Сьогодні у вінницькому Будинку офіцерів щокілька хвилин лунали тривалі оплески та вигуки “Браво”. Призначені вони були Андрію Макаревичу та іншим музикантам гурту YO5, які вперше виступили у Вінниці.
Загроза коронавірусу цього дня, здається, не вплинула на бажання вінничан почути російського виконавця під джазовий супровід – всі доступні для глядачів 50% місць у залі, здається, були зайнятими кількома сотнями вінничан.
Розпочався концерт трохи пізніше запланованої 17:00 – організаторам знадобився час, аби розсадити глядачів в залі з дотриманням карантинних вимог.
Тож світло в залі згасло лише близько 17:20, безмовно оголошуючи про близький початок концерту. Після цього вінничани, серед яких здебільшого були люди поважного віку, з кількох спроб оплесками “викликали” на сцену спершу квартет музикантів, без Макаревича.
Зазначимо, що попри російське походження виконавця, Андрій Макаревич відомий своєю категоричною позицією щодо війни Росії проти України. Так, музикант вважає агресію Росії “національною ганьбою”, за що піддається постійним цькуванням в Росії.
Після невеликого музичного вступу на сцену вийшов сам вокаліст, на що публіка відреагувала приголомшливими оплесками. Здається, в цей момент гості будь-якого віку відреагували бурхливо – подекуди додаючи до оплесків ще й вигуки.
Розпочали YO5 з виконання пісні “Эпоха большой нелюбви”, продовживши презентацію композицій з однойменного альбому гурту, сольних платівок Андрія Макаревича та гурту “Машина Времени”, серед яких були “Он был старше ее”, “Вагонные споры”, “Перекресток”.
Гості в залі просили Макаревича також виконати пісню “Поворот”, на що музикант відповів, що не варто втрачати надію, що до міста колись завітає “Машина времени” і виконає композицію.
Переважно виступ колективу YO5 можна було б схарактеризувати як читання “поезії з джазовою душею”. Так, у кожному рядку навіть незнайомих пісень впізнавався стиль виконання Макаревича, що через джаз просто здавався повільнішим, ніж у “Машины времени”. Так і хотілось сказати: “Все змінюється, Макаревич залишається таким самим”.
Разом з тим чи не кожна композиція переривалась тривалою інструментальною партією – демонстрацією “джазової душі” проєкту, акцентом на музику, а не слова.
Між піснями не було тривалих пауз або промов – лиш зрідка Макаревич висловлював коротку вдячність за оплески, які супроводжували чи не кожну пісню, а майже перед самим завершенням концерту ще й представив команду YO5.
Так, до джазового гурту, крім самого Андрія Макаревича належать Євген Борец (рояль), Сергій Хутас (контрабас), Давид Ткебучава (барабани) та Тимур Некрасов (духові інструменти). “Всі разом – “YO5” – зазначив фронтмен гурту.
Загалом Андрій Макаревич виконав близько 15 композицій у Вінниці, більшість з яких завершувалась, крім оплесків, вигуками “Браво!” чи навіть схвальним свистом. А після останніх композицій зал аплодував стоячи.
Зазначимо, що сьогодні у Вінниці гурт дає одразу два концерти (також о 20:00), позаяк через карантинні обмеження зал може вмістити лише глядачів на половині місць.
Наступні концерти Андрія Макаревича з рештою гурту YO5 заплановані на 2 листопада у Луцьку та на 7 листопада у Києві.
Додамо, що від початку Євромайдану Макаревич виступав на його підтримку. У 2014 році він публічно не підтримав анексію Криму і російське втручання в справи України. Окремі російські громадські діячі та політики звинуватили музиканта в антиросійських переконаннях. Зокрема, Макаревич брав участь 15 березня 2014 року в Марші миру в Москві проти можливої війни України з Росією. Під час цієї акції він зустрівся із прибічниками скандального російського політолога Сергія Кургіняна, яких обурила жовто-блакитна стрічка у музиканта. Вони відреагували на цей символ лайкою: “Андрюха! Жид! Бандері продався!”. Після цього Андрій Макаревич написав у Фейсбук: “Боюся, що цей народ вже не врятувати”.
Почалося переслідування Макаревича, його концерти в Росії стали масово скасовуватися з різних причин. Деякі активісти хотіли визнати його персоною нон-грата у Росії та позбавити всіх нагород.
У серпні 2014 року Макаревич зустрівся з мешканцями звільненого Слов’янська та дав благодійний концерт у Святогірську, а в липня 2018 року брав участь у концерті на підтримку ув’язненого на той час українського режисера Олега Сенцова.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.