані, не є найзручнішими. Великі міста мають такі переваги, як хороший розвиток ІТ-сфери, високі зарплати ІТ-спеціалістів, велику кількість вакансій та ІТ-компаній, багато профільних заходів. Також у них кращі можливості для освіти та краща медицина. Проте в інших сферах помітно кращі показники мають міста середнього розміру. Насамперед це стосується цін, зокрема на нерухомість, зручності пересування містом, екологічної ситуації та рівня злочинності, – зазначено у повідомленні.
ОЦІНКА МІСТ ЗА КАТЕГОРІЯМИ
Зірочкою (*) позначено суб’єктивні показники, що базуються на результатах опитування ІТ-спеціалістів.
Загальне враження про місто*
Зазначено, що цей розділ є суто суб’єктивним і базується на відповідях 4 тисяч ІТ-спеціалістів. Респондентів запитували: «Уявіть, що ваш знайомий ІТ-спеціаліст планує переїжджати у ваше місто і питає поради, чи варто так робити. Чи порекомендували б йому своє місто? Оцініть за шкалою від 1 до 10».
Найвищий рівень лояльності серед спеціалістів, що мешкають в Івано-Франківську, Львові, Вінниці, Харкові та Чернігові (понад 8 балів). Найнижча оцінка — у Херсона, Запоріжжя, Чернівців, Миколаєва (менше як 5 балів).
Сумарний ранг по категорії – 2-3. Показник готовності рекомендувати Вінницю “айтішниками” становить 8,6 з 10 (1 – точно не радив би, 10 – точно порадив би).
Доходи та можливості для кар’єри в ІТ
У цій категорії як за статистичними даними, так і за опитуванням ІТ-спеціліастів у ТОП-і три міста: Київ, Харків, Львів. Найгірша ситуація з можливостями в ІТ у Кропивницькому, Херсоні та Сумах.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 6 з 22. Медіанні зарплати ІТ спеціалістів, у.о. на місяць – 1340 (макс. – 2300). Кількість вакансій розміщених на DOU за останні 2 роки – 2279. Кількість ІТ-компаній, які розміщували на DOU вакансії за останні 2 роки – 62.
Опитування ІТ-шників*: кількість і різноманіття вакансій для ІТ-спеціаліста*: 3,15 рівень зарплати* – 3,47 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Розвиток ІТ-спільноти
“Як і в попередній категорії, ми бачимо, що ІТ в Україні зосереджено у трьох містах — Києві, Львові та Харкові. Цікаво, що в Харкові за статистичними даними більше, ніж у Львові, вакансій, компаній, що розміщують вакансії, та ІТ-спеціалістів. Але за суб’єктивними оцінками щодо ІТ-перспектив у Львова вищі бали” – зазначили в DOU.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 6 з 22. Частка ІТ-фахівців у місті – 2,4 (макс. – 45,9). Кількість заходів для ІТ-шників за останній рік – 113 (макс. – 1675).
Опитування ІТ-шників*: кількість і різноманіття ІТ-спеціалістів* – 3,33, заходи для ІТ-спеціалістів* – 2,95, можливості для розвитку ІТ-бізнесу* – 3,47 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Вартість проживання
Цей розділ спільнота створила у співпраці з порталом ЛУН, що надав дані щодо вартості купівлі та оренди нерухомості.
У цій категорії Київ програє іншим українським містам. За Києвом за вартістю життя йдуть Одеса, Дніпро і Львів. Найнижча вартість життя у Хмельницькому, Івано-Франківську і Сумах. Для порівняння: вартість однокімнатної квартири у Києві та Івано-Франківську відрізняється майже утричі — 47 тис. проти 17 тисяч доларів (у Вінниці – 27 690).
Показник Вінниці в цій категорії – 15 з 22. Опитування ІТ-шників*: вартість оренди/придбання житла – 3,63, комунальних послуг – 3,83, інших товарів та послуг – 3,98 (1 – дуже висока, 5 – цілком прийнятна).
Транспортне сполучення з іншими містами та країнами
Зазначено, що “аеропорти є майже в усіх українських містах, але, звісно, не всі з них в належному і робочому стані. Тому, крім наявності аеропортів, ми дивилися на кількість авіарейсів станом на вересень 2020-го”.
Спільнота пов’язує те, що кількість авіарейсів для більшості летовищ вийшла меншою, ніж у 2019 році, з карантином та зменшенням мобільності під час пандемії. Найкращими в цій категорії стали Київ, Харків, Львів, Одеса.
Щодо думки ІТ-спеціалістів, то найбільше задоволені транспортним сполученням мешканці Києва та Львова.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії: 7-8 з 22. Кількість авіарейсів в робочі дні – 0 (макс. – 72), у вихідні – 0 (макс. – 63). Кількість пасажирських поїздів по станції – 35 (макс. – 151).
Опитування ІТ-шників*: “Чи хороше сполучення з іншими містами та країнами”* – 4,12 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Зручність переміщення містом*
У спільноті програмістів зазначають, що поки що в Україні “важко знайти ґрунтовні дані щодо стану доріг, велоінфраструктури, заторів і громадського транспорту”. Відтак у цій категорії – лише суб’єктивні оцінки ІТ-спеціалістів.
Зазначено, що з велоінфрастуктурою все погано по всій Україні, окрім Вінниці. Загалом Вінниця у цій категорії посіла перше місце з високими оцінками зі всіх пунктів. Погані дороги й затори — проблема не тільки Києва, а й Чернівців (тут навіть нижчі оцінки, ніж у столиці), Одеси, Херсона та Львова. Якість громадського транспорту — теж велика проблема всієї країни.
Зокрема Вінниця має такі показники (опитування ІТ-шників*): якість доріг і відсутність заторів – 3,74, якість громадського транспорту – 4,27, наявність і якість пішохідної інфраструктури – 4,26, велоінфраструктури – 4,13, зручність переміщення містом загалом – 4,25 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Комфорт проживання та якість міського середовища*
Ще одна категорія, побудована суто на даних опитування. Найкомфортнішим містом можна назвати Вінницю — за всіма пунктами немає оцінки нижчої за 3,5.
Київ у цій категорії посів лише 13-те місце. У нього низькі оцінки щодо стану ЖКГ та інженерних мереж, а також стану вулиць і будівель.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 1. Опитування ІТ-шників*: Якість інфраструктури для відпочинку – 3,97, розвиненість сфери торгівлі та послуг – 4,08, стан ЖКГ та інженерних мереж міста – 3,55. Стан вулиць та міських будівель – 4,15, кількість і стан зелених насаджень – 4,16, збереження історичних будівель та місць – 3,6, хороший клімат – 4,16 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Освіта
У цій категорії у топі Харків. У місті доволі багато закладів вищої освіти — приблизно на третину більше, ніж у Львові. І найвища (зі Львовом) оцінка якості освіти — 3,91.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 4. Кількість закладів освіти – 23 (макс. – 97). Опитування ІТ-шників*: якість освіти – 3,66 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Медицина
На першому місці Київ. На другому – Івано-Франківськ (у місті доволі високі показники щодо кількості лікарів та лікарняних ліжок та одна з найвищих оцінок якості медичних послуг).
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 10-11. Кількість лікарів в регіоні (на 100 тис. населення) – 500 (макс. – 856). Кількість середнього медичного персоналу в регіоні (на 100 тис. населення) – 903 (макс. – 1078). Кількість лікарняних ліжок в регіоні (на 100 тис. населення) – 677 (макс. – 947).
Опитування ІТ-шників*: якість медичних послуг – 3,74 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Безпека та рівень злочинності
Зазначено, що за даними офіційної статистики, Західна Україна безпечніша за інші регіони. і це підтверджує опитування ІТ-спеціалістів. Ті, хто мешкає на заході країни, поставили вищі оцінки щодо особистої безпеки та безпеки майна.
Три найбезпечніших українських міста: Івано-Франківськ, Тернопіль, Вінниця. Найнебезпечнішими є Миколаїв і Київ.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 3. Кількість виявлених за рік злочинів в регіоні (на 100 тис. населення) – 807 (макс. – 2035). Кількість виявлених за рік тяжких та особливо тяжких злочинів в регіоні (на 100 тис. населення) – 301 (макс. – 793).
Опитування ІТ-шників: Особиста безпека та безпека майна* – 4,13 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Екологічна ситуація та наявність поблизу великих рекреаційних зон
Найгірша ситуація з екологією у Дніпрі, Кропивницькому та Харкові. Якщо дивитися лише на опитування ІТ-спеціалістів, то найнижче екологічну ситуацію оцінили мешканці Дніпра, Запоріжжя та Києва.
Вінниця. Сумарний ранг по категорії – 19.
Площа земель заповідників та національних природних парків області (тис. га) – 20 (макс. – 291), заповідників та національних природних парків області (% загальної площі регіону) – 0,8. Викиди забруднюючих речовин в повітря від стаціонарних джерел забруднення в області за рік (тис.т.) – 97 (макс. – 614). Обсяг відходів, накопичених у спеціально відведених місцях чи об’єктах області (млн.т) – 32 (макс. – 10 712).
Опитування ІТ-шників*: близькість до великих рекреаційних зон – 3,04, екологічна ситуація – 3, 97 (1 – дуже погано, 5 – дуже добре).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.