У новинах досить часто можна знайти сумні історії, як собак вивозять за місто (для прикладу, нещодавно VежА писала історію однієї вівчарки), котів виганяють з дому, черепах викидають у міське озеро… Разом з тим, у соціальних мережах регулярно з’являються оголошення з проханням продати чи подарувати ту або іншу тварину.
Науковці стверджують, що домашні улюбленці не лише здатні знизити рівень стресу господаря та запобігти відчуттю самотності, але й зробити хазяїв здоровішими. Для прикладу, якщо у вашому житті з’являється собака — з’являються й регулярні прогулянки. Водночас варто усвідомлювати, що будь-яка тварина — не іграшка. Деяких домашніх улюбленців необхідно виховувати, іноді лікувати від серйозних хвороб, а ще купувати необхідну їжу та іграшки. Перш ніж взяти додому тварину, варто об’єктивно оцінити, чи здатні ви приділяти їй достатньо часу та догляду й стати турботливим господарем.
Якщо ви мрієте про чотирилапого друга (або когось без лап взагалі), але не знаєте, хто підійде вам фінансово, за рівнем галасливості та особливостями догляду — ми підготували невеликий порадник від власників різних тварин, які діляться своїм досвідом.
У цьому матеріалі ми розкажемо про утримання кота, собаки, черепахи, равликів та риб.
Якщо ж ви хочете також розповісти про свого улюбленця, або прочитати у наступних матеріалах про певну тварину — напишіть нам у коментарях.
◊
ЧЕРЕПАХА
Порода/вид:
Середньоазійська черепаха.
Вік:
Маша приблизно 40-45 років у нас живе, — розповідає Інна Безсмертна.
Особливості догляду:
Їй потрібно давати пити та годувати, іноді купати (просто ставлячи в миску). Плюсом буде класти в пісочок. Оскільки у нас вона велика, то акваріум не потрібен. Вона дуже любить місця біля батарей, а також, якщо не вистачає вітамінок, може погризти стіни. Є нюанс, що привчити їх до туалету не знаю чи можливо, потрібно прибирати за черепашкою. Добре мати для неї місце з пісочком в теплі. Навіть якась коробка підійшла б.
Щомісячна вартість годування:
Годувати її треба декілька разів на день, поставити водичку. Маша їсть все: фрукти, овочі, варені яйця, зелень, деякі рослини… Специфічним кормом її не годуємо. Взагалі в природі вона мала б їсти комах та черв’яків, але в нас не їсть. Її улюблені продукти: банан, хліб білий, зелений салат, кульбабки квіточки та листя, диня, овочі. Взимку вона у сплячці, тому не їсть. Однак, якщо у будинку дуже тепло, то може виповзти та попросити їсти.
Щомісячний догляд майже нічого не коштує. Особливо влітку, коли на вулиці купа кульбабок, на їжу та воду витрати мінімальні.
Необхідність звернення до ветеринара:
До ветеринара ми її не водили. Можливо, лише раз за весь час, тому що колись вона впала та надбила панцир.
Що важливо знати:
Мінусом є те що потрібно за нею прибирати. Але вона прикольна, за нею цікаво спостерігати. Коли вона дорослішає, то починає співати трохи, що дуже дивує. Ще вона може знести яйця, але у нас почала нести досить нещодавно. Ми всі здивувались. Вона впадає у сплячку, якщо на вулиці холодно. Взагалі вона дуже жвава та активна, а коли злиться чи голодна може ганятись за господарем і виглядає, як маленький динозавр. Лише потрібно бути обережним, тому що якщо черепаха дуже голодна, то може вкусити за ногу, але не сильно. Ще черепаха любить грітись на сонці й лазити десь. Її важко знаходити серед зелені чи взагалі у дворі. Діти від черепах у захваті, граються з ними, для них це дивина.
Ну, і черепаха живе дуууже довго, тому це має бути зважене рішення.
Нагадаємо, що декілька років тому двоє вінничан рятували покинутих черепах з озера поблизу Центрального парку. Як тоді розповів у коментарі Vежі директор Центрального парку Юрій Приймак, черепах в парковому озері справді дуже багато, їх зазвичай випускають туди відвідувачі:
– Кругом озера таблички. Бачте? Там написано, що прохання: не кидайте сюди черепах. Купив у зоомагазині – тримай її, годуй, доглядай за нею… А не погрався місяць-два і потім приніс в озеро викинув, – розповів Юрій Приймак.
Водночас зоологи зазначають, що в таких штучних озерах черепахи не виживуть.
◊
КІШКА
Порода:
У мене висловуха британська кішечка, такої «вінницької» породи, — розповідає Мирослава Лук. — Вона чистокровна, але ми її купували без документів. Документи плануємо робити самі лише тому, якщо будемо подорожувати, то будемо брати її з собою.
Вік:
Тіффані 7 місяців. У родині Лук вона мешкає протягом останніх чотирьох місяців.
Особливості догляду:
Ми нічого не знали. Що у мене, що у мого чоловіка це перша така киця і вона стала у нас дитинкою нашою. Ми їй двічі на місяць стрижемо кігтики, тому що вона дуже дряпається. Ми її купаємо щомісяця зі спеціальним котячим шампунем. Розчісуємо її щодня.
Іграшки та ліжечка – це особлива історія. Ми до цього готувались, як до народження дитини. Купили будинок, дряпку таку і багато іграшок. Справді, дуже багато. Перша наша покупка була на 3000 гривень. Це іграшки, посуд і різні такі речі. Обов’язково потрібно одразу купувати переноску для кота. Якщо доведеться кудись їхати чи до того ж ветеринара занести, то в переносці значно зручніше.
Люди, які розводять котів, нам казали, що британцям потрібно дуже багато води. І не в одній мисочці, а по всій хаті поставити мисочки з водою. Ми це зробили й дійсно вона дуже багато п’є. Коли у неї одна мисочка з водою, то вона її дуже економить та не використовує, а коли їх багато — випиває зі всіх. Їм потрібно дуже контролювати водний баланс.
Тіффані нас будить. Я коли йду готувати сніданок чоловіку, то одразу готую і їй. У нас всюди є мисочки з сухим кормом і також даю їй вологий корм. Слухаємо, як дихає, даємо ліки, тому що вона у нас трохи хвора. Якщо ж киця здорова, то я навіть не знаю, що там складного може бути. Єдине що потрібно багато гратися з нею і багато обіймати.
Щомісячна вартість годування:
Ми вирішили обирати дорогі корми, вони у нас від 20 гривень. Ми їй купуємо переважно корми Royal Canin — це спеціальні корми для цієї породи кішечок, які вже насичені вітамінами та мінералами, — додає Мирослава. — Ще ми їй спеціальні консерви купуємо. А коли нас немає, то вона не гребує і хурмою, і чорносливом, і навіть цукерку може вкрасти зі столу. А особливо любить різні тортики, солодощі брати, коли нас немає.
На день їй треба дві пачки корму, в середньому вони 25 гривень, хоча є дорожчі й дешевші. Тому 50 гривень на день, а 50 помножити на 30 – в місяць (600 гривень).
Необхідність звернення до ветеринара:
Взагалі таких котів потрібно носити до ветеринара двічі на рік. Раз на рік роблять щеплення та двічі на рік оброблюють від глистів та бліх, кліщів. На жаль, ми дізнались що у неї досить рідкісна хвороба, тому нам доводиться частенько ходити до ветеринара. До речі, ті, хто збираються заводити собі британського котика, то треба знати, що у цієї породи бувають проблеми з серцем і бажано одразу зробити УЗД серця. Ми зробили й дізналися, що у неї хвороба — ніби дірочка в серці й тому такі коти, як вона, довго не живуть. Ми її ще лікуємо. Коли даємо їй пігулки, то їй набагато краще, але не можна їй робити жодних операцій.
В середньому один візит до ветеринара коштує 500 гривень. Ми ще робили УЗД серця і решту обстежень, то вийшло більше тисячі гривень. Ще купили різні ліки.
Що важливо розуміти:
Будь-які коти дряпаються, — продовжує Мирослава. — Я іноді бачу пости, що віддають котів, бо вони підросли та почали дряпати, то це дурня. Ви маєте розуміти, що всі коти будуть дерти меблі. Така в них природа. Наша Тіффані з перших днів подерла нам всі штори, стільці на кухні та ліжко.
Люди, які збираються брати домашню тваринку – будьте відповідальними. Це не іграшка, це повноцінна дитина, яка буде жити з вами все життя і вона вас любить. Сприймає за тата і маму.
Що найважче в утриманні улюбленця:
«Підводних каменів» я не бачу. Лише жалкую, що не взяла її раніше. Тому що це такий клубочок любові та позитивних емоцій.
◊
РАВЛИКИ
Порода:
Ахатина гігантська або гігантський африканський равлик
Вік:
Їм 4 місяці, у мене живуть 3,5, — розповідає Анастасія Волкова, у якої живуть одразу чотири равлики.
Особливості догляду:
Я міряла про кота, проте мені вирішили подарувати равликів. Спершу це не викликало жодного ентузіазму, проте з часом зрозуміла, що це ідеальна тварина – її не потрібно вигулювати, вони не хворіють (хочеться у це вірити), вони не вибагливі в їжі й за ними цікаво спостерігати, як би це смішно не звучало.
Равлики живуть в контейнері, який наповнюється кокосовим субстратом. Аби їм було комфортно, контейнер потрібно тримати у теплому місці й слідкувати, аби субстрат був вологим. Через підвищену вологість їжу потрібно змінювати двічі на день, аби вона не псувалась. Також в щоденному раціоні повинен бути кальцій (його можна замінити подрібненою шкарлупою від яєць).
Вони обожнюють купатися, головне щоб на руках не було крему. Вони дуже чутливі до хімічних компонентів. Якщо їм щось не подобається, або вони лякаються можна почути писк. В них багато зубів, тож коли вони їдять огірки чутно характерний звук. Найбільше люблять огірки. Хоча в інтернеті є інформація, що ще їдять банани, але мої равлики їх не полюбляють. Можуть навіть не підповзати до них.
Вартість щомісячного утримання равликів не рахувала, але думаю, що не більше 100 гривень в місяць. Найдорожче – це контейнер. Контейнер має бути з кришкою, яка щільно зачинається (перший час вони жили в контейнері, який не можна було щільно зачинити й один навіть втік. Щоправда, недалеко).
Що важливо розуміти:
Мінуси важко назвати, хіба що погладити їх не можна. Також важливо, аби в домі було завжди тепло.
Плюси: не вибагливі в їжі, їх не потрібно вигулювати, вичісувати, вони не линяють.
Я ніколи б не подумала, що равлики можуть стати ідеальним домашнім улюбленцем. Іноді виникають складнощі з харчуванням — взимку немає великого вибору зелені та огірки сумнівної якості.
◊
СОБАКА
Порода:
Англійський кокер-спанієль
Вік:
Джуні вже 8 років, я взяла її ще зовсім крихітко, коли їй був лише місяць, — розповідає Анжеліка Ковальчук.
Особливості догляду:
Спанієлі дуже активні собаки, тому після кожної прогулянки звісно ж миття лап, а то й купання повністю, якщо на вулиці дощ чи болото. Оскільки спанієлі мають досить великі ступні, догляд за лапами трохи важчий, лапи слід витирати досуха, щоб не було попрілостей.
Шерсть у спанієлів гарна, кучерява, але потребує догляду та вичісування. Найкращий варіант — стрижка. Особливого догляду потребують довгі вуха, що звисають. Профілактика краще за лікування, тому вушка спанієля повинні провітрюватися, а шерсть навколо вушного проходу вистригатись. Головне, щоб вушка були сухі та чисті.
Щоденний догляд це активний вигул з іграми з м’ячиком, пуллером або палкою, миття лап, провітрювання вух, приготування їжі, багато уваги та любові. Звісно, не завжди вдається приділяти багато уваги собаці, але кожен собака знайде вихід приластитись і бути біля вас. Коли я займаюсь йогою, моя собака займається біля мене, коли я дивлюсь фільм, вона теж вмощується ближче, коли я сумна — вона приходить мене втішати. Джуна нагадує, що мені треба пити воду, тарабанячи своєю мискою для води. Це підтримка і догляд взаємний.
У кожного собаки має бути своє місце, де він може спокійно відпочивати і знати, що його не будуть там турбувати. Це може бути лежанка, або спеціальний килимок. Для собак зараз існує багато різноманітних іграшок і тренажерів, але потрібно знайти ті, які сподобаються вашому домашньому улюбленцю. У нас ще є пухова жилетка на зиму, капчики та шкарпеточки. І звісно ж хороший повідець і зручний нашийник, або шлея. Необхідними є також засоби для догляду, це щітка для вичісування, шампунь, крем для захисту подушечок.
Певно немає однозначної суми, яка витрачається на домашнього улюбленця щомісяця. Все залежить від того, як часто ви хочете зробити щось приємне, а це різні смаколики, іграшки. Я думаю, що не менше 500 гривень в місяць.
Щомісячна вартість годування:
Ми не є прихильниками споживання лише корму, але якщо говорити про корм, то найбільше моїй собаці подобається ACANA рибний. Вартість складає до тисячі гривень за два кілограми. Але його нам вистачає на довгий проміжок часу, тому що корм для нас це додаткове харчування, коли немає нічого іншого.Чесно кажучи, більше одного разу на день моя собака не буде їсти корм, просто відмовиться і чекатиме чогось іншого. Добре йде сир, варені овочі, супи та каші з м’ясом, звісно.
Необхідність звернення до ветеринара:
Перша з причин відвідування ветеринара це щеплення. Щороку собаку потрібно щеплювати від сказу. Але до ветеринара ми звертаємося частіше разу на рік. Двічі в рік ми звертаємось до ветеринара через колоски, що почали рости у Вінниці всюди замість трави. Собака може необережно стати на такий колосок, який застрягає в шкірі, або може піти навіть глибше. Тоді без втручання лікаря його не витягнути. Один такий візит буде коштувати від 250 гривень. Задля профілактики восени ми носимо взуття.
Часто влітку виникає проблема з кліщами, але за стільки років ми вже навчились самостійно обробляти укуси. Така процедура є не дуже приємною, але, на жаль, таблетки та краплі не можуть захистити тварину на сто відсотків.
Минулого року нам прийшлося зіштовхнутись з досить неприємною новиною — у собаки виявили пухлину молочної залози. Після місяця спостереження, УЗД, кардіограми, ми наважились на хірургічне втручання. На щастя, операція пройшла успішно, але дуже травматично. Саме обстеження обійдеться десь в півтори тисячі гривень, операція приблизно до трьох тисяч і, звісно, потребуватиме ще багато ліків, як і підтримуючих препаратів.
Що важливо розуміти:
Для мене певно важче було би без собаки. Серед «плюсів» те, що є з ким гуляти та розмовляти вдома, вас завжди чекають. У мене дуже активна собака і це дає мені заряд енергії. Коли це маленьке цуценятко росте разом із вами, ви починаєте розуміти абсолютно все лише з одного погляду, і сум і радість, а часом і роздратування.
«Мінуси» це те, що не завжди є можливість взяти з собою свого песика в подорож і потрібно шукати людину, яка б доглянула з ним в період вашої відсутності.
Що найважче в утриманні улюбленця:
Найважче це коли ваша тварина хворіє, коли їй боляче, а ви не відразу це зрозуміли, чи коли потрібно робити якісь болючі, неприємні процедури, а ви не можете їй пояснити, чому ви так робите, хоча бажаєте їй тільки найкращого.
◊
РИБКИ
Порода/вид:
Гуппі, акваріумні соми та молінезія.
Вік:
Вони у нас вже рік, — розповідає Ірина Кізікова. — Я планувала взяти двох рибок, але мені виловили сім.
Особливості догляду:
Що їм треба: акваріум, у нас також камінчики декоративні, маленький фільтр і мені виловили також декілька водоростей. Воду ми набираємо з автоматів. Вдома вона ще має відстоятися. Не можна їм в акваріум класти морські мушлі, тому що вони все одно продовжують виділяти сіль.
Вартість їхнього прожиття – 20 гривень на місяць. Найдорожче коштуватиме акваріум та фільтр. Фільтри бувають різних розмірів, залежно від акваріума. Консультанти у магазинах все знають і допоможуть підібрати правильний фільтр. Вони можуть підказати які рибки з якими добре житимуть, а які — ні. Ще ми рибками зробили світло. Можливо, щоб завести рибку і все для цього придбати, то коштуватиме гривень 300.
Акваріум потрібно мити залежно від його забрудненості. Влітку це частіше. Ми миємо акваріум раз на два-три тижні. У нас вони так чудово живуть. А взагалі вони живуть роки два-три.
Щомісячна вартість годування:
Їдять вони дуже мало. Їх можна годувати замороженими хробачками, але ми годуємо сухим кормом «Універсал». Здається, ми купили пачку корму чотири місяці тому і вони досі їдять. Ось, наприклад, як солиш собі бутерброд, стільки ж корму даєш рибкам раз на день.
Необхідність звернення до ветеринара:
Ми жодного разу не звертались. Знаю, що така практика існує. Якщо рибка дорога твоєму серцю, то можна звернутись. Ось тільки я не знаю, чи є у Вінниці фахівці, які знають, що з ними робити.
Які плюси та мінуси:
Погано, що їх не можна погладити й не завжди зрозуміло, чому вони вмирають.
Що найважче в утриманні:
Миття акваріуму, мабуть, тому що їх ще треба виловити, помити все, залити нову воду і запустити рибок. Трохи погратися. Все це займає півгодини. Якщо ти не купуєш дуже екзотичних риб, які потребують особливих умов та їжі, а просто хочеться когось вдома мати, то ці рибки чудовий варіант.
Фото надані героїнями матеріалу
Поціновувачі екзотики та нетипових домашніх улюбленців можуть також прочитати матеріали:
Небезпечні улюбленці: як вінничанин живе разом з пітонами, скорпіоном та павуками-птахоїдами. ФОТО
Домашні «хижаки»: як у вінничанки живуть вдома лисиці, змії, гекони та тхори. ФОТО
Дякуємо!
Тепер редактори знають.