Вінниця та Хмільник посіли перші місця в рейтингу демократичності міст від ПРОМІС

12:06
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Хмільник та Вінниця – два міста на Вінниччині, що посіли перше та друге місця відповідно в рейтингу демократичності міст України від проекту ПРОМІС. Також на десятому місці в рейтингу – місто Жмеринка. 

Як повідомляється на сайті “Децентралізація”, йдеться про дослідження “Індекс демократичності міст – 2020: Звіт про оцінювання стану впровадження інструментів місцевої демократії в органах місцевого самоврядування міст-партнерів Проекту ПРОМІС”.

Зазначено, що аналітичний документ показує кращі практики впровадження інструментів місцевої демократії в містах України. У звіті відображено результати оцінювання стану впровадження інструментів місцевої демократії, які забезпечують процедури залучення мешканців до планування й ухвалення рішень, прозорість діяльності, підзвітність органів і посадових осіб місцевого самоврядування 16 міст-партнерів Проекту ПРОМІС.

Перша десятка рейтингу найдемократичніших міст згідно з дослідженням виглядає так (максимальна кількість балів – 190):

1. Хмільник – 125 балів. Загальний відсоток – 66%
2. Вінниця – 117 балів. Загальний відсоток – 61%
3. Івано-Франківськ – 97 балів. Загальний відсоток – 51%
4. Кременчук – 91 бал. Загальний відсоток – 48%
5. Миргород – 80,5 бала. Загальний відсоток – 42%
6. Долина – 79,5 бала. Загальний відсоток – 42%
7. Бердянськ – 78,5 бала. Загальний відсоток – 41%
8. Запоріжжя – 77 балів. Загальний відсоток – 40%
9. Горішні Плавні – 74,5 бала. Загальний відсоток – 39%
10. Жмеринка – 70,5 бала. Загальний відсоток – 37%

Що досліджували та які результати?

Протягом листопада-грудня 2019 року досліджувалися 22 інструменти місцевої демократії за 190 індикаторами.

Лідерами у процедурах якості місцевої демократії стали: Хмільник — 66 %, Вінниця — 61 %, Івано-Франківськ —
51 %. Найгірша ситуація з регулюванням місцевої демократії склалася в таких містах як: Ладижин — 3 %, Яремче — 23 %, Енергодар — 28 %.

Зокрема вивчалися інструменти для залучення мешканців до планування та ухвалення рішень органів місцевого самоврядування (ОМС): положення про проведення громадських слухань; публічні консультації, електронні петиції, громадський бюджет; підтримка та розвиток діяльності органів самоорганізації населення; міські програми з розвитку громадської участі; інтерактивність сайту міської ради; залучення мешканців до формування місцевого бюджету / бюджетний регламент.

В цій категорії Хмільник набрав 74 бали, а Вінниця – 67.

Також досліджувались інструменти щодо прозорості ОМС: онлайн-трансляція засідань ОМС; процедури прозорості роботи депутатів міської ради (положення про постійні комісії); відкритість інформації про роботу міської ради та виконкому; доступність інформації про порядок прийому мешканців в ОМС.

В цій категорії Кременчук та Хмільник – єдині міста, у нормативних документах яких на 100 % упроваджено онлайн-трансляцію в Інтернеті засідань міської ради, її виконавчого комітету, депутатських комісій, а також створено та зберігаються на офіційному сайті відеоархіви всіх засідань.

Натомість Вінниця стала одним з міст, де на сайті міськради оприлюднюють всі нормативно-правові акти, що
регламентують роботу ОМС і розвиток громади.

Третя група інструментів – це інструменти щодо підзвітності органів і посадових осіб місцевого самоврядування: відкрите звітування про використання бюджетних коштів; звітування міського голови, депутатів міської ради, її виконавчих органів; положення «Про проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування».

В цій категорії Вінниця отримала 22 бали, Хмільник – 23. Зазначено, що лише ці міста процедурно забезпечили право громадян на громадську експертизу.

Повідомляється, що відкрите та публічне звітування про виконання бюджету міста як інструмент додаткової взаємодії з громадськістю міста керівники міської ради майже не використовують. Цей інструмент впровадили лише 26 % міст. Найкраще з процесом звітування щодо виконання бюджету міста впоралася Хмільницька міська рада (93 %). На другому місці — Вінницька міська рада (79 %). У бюджетному регламенті міська рада врегулювала норми щодо оприлюднення в ЗМІ та на офіційному сайті міської ради звітів про виконання бюджету, інформації про час і місце публічного представлення звіту про виконання бюджету, а також визначення дати, до якої публічне звітування має відбутися.

Також на сайті Вінницької міської ради створено електронний ресурс «Мапа коштів Вінницької громади», де мешканець може побачити сфери, види робіт і території / місця, де проходять роботи, фінансування яких здійснюється з міського бюджету.

Детальніше про дослідження та його результати можна прочитати за ЦИМ посиланням. Також оприлюднено індивідуальні звіти результатів оцінювання в кожному з 16 міст-партнерів. Їх можна завантажити за ЦИМ посиланням.

Видання «ІНДЕКС ДЕМОКРАТИЧНОСТІ МІСТ – 2020: Звіт про оцінювання стану впровадження інструментів місцевої демократії в органах місцевого самоврядування міст-партнерів Проекту ПРОМІС» підготовлено експертами на замовлення проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), який упроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.

Читайте також: Вінниця потрапила в ТОП-5 найбільш “прозорих” міст за оцінкою Transparency International. ГРАФІКА

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.