– «Тут люди терплять біль заради краси і мистецтва», – ця фраза, сказана хлопцем із безліччю малюнків на тілі якнайкраще описує атмосферу першого у Вінниці фестивалю художнього татуювання Hot Ink Tattoo. А безперервне дзижчання тату-машинок тільки підсилювало ефект захопливої моторошності та цікавості водночас.
Майже три десятки тату-майстрів із України та Молдови безперервно від ранку до вечора у ТРЦ «Мегамолл» створювали все нові малюнки на тілах своїх моделей. Протягом 25 та 26 лютого Вінниця стала місцем тусовки найкращих представників цього особливого мистецтва.
28 учасників із Києва, Одеси, Кривого Рогу, Ізмаїлу, Харкова, Житомира та навіть столиці Молдови – Кишинева, дісталися Вінниці заради можливості позмагатися із такими ж, як вони. Разом з ними прибула група підтримки – знайомі та друзі, котрі на фестивалі виступили у якості моделей.
- Я коли дізнався, що буде такий фестиваль у Вінниці, то одразу ж вирішив, що я хочу стати його учасником. Цікаво так – лежиш на кушетці посеред торговельного центру, де тобі в цей час набивають татуювання, – розповідає одесит В’ячеслав Тилік, гортаючи сторінки соцмереж, поки майстер на гомілці моделі створює реалістичний «портрет» кішки породи сфінкс.
- Ми разом обговорили ескіз, уточнили деякі моменти. Займаюся татуюваннями вже 6 років, але на фестивалі вперше. Загалом, все подобається. Щоправда, доставка нас підвела дещо і нам вчасно не прийшла кушетка. Тому довелося замінити її звичайними столами, – розповідає тату-майстер Михайло Смирнов.
– Для чого вам учать у цьому фестивалі?
- Дуже хочеться побачити інших майстрів, показати себе, почути оцінку щодо моєї роботи – зауваження якісь чи поради. Участь у фестивалі дає багато можливостей в плані розвитку. Плюс, можна обмінятися контактами з іншими учасниками. Дізнатися про нову продукцію.
– Дорого коштує таке татуювання зробити, як оця кішка?
- Татуювання то взагалі задоволення не з дешевих. Такого розміру, як оця кішка, у хорошого майстра із професійним обладнанням коштуватиме сто доларів. Я маю хороше обладнання, і працюю із фарбами, які замовляю в Америці.
Трохи далі вже понад п’ять годин поспіль терпить біль ще один учасник, котрий виступає на фестивалі моделлю – Кен Гокан. Поки майстер створює на його плечах портрет фантастичної дівчини, подекуди витираючи кров, Кен мужньо сидить на кушетці, намагається посміхатися. Але помітно, що нервує.
– Не хвилюйтеся, малюнок там буде чудовий, – заспокоюємо Кена. – Це боляче?
- Я вже маю дев’ять татуювань, тому звик до болю. На фестивалі б’ю татуювання вперше. Цікавий досвід.
Зібрати всіх цих людей – тих, хто створює мистецтво тату, і тих, хто його демонструє своїм тілом – вирішив вінничанин Андрій Гісіч. Одного разу побувавши на фестивалі у Львові, вирішив, що таке має бути неодмінно у Вінниці.
- Я сам маю татуювання, є й багато моїх друзів та знайомих із тату. І дуже хотів, щоб було це у Вінниці. Зізнаюся, це недешево, тому заручилися підтримкою багатьох спонсорів. Але бачу, що перший фестиваль має популярність – в нас майже 30 учасників, і ще багато людей просто приїхали подивитися. То, думаю, це буде і надалі продовжуватися.
– Хто оцінюватиме роботи майстрів?
- Це кращі представники мистецтва тату у різних стилях. Можливо, на широкий загал ці імена не настільки відомі, але в світі тату це люди знані, котрих поважають їх колеги, на яких рівняються. Так, серед журі є Олександр Харциз (Суми), Марта Тетеріна (Київ), Олег Петровський (Київ), Михайло Гержик (Ужгород).
Попри те, що для Вінниці такий фест є дебютним, та судді відзначають високий рівень багатьох учасників.
- Хоч і досі я не був суддею – це для мене вперше, та загалом можу сказати, що є дуже достойні роботи. Є майстри, які тільки набирають обертів, але я вже передбачаю, що в такому темпі вони досягнуть популярності у цій справі, – каже Олег Петровський.
– На що ви, як суддя, звертаєте увагу, оцінюючи роботу?
- Це композиція, оригінальність самого ескізу а також акуратність і чистота виконання. Тобто, йдеться про те, наскільки майстер пошкодив шкіру, коли наносив ескіз на тіло моделі. По свіжій роботі дуже легко визначити як надалі татуювання буде заживати, передбачити, як воно виглядатиме після заживання. Крім того, увагу необхідно звертати і на щільність кольорів. А ще – як швидко майстер виконав цю роботу.
– Мистецтву тату важку навчатися?
- Ми все життя вчимося. Я прихильник теорії «10 тисяч годин», тобто, якщо ти працюєш стільки часу в тій чи іншій сфері, тоді ти вже можеш вважатися фахівцем. Фактично, це 5 років наполегливої роботи.
Побачити, як відбувається процес створення ескізу та малюнку, перенесення його на тіло у вигляді татуювання вінничани мали змогу 24 і 25 лютого протягом дня. Заплативши 60 гривень за квиток, можна булое поспілкуватися із майстрами, із тими, хто вже давно «втягнувся» і мріє про новий малюнок, а також самостійно підібрати ескіз, довідатися про ціни та послухати української музики – закривали фестиваль у просторі Люди Fusion Place концертом гурту Go-A.
Фото Нестора Підгурського
Дякуємо!
Тепер редактори знають.