Єдиний англомовний театр Вінниці відсвяткував першу річницю та готує «Друге дихання»

17:40
Автор: Інна Сандюк
Become a Patron!

Movers and Shakers” – перший та єдиний англомовний аматорський театр у Вінниці. Ініціатива створення такого театру постала у результаті роботи ГО «Центр Розвитку Пангея Ультіма». У лютому 2016 року відбулися перші зустрічі тоді ще з невеличкою групою учасників.

Нині – навесні 2017 року – аматорський театр складається із понад десятка постійних акторів-аматорів, які у співпраці з іноземними волонтерами мають на майбутнє неабиякі плани.

Щоб стати учасником театру, треба відповідати кільком умовам: бути віком від 18 до 35 років та володіти англійською мовою на щонайменше середньому рівні. Учасники з вищим рівнем, звичайно ж, вітаються. Кількість місць у театрі обмежена, тому необхідно також заповнити анкету, вказуючи свою мотивацію. А ще – не обов’язково мати акторський досвід – учасники запевняють, що талант можна розкрити у кожному.

Аби побачити, як функціонує театр “зсередини”, ми домовилися зустрітися із учасниками та засновниками безпосередньо під час їхньої репетиції. Зібратися всім у призначений час та місці вдається не завжди. Учасники – це вінницька молодь, однак працювати доводиться іноді до пізньої години. Тож на початку зустрічі учасники, хоч і не в повному акторському складі, демонструють найцікавіші уривки із авторської вистави «Second breath». Над нею працювали всім колективом, а прем’єру вже встигли показати восени у Вінниці.

   

  • Назва “Movers and Shakers” означає “люди, які рухають світом, які створюють, змінюють”. Основна мета нашої діяльності – це зміни на краще в житті окремої людини та суспільства загалом, – розповідає засновниця театру Марія Геращенко, яка має досвід вуличного театру, танцювально-рухової терапії та всіляких психологічних фестів. – Саме таку ціль ми переслідуємо у роботі над виставами. Ми прагнемо створити перфоманс, що вмотивує глядачів замислитись над важливими соціальними проблемами, змінити своє життя та життя інших на краще, почати діяти. Або ж додати трішки творчості та позитиву у їх буденність. Наразі у нас готова вистава «Second breath», яку ми вдруге плануємо показати глядачам разом із невеликими сольними виступами акторів та порадувати глядачів музичними подарунками. Це вистава про забуті мрії, які оживають і змінюють життя звичайного перехожого.

У виставі присутні і танці, і музика з нестандартними ідеями. Наприклад, з африканськими мотивами, де ще й в оригінальний спосіб виконавці зуміли здивувати ідейних натхненників театру: заспівали їх прізвища в африканському стилі так, що приймаєш їх за чисту монету – наче справжній текст пісні. Монологи, діалоги, пантоміма та заворожуючий танок німфів – поєднання цих складових наповнює перформанс все новими змістами.

На репетиції учасники постійно додають, що в тій чи іншій сцені бракує ще одного-двох акторів, які роблять її більш загадковою та змістовною. Це неабияк додає цікавості, адже навіть у неповному складі акторам вдається створити виняткову атмосферу.

  • Участь в англомовному театрі – це можливість не лише практикувати та покращувати навички розмовної англійської, але й вчитись виражати себе через рух, пізнавати себе в імпровізації. Це можливість проживати різні стани, експериментувати у взаємодії з простором, іншими людьми, вчитись взаємодіяти та спілкуватись один з одним та вміти знаходити компроміси, – продовжує засновниця театру Марія Геращенко. – Завдяки театру учасники мають змогу покращити свої ораторські навички, звільнитись від внутрішніх блоків та зажимів та навчитись розслаблятись.

Найближчим часом театрали запросять професіоналів, які проводитимуть майстер-класи для акторів для покращення роботи з голосом та ораторського мистецтва.

  • Наприклад, з нашими акторами попрацює Антоніна Єгорова, яка вже в березні представить вінничанам новий танцювальний перформанс «Метаморфози». Вона, до речі, вже нам допомагала ставити танок у нашій виставі. Під час занять особисто я використовую техніки танцювально-рухової терапії, фізичного театру, айс-брейкерів, що допомагають акторам відчути себе впевненіше та вільніше. Також ми працюємо над вимовою та розвитком пам’яті.

Щоб продемонструвати, як це відбувається, на зустрічі виконуємо кілька вправ із категорії “energizer”, які дійсно допомагають зняти стрес після робочого дня та налаштуватися на роботу, чи не єдину, в якій практично є обов’язком – to have fun – насолоджуватися робочо-творчим процесом, бути собою і  ділитися позитивною енергією. Улюбленицею серед вправ стала пісня “Banana song”, наспівуючи яку навіть впродовж кількох днів маєш гарний настрій і невичерпну енергію.

А ще театр “Movers and Shakers” мріє працювати з дітьми і ставити з ними перформанси. Навіть намагалися залучити фінансування для цієї ідеї, але поки що все ще шукають спонсорів як для вистав із дорослими, так і з дитячими аматорськими акторами. Щоб вистави виглядали цікаво, звісно, необхідні костюми та відповідний реквізит. Ідея ж з участю дітей та шкільної молоді цікава тим, що театр планує підібрати репертуар, відштовхуючись від того, що читають діти, що їх зацікавить зануритися в улюблені твори повністю.

До роботи над проектом аматорського театру також залучені волонтери EVS (European Voluntary Service) із Італії, Австрії та Франції. Їхня активна участь робить театр унікальним, адже обмін ідей у міжкультурному середовищі перетворюється в унікальну суміш маленьких деталей, що в свою чергу роблять загальну картину неповторною. Італієць Габріеле має хист до акторської майстерності і колеги охоче вчаться у нього, а гарне почуття гумору додає творчому процесу необхідні емоції – інакше жодного ефекту не вийде.

Як запевняє Марія Геращенко, те, що робить ідею даного театру неповторною – це щирість, з якою учасники беруться за виконання своїх ролей і донесення меседжу до вінничан. Завдання ускладнюється тим, що спілкування як на репетиціях, так і самі виступи, відбуваються виключно англійською. Для українських акторів-аматорів немає жодної можливості використовувати слова з рідної мови, вимовлені з англійським акцентом, у випадку, якщо не знаєш, як правильно сказати слово чи словосполучення англійською. На допомогу приходять коллеги, і в такий спосіб акторська гра є не тільки хобі чи забавкою, а ще й сприяє розвитку мовленнєвих навичок.

Зрештою, нашу розмову перериває поява на репетицію іноземних акторів-аматорів, на яких всі чекали з нетерпінням. Італійці Габріеле та Едоардо, попри ефект несподіванки, не розгубилися та блискуче продемонстрували свої монологи та діалоги. “Це при тому, що останній раз ми повторювали тексти місяць тому”, – зазначає Едоардо. Що ж, залишається тільки прийти на виступ колективу в квітні, аби побачити кінцевий продукт “у всій красі”.

Стежте за анонсами на Vежі, незабаром з’явиться інформація про виступ першого аматорського англомовного театру Вінниці за участі іноземних волонтерів із їхньою авторською постановкою «Second breath» – виставою, де переплітаються життя та мрії:   як не марнувати життя і позбавитися щоденної рутини, та як втілювати мрії і врешті наважитися прожити dream life – життя мрії.

Фото Ольги Мірошніченко