Публікації за датами

  • 01 Березня/ 09:28
    Місця

    Публікація01.03.1709:28

    Автор:Дар'я Гоц

    Російськомовних вінничан волонтери безкоштовно навчають української мови

Покращити знання «солов’їної» або ж вивчити її «з нуля» можуть вінничани абсолютно безкоштовно, завдяки щотижневим курсам вивчення української мови.

Протягом чотирьох років не лише у Вінниці, а й в інших регіонах України, волонтери організовують заняття для того, щоб допомогти бажаючим навчитися спілкуватися українською мовою.

Розпочала курси у Києві волонтерка Анастасія Розлуцька ще у 2013 році. Практично з початку до проекту долучилася також Вінниця.

Координатор курсів у Вінниці Дарина Уманська розповіла, що для того, аби зберегти проект некомерційним, довелося докласти зусиль: знайти приміщення для занять, яке надали би безкоштовно, а найголовніше – знайти ту людину, яка б вирішила навчити української мови слухачів курсу, не отримуючи за це матеріальної винагороди.

На початку до участі у проекті запрошували всіх: як україномовних, які хотіли б лише покращити вже існуючі знання, так і російськомовних громадян, та навіть іноземців, які вчили мову «з нуля».  Однак, за словами координатора проекту, переважна більшість слухачів курсу – саме російськомовні, які прагнуть адаптуватися в україномовному просторі.

  • Ми і сьогодні запрошуємо на заняття всіх, але тепер вже знаємо, хто прийде. Близько 80% наших слухачів – це російськомовні люди. Люди, яких доля занесла в центральну Україну і вони хочуть «влитись» у міську спільноту, а без вербальної комунікації це, звісно, не легко. Зауважу, що, на жаль, більшість україномовних вінничан чомусь вважають, що у них немає потреби вчити мову, адже українська їм рідна і вони виросли, спілкуючись нею. Однак, навіть у вимові носіїв української часто відчувається багаторічне «зросійщення» – лексика «всіяна» суржиком, словами-паразитами, та й загалом активний лексичний словник часто не відображає всієї широти мови, усієї її краси! – розповідає Дарина Уманська.

Наразі на заняття з вивчення української мови проходить лише одна група слухачів – до десяти чоловік. Як зазначила викладачка Леся Ненчинська, у середньому її “учням” 40-50 років.

Цікавим є те, що хоча заняття відвідують російськомовні українці, однак вони вивчають українську за підручником для іноземців. Наразі вони всі ще на початковому рівні. За словами Лесі Ненчинської,  у слухачів курсу, зрозуміло, бувають певні проблеми з наголосом чи читанням українською, однак основним бар’єром є саме спілкування.

  • Труднощі в тому, що вони не спілкуються українською. Мене розуміють, але спілкуватися самостійно не можуть. Не можу сказати, що вони не хочуть, або відвідують курси “просто так”, але українською майже не спілкуються, – розповідає Леся Ненчинська.

Заняття відбуваються щопонеділка, о 18:30, у Вінницькій академії неперервної освіти, за адресою вул. Грушевського, 13.

Дарина Уманська також зазначила, що вони запрошують вінничан долучатися до проекту та ставати його співорганізаторами.

  • Можливо, у когось є ідеї, як цей проект розвивати надалі, як заохочувати вінничан до вдосконалення мови, як творити потужний україномовний простір у нашому місті. Можливо, хтось хотів би долучитися з власними проектами. Словом, наша головна мета – популяризація української мови. А шляхів її досягнення може бути мільйон. Тому я особисто і вся наша невелика команда волонтерів (яка мріє стати великою і поповнитись новими активістами) запрошуємо до співпраці.

А як розповіла Леся Ненчинська, одному викладачеві доволі важко організовувати та проводити такі заняття.

Однак організатори наголошують, що проект курсів української мови не лише не комерційний, а ще й аполітичний. Тому пропозиції співпраці від політичних партій розглядатися не будуть.

Також варто зазначити, що незабаром курси української мови можуть з’явитися онлайн. Наприкінці грудня минулого року цей проект від Анастасії Розлуцької став одним із переможців на вінницькому хакатоні EGAP Challenge. Авторам проекту вдалося захистити свою ініціативу на презентації у Києві, тому вже незабаром може стати можливим вивчення української мови онлайн.

Фото із соціальних мереж

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Дар'я Гоц
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.