Серед тисячі килимів: кілька порад, як орендувати житло у Вінниці

17:53
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

Величезні шафи-купе чи метрові радянські стінки, килими на стінах чи ковролін на підлозі – постійні супутники пошуку орендованої квартири у Вінниці, незалежно від ціни, району та розміру.

Чи легко знайти пристойну квартиру у Вінниці за гроші, які не становлять половину вашої зарплати? Якщо ви білошкірий українець з сім’єю без тварин та стабільною роботою – це дуже ймовірно. Але навіть в такому випадку знайти квартиру без килимів та шпалерами з метровими квітами – той ще квест. Власники квартир здають квартиру за принципом “чим більше всього, тим краще”, відтак порожні квартири є рідкістю та не завжди дешевші за ті, що з “повним начинням”.

Вартість орендованого житла у Вінниці станом на зараз приблизно така: 4 500 – 5 000 гривень за однокімнатну квартиру, 5 500 – 7 000 за дві кімнати, та 6 500 – 7 500 тисяч – за трикімнатну квартиру. Це ціни без урахування комунальних платежів, які варіюються від розміру квартири та типу опалення. Все, що дешевше – переважно відвертий «совок», десятирічний «євроремонт» або глибинка Старого міста. Також варто враховувати що квартири з АГВ (індивідуальне опалення) коштують дещо більше.

Як розповіла Veжі вінницька рієлторка Світлана, найкраще здають квартири сімейним парам без дітей. Найбільше запитів на оренду з’являється в серпень-вересень, в період початку навчання. Найчастіше квартири здаються в спальних густонаселених районах, таких як Вишенька, Урожай, Слов’янка, Ближнє замостя, Київська.

Світлана радить орендувати житло через агентства, бо його працівники спілкуються з власниками квартир, і це часто перевіренні постійні клієнти. «Якщо орендувати через власника, треба перевірити документи щодо право власності на квартиру. Також треба підписувати двосторонній договір оренди, в якому вказати місячну плату за квартиру та інші умови оренди – наприклад, що власник має доставити в квартирі, або що забрати». Шукати рієлторів Світлана радить через інтернет, або ще краще – через знайомих, які можуть порадити надійних посередників.

Ми спробували пояснити, як працюють рієлтори, скільки коштують їхні послуги та як обрати таку квартиру, яка потрібна саме вам.

З чого почати?

Є кілька шляхів пошуку орендованого житла – на спеціальних платформах в інтернеті, на сайтах з об’явами, через агенції (рієлторів) та самостійно. Ви можете шукати житло через знайомих або написати про це в своїх соцмережах. Любителі олдскулу можуть розклеїти симпатичні паперові об’яви в тому районі, в якому хотіли б жити. Усі ці способи можна умовно поділити на дві групи – оренда через посередника чи без. В першому варіанті ви збережете нерви та час, в другому – гроші.

Забігаючи наперед та підсумовуючи півторарічний досвід пошуку квартири авторки цього тексту радимо – наймайте рієлтора. Ми спробуємо пояснити чому так і розповімо про переваги та недоліки пошуку квартири самостійно та з посередниками.

DOM.RIA

Це найпопулярніший сайт для пошуку квартир у Вінниці. Тут шукати житло можна за кількістю кімнат, по районах та відсортувавши за ціною. Більшість об’яв тут – це об’яви рієлторів. Багато оголошень, з’ясувавши деталі за телефоном, згодом відсіюється – фотографія в оголошенні може не відповідати дійсності, квартиру вже орендувати, або власники квартири шукають сім’ю, а не незаміжніх дівчат, наприклад.

Якщо Ви знайшли об’яву від рієлтора на DOM.RIA чи деінде, обов’язково уточніть чи в оголошенні використані справжні фото. Також не радимо дивитися квартиру без перегляду фото попередньо.

Також можна орендувати кімнату в квартирі чи будинку, в такому випадку в більшості об’яв зазначається кого шукають – чоловіка чи жінку. Для тих, хто шукає бюджетне житло – це хороший варіант, адже й комунальні платежі теж в такому випадку діляться на кількість осіб, що проживають в квартирі.

В описі житла зазвичай пишуть про опалення – централізоване чи АГВ, а також приблизну вартість комунальних платежів. Зауважте, хоч квартира з АГВ і може бути дорожчою, комунальні платежі в ній можуть бути значно менші (якщо регулювати тепло). Натомість дешевші квартири з централізованим опаленням можуть обійтися дорожче через плату за теплопостачання.

Також в описі об’яви можуть написати кому саме хочуть здавати квартиру. Тут не рідко можна зустріти расистські речі на кшталт «просимо іноземців не турбувати». Найкраще здають квартири сім’ям, а от стосовно неодружених дівчат та хлопців думки розділяються – дехто наполягає «тільки хлопців», інші ж хочуть здавати квартиру тільки дівчатам.

Уточнюйте всю інформацію в оголошенні по телефону, адже інколи в назві оголошення написано «Квартира в центрі», нижче – «Книжка», а під час розмови виявляється квартира розташована на зупинці «Палац школярів».

OLX

Тут ймовірніше можна орендувати квартиру без посередників. З недоліків – не зовсім зручний інтерфейс, адже об’яви не можна посортувати по районах. Також тут ймовірніше можна потрапити на шахраїв. Одна зі схем – шахрай публікує оголошення квартири з гарними фото, в хорошому районі та з приємною, дещо неадекватною ціною. Потім, схопивши клієнта на такий «гачок», шахраї кажуть клієнту, що наразі вони не в місті (в армії, в селі), і перед тим, як приїхати та показати квартиру просять «гарантію» – гроші. Потім звісно зникають і не відповідають на дзвінки.

РІЄЛТОРИ

Вони ніби дилери, знають де взяти найкращий «товар», заводять вас до власника та слідкують, аби раптом клієнт та власник не домовилися без їхнього відома. Саме у них є найсвіжіші пропозиції стосовно орендованих квартир. Перед дзвінком рієлтору бажано визначитися з параметрами бажаного житла – район, кількість кімнат, хто буде жити та сума, яку ви готові заплатити.

Найсвіжіші (відтак найкращі) варіанти квартир потрапляють спочатку до рієлторів, які пропонують їх своїм клієнтам. А вже потім ці об’яви виставляють на сайтах оренди квартир.

Рієлтори спробують наполягати подивитися різні варіанти, які по опису не зовсім підходять вам, аби здати вам наявні у них квартири. Чітко зрозумійте для себе, а потім назвіть рієлтору одну чи дві характеристики квартири, без яких ви категорично не зніматимете житло. Так легше зрозуміти, чи варто дивитися квартиру, яка не зовсім підходить вам, але може виявитися прийнятним варіантом.

Наприклад, якщо вам важливо аби в квартирі було тихо – завжди уточнюйте куди виходять вікна кімнат та що розташоване поруч з будинком. Якщо будинок розташований біля великої дороги – очевидно, що шуму не уникнути. Тому, навіть якщо квартира підходить вам у всьому іншому, не варто витрачати час на її перегляд, адже зрештою ви будете нею не задоволеними. Ставте більше запитань та просіть показати фото квартири, адже в цьому і полягає робота рієлторів.

Приклад договору оренди

Надавайте перевагу квартирам з АГВ, адже в такому випадку ви можете самостійно контролювати тепло в квартирі, і якщо треба – зекономити на цьому.

Ідіть дивитися квартиру лише після такого, коли уточнили усі важливі для вас питання по телефону. Якщо ви цього не робитимете, ви витратите гроші та час на перегляд квартир, які вам не підходять. Також уточнюйте, наприклад, чи може власник забрати з квартири радянську “стінку”, якщо вона вам не потрібна. Інколи власники на це можуть погодитися.

В середньому перегляд квартири коштує від 50 до 75 гривень. Якщо ви орендуєте квартиру через рієлторів, найчастіше ви матимете заплатити їм близько 75% від місячної плати за оренду квартири, а власнику – за перший та останній місяць оренди.

Плата за останній місяць – це своєрідна застава, яка становить вартість місячної оренду. Коли орендарі не попереджають чи не оплачують комунальні, ці гроші залишаються у власника квартири. Якщо все добре, гроші повертаюся, або зараховуються як плата за останній місяць.

Відтак, якщо місячна оренда становить 5 000 гривень, будьте готові при укладанні договору заплатити 13 750. З рієлторами варто укласти договір, а також підписати акт виконаних робіт, що є певною гарантією законності оренди. До речі, якщо орендарі хочуть заселитися в квартиру дещо пізніше, вони можуть підписати договір, заплатити повну суму ріелторам та залишити грошову заставу власникам. Повну суму заплатити пізніше під час заїзду. Про це також можна написати в угоді.

Бажано після перегляду квартири не зволікати з рішенням, але й дозволити собі ввагатися та подумати, чи підходить вам це житло. Радимо після перегляду квартири попросити кілька годин на роздуми.

 

ГРУПИ У ФЕЙСБУЦІ ТА ТЕЛЕГРАМІ

Тут можна знайти об’яви від власників квартир та рієлторів. «Нерухомість Вінниця», «Нерухомість Вінниця – БЕЗ ріелторів!», «Вінниця – Без Ріелторів» – у фейсбуці, та телеграм канал “НЕРУХОМІСТЬ ВІННИЦЯ”. Тут є все – від продажу квартир та будинків до здачі кімнат, квартир. Тут також можна натрапити на шахраїв, які діють за схемою, описаною вище.

Не шукайте ідеальну квартиру. Кожна квартира матиме свої недоліки та переваги. Зрозумійте, що є для вас неприпустимим в квартирі, а що таким, що можна покращити.