Державний архів Вінницької області представив онлайн-виставку архівних документів до Дня Соборності. Серед представлених документів – особові справи вихідців з Галичини, які служили в лавах Галицької Армії та зостались влаштовувати своє життя на Поділлі.
Про це повідомляє “День” та зазначається в матеріалах виставки “Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна”.
– Виставка до Дня Соборності традиційна для архіву, щороку ми виставляємо документи, які пов’язані із цією пам’ятною датою і відображають об’єднання України. Але цього року, порадившись з колегами, ми вирішили презентувати фонд «Відділ управління Подільського губернського революційного комітету», який містить в 11 описі справи галичан.
А це дуже цікава сторінка нашої історії. Минулого року, всі ми пам’ятаємо, проводилися розкопки у Вінниці й відкрили цвинтар стрільців Галицької Армії. Тобто це сторінка локальної історії, яка тільки починає досліджуватися, а відтак досить актуальна – розповів журналістам директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун, передає “День”.
Розділ із справами вихідців з Галичини архів презентує вперше – у цих документах є й фото галичан, які належали до різних військ.
Як розповів журналістам Юрій Легун, фонд представляє особові справи тих галичан, які вижили і залишися влаштовувати своє життя на Поділлі. Вони були українськими патріотами, більшість з яких були освіченими.
У середині 1920-х років такі галичани були яскравими прибічниками українізації, за що пізніше й були репресовані. У презентованому фонді – переважно звернення цієї групи людей до органів влади з проханням якимось чином себе легалізувати, адже де-юре вони були австрійськими громадянами.
– У фонді більше сотні справ, кожна з них цікава і цінна, бо містить фотографії тих людей і детальні характеристики на них. От, наприклад, справа під № 128 Павла Семчука з Бохоників, раніше він проживав у Галичині, чорноробочий.
Ми готували її для виставки «Українське коло» в США. Взагалі весь цей блок – це і є по суті свідчення нашої соборності. А тема заслуговує на загальноукраїнський проєкт, який, маю надію, з огляду на виявлення цвинтаря на території 45-го заводу, таки буде – розповів журналістам Юрій Легун, передає “День”.
Крім справ галичан, у виставці представлені ще три розділи – “Україна – Поділля напередодні прийняття Акта про Злуку: крок до об’єднання (1917-1918)», «Наш край напередодні Акта про Злуку» та «Об’єднана країна».
Серед експонатів – звернення Генерального Секретаріату УЦР до населення Волині й Поділля у липні 1917 року, Закон Центральної Ради про грошову одиницю від 1 березня 1918 року, особисті підписи в офіційних документах В.К. Винниченка та С.В. Петлюри, Повідомлення про возз’єднання України від 22 січня 1919 року, особова справа товариша Міністра народної освіти
УНР Ю. О. Щириці та інші документи.
Ознайомитися з матеріалами виставки можна ТУТ.
Фото – з матеріалів виставки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.