Відсьогодні, 23 грудня, Вінницький обласний центр служби крові тестуватиме донорську кров на наявність антитіл до SARS-CoV-2, тобто коронавірусу. Це робитимуть для того, щоб в майбутньому з плазми такої крові можна було виготовити ліки для “ковідних” хворих.
Про це Vежі розповіла керівниця Центру Оксана Банах. За її словами, донори обстежуватимуться так само, як і раніше, а додається лише це одне додаткове безкоштовне тестування на наявність антитіл (імуноглобуліни G, які виробляються в тих, хто перехворів та одужав) до коронавірусу.
Як усе відбуватиметься?
Центр робитиме заготівлю такої специфічної плазми з антитілами окремо. Потім її, в разі потреби, направлятимуть до відповідного заводу (фракціонатора) для виготовлення специфічних ліків для лікування пацієнтів з COVID-19.
– Поки йдеться про тестування донорської крові та заготівлю специфічної плазми, все. Плазма перебуватиме на карантинізації до подальшого вирішення (питання) про свою, скажімо так, подальшу долю.
За словами Оксани Іванівни, наразі у Міністерстві охорони здоров’я триває обговорення цього питання, розробляються доповнення до протоколів лікування хворих на “ковід”, в які має бути внесене лікування специфічними гамма-глобулінами (антитілами) до COVID-19.
– Зараз нам (службам крові – авт.) дозволили та надали можливість тестувати донорську кров, щоб потім ми могли накопичити специфічну плазму та направити її до українського чи закордонного заводу, що виготовлятиме для України специфічні ліки для лікування “ковідних” хворих.
На прохання донора йому можуть надати відповідну довідку про наявність чи відсутність антитіл до SARS-CoV-2.
За словами Оксани Банах, вчора, 22 грудня, Центр отримав першу партію необхідних специфічних тест-систем, розробив необхідну методику, налаштував обладнання та від сьогоднішнього ранку вже здійснює таке тестування.
Загалом з держбюджету Центру виділили 1 мільйон 300 тисяч гривень на придбання цих тест-систем. Останні вже закуплені й постачатимуться центру поступово в міру необхідності протягом цього та наступного року. За словами Оксани Банах, тестів має вистачити на 13,5 тисяч донацій крові.
Очільниця центру додає, що також на антитіла зараз тестують кров, яку здавали пацієнти у минулі два дні – понеділок та вівторок (зразки можуть тестуватися протягом двох діб). Цих донорів повідомлять про результат тесту.
За словами Оксани Банах, сьогодні було протестовано 78 зразків крові й в 14 випадках виявлено антитіла до коронавірусу. При цьому, в червні центр відправляв на аналіз тисячу зразків крові – тоді антитіла виявили в 15 випадках.
Адреса Вінницького обласного центру служби крові: вулиця Пирогова, 48. Графік роботи: 8:00-15:00 в будні дні. Телефон: 067 492 00 34. У Центрі також наголошують, що наразі дуже не вистачає донорської крові.
Використання плазми для лікування хворих на COVID-19
Оксана Банах також розповіла, що Постановою Кабінету Міністрів було виділено кошти центрам крові по всій Україні, які долучаються до такого тестування.
– Цією постановою були затверджені грошові квоти на закупівлі специфічних тест-систем. Ми працюємо з якісними аналізаторами виробництва Сполучених Штатів Америки, в нас сертифіковане обладнання, всі методики затверджені та провалідовані – можна спокійно тестуватися та мати про себе важливу інформацію про наявність антитіл.
За повідомленням “Укрінформу”, у жовтні міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив механізм реалізації експериментального проєкту із заготівлі гіперімунної плазми крові, яка містить антитіла до SARS-CoV-2, з подальшим виготовленням імунолгобулінів для лікування COVID-19.
“Проєктом акту пропонується затвердити механізм реалізації експериментального проєкту із заготівлі специфічної гіперімунної плазми крові, що містить антитіла до SARS-C0V-2, для контрактного виробництва з неї імуноглобуліну для використання в лікуванні коронавірусної хвороби COVID-19.
Зокрема, в рамках експериментального проєкту ініціюється заготівля плазми, яка у своєму складі містить антитіла до SARS-C0V-2, з подальшою переробкою і виготовленням гіперімунного імуноглобуліну. Така плазма буде передана вітчизняним виробникам лікарських засобів”, – цитує “Укрінформ” Степанова.
За словами міністра, в разі успішного проходження клінічних випробувань цей препарат буде використовуватися для лікування хворих у важкому стані.
Максим Степанов також нагадав, що дослідження в цій галузі тривають у багатьох країнах світу, а в Україні нещодавно завершилися клінічні випробування звичайного імуноглобуліну в лікуванні COVID-19, який, за словами Степанова, показав гарні результати.
У листопаді “Радіо Свобода” повідомило, що український препарат “Біовен”, створений на основі плазми крові людей, які перехворіли на коронавірус, внесли до протоколу лікування хворих на COVID-19. Співвласник компанії-виробника препарату, зауваживши, що вже завершили клінічні випробування ліків, і вони показали гарні результати у комплексному лікуванні важкої пневмонії.
Зазначено, що клінічні випробування препарату розпочалися у травні, коли фармацевтична компанія “Біофарма” отримала на це дозвіл МОЗу. Президент компанії Костянтин Єфименко заявив, що “Біовен” вчетверо зменшує кількість смертей при важкому перебігу захворюваності, а також скорочує час перебування пацієнта в стаціонарі.
Головне фото – abc7chicago.com
Дякуємо!
Тепер редактори знають.